Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Salcburk má něco pro každého!

Barbora Vojtová
26. 8. 2020 15:54
Tvrdí se, že je jevištěm světa. Místem, kde se zastavil čas, avšak bez přestání tepe svým tajemným srdcem. Vydejte se ztratit v malebných uličkách, kterými procházel Wolfgang Amadeus Mozart.
Zahrada Mirabell s výhledem na pevnost Hohensalzburg
Zahrada Mirabell s výhledem na pevnost Hohensalzburg | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Můžete se do něj vracet celý život a vždy v něm objevíte něco, co jste ještě neviděli nebo nezažili. Salcburk má díky své pestré historii specifickou atmosféru, kterou nikde jinde nenajdete. Už při příjezdu do metropole přitáhne vaši pozornost panensky bílá pevnost Hohensalzburg na vršku Mnišské hory. Máte téměř pocit, jako by byla vytesaná ze soli, podle které se město v překladu do češtiny jmenuje - Solný hrad. Ve skutečnosti jde o největší zachovalý hradní komplex ve střední Evropě. Dominanta se s pokorou tyčí nad pitoreskní metropolí s barokními štíty Starého Města a shlíží na magickou řeku Salzach, nad jejíž barvou budete pravděpodobně také žasnout. Křišťálově průhledná divoká řeka se zelenými odlesky jen potvrzuje výjimečnost všeho, co vás v hlavním městě rakouské spolkové země Salcbursko čeká.

Mozartův rodný dům
Mozartův rodný dům | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Současné cestovatelské trendy se přiklání spíše ke spontánnímu poznávání atmosféry míst než k horlivému sbírání co největšího počtu razítek z navštívených lokací. V Salcburku si můžete vybrat, jakou cestou se vydáte nebo do jaké míry tyto přístupy propojíte. Výhodou je, že toto relativně malé město, avšak světového formátu, nabízí v jakoukoliv roční dobu a hodinu skutečně něco pro každého. Snoubí v sobě totiž přírodu s architekturou, uměním a kulturou, tradicí a modernou. Nejenže je Salcburk díky svému historickému potenciálu zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale především je synonymem hudby. V malé uličce Getreidegasse se v domě číslo 9 narodil hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart, který ve městě složil svých 350 děl. Část svého života zde prožila i slavná česká herečka Lída Baarová.

Pohled na noční Salzburg
Pohled na noční Salzburg | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Nechte se pohltit atmosférou kouzelné metropole, kupte si ikonické čokoládovo-nugátovo-marcipánové Mozartovy koule - Mozartkugeln - a vydejte se ztratit mezi charismatické domy, kostely a zahrady. Třeba dojdete až do té Mirabellské, která lemuje stejnojmenný zámek. Pravděpodobně narazíte i na obchůdky s tradičními výrobky, ale i se současnou nejen butikovou módou. Připravte se na to, že Salcburk je jako neodolatelná perla, které se chcete dotknout a která vás svou krásou nenápadně uhrane. Nechte se! A nezapomeňte se zastavit na specialitu místních restaurací - na proslulé salcburské noky, které se na tamní kulinární scéně objevují již počátkem 18. století. Milovníci piva by si neměli nechat ujít ani návštěvu některého z pivovarů, které dnes propojují moderní technologie s tradičním pivovarnickým uměním. Jejich kvalitu potvrzuje i nejstarší pivovar v Salcburku a současně největší soukromý pivovar v Rakousku - Stiegl.

Salzburské noky
Salzburské noky | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Letos navíc slaví Salcburk 100 let od založení Salcburského festivalu - nejzásadnějšího operního, hudebního a činoherního festivalu na světě. Při této příležitosti město připravilo po celý rok nepřeberné množství akcí rozmanitého charakteru. Můžete se tak do Salcburku ještě o něco víc těšit.

Více info na: www.salzburg.info/cs

100 let Salcburského festivalu

Celé město se letos proměnilo v jeviště, tak jak si to před sto lety přáli zakladatelé jednoho z nejvýznamnějších festivalů múzických umění na světě. Všichni jsou herci, všude zní hudba a nevíte, co je realita, co sen, co kulisa a co vám třeba i změní život. Více informací na: www.salzburgerfestspiele.at

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy