Samec bílé žirafy zůstal poslední na světě. Strážci přistoupili k radikálnímu kroku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 11. 2020 16:54
Poslední známá bílá žirafa na světě dostala sledovací zařízení. Za pomoci GPS má udržet pytláky v severovýchodní Keni v uctivé vzdálenosti. Strážci tvrdí, že nyní mohou sledovat pohyb osamělého samce v reálném čase.
Samec vzácné bílé žirafy zůstal na světě sám. Před smrtí ho má uchránit sledovací zařízení. | Video: Reuters

Žirafa má tzv. leucismus, který způsobuje ztrátu kožní pigmentace. Na rozdíl od albinismu se ztrácí všechny typy kožních pigmentů, nejenom melanin. Následkem toho chybí pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech - zvířata tedy mohou mít částečně zachovanou kresbu těla.

Poté, co v březnu pytláci zabili samici a její sedmiměsíční mládě, je samec považován za posledního svého druhu. Strážci se obávají, že by ho mohl potkat stejný osud, napsala britská BBC. Mrtvá těla nalezli v chráněné oblasti v okrese Garissa, kde v současnosti žije i samec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy