Samec bílé žirafy zůstal poslední na světě. Strážci přistoupili k radikálnímu kroku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 11. 2020 16:54
Poslední známá bílá žirafa na světě dostala sledovací zařízení. Za pomoci GPS má udržet pytláky v severovýchodní Keni v uctivé vzdálenosti. Strážci tvrdí, že nyní mohou sledovat pohyb osamělého samce v reálném čase.
Samec vzácné bílé žirafy zůstal na světě sám. Před smrtí ho má uchránit sledovací zařízení. | Video: Reuters

Žirafa má tzv. leucismus, který způsobuje ztrátu kožní pigmentace. Na rozdíl od albinismu se ztrácí všechny typy kožních pigmentů, nejenom melanin. Následkem toho chybí pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech - zvířata tedy mohou mít částečně zachovanou kresbu těla.

Poté, co v březnu pytláci zabili samici a její sedmiměsíční mládě, je samec považován za posledního svého druhu. Strážci se obávají, že by ho mohl potkat stejný osud, napsala britská BBC. Mrtvá těla nalezli v chráněné oblasti v okrese Garissa, kde v současnosti žije i samec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy