Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Salcburk má něco pro každého!

Barbora Vojtová
26. 8. 2020 15:54
Tvrdí se, že je jevištěm světa. Místem, kde se zastavil čas, avšak bez přestání tepe svým tajemným srdcem. Vydejte se ztratit v malebných uličkách, kterými procházel Wolfgang Amadeus Mozart.
Zahrada Mirabell s výhledem na pevnost Hohensalzburg
Zahrada Mirabell s výhledem na pevnost Hohensalzburg | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Můžete se do něj vracet celý život a vždy v něm objevíte něco, co jste ještě neviděli nebo nezažili. Salcburk má díky své pestré historii specifickou atmosféru, kterou nikde jinde nenajdete. Už při příjezdu do metropole přitáhne vaši pozornost panensky bílá pevnost Hohensalzburg na vršku Mnišské hory. Máte téměř pocit, jako by byla vytesaná ze soli, podle které se město v překladu do češtiny jmenuje - Solný hrad. Ve skutečnosti jde o největší zachovalý hradní komplex ve střední Evropě. Dominanta se s pokorou tyčí nad pitoreskní metropolí s barokními štíty Starého Města a shlíží na magickou řeku Salzach, nad jejíž barvou budete pravděpodobně také žasnout. Křišťálově průhledná divoká řeka se zelenými odlesky jen potvrzuje výjimečnost všeho, co vás v hlavním městě rakouské spolkové země Salcbursko čeká.

Mozartův rodný dům
Mozartův rodný dům | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Současné cestovatelské trendy se přiklání spíše ke spontánnímu poznávání atmosféry míst než k horlivému sbírání co největšího počtu razítek z navštívených lokací. V Salcburku si můžete vybrat, jakou cestou se vydáte nebo do jaké míry tyto přístupy propojíte. Výhodou je, že toto relativně malé město, avšak světového formátu, nabízí v jakoukoliv roční dobu a hodinu skutečně něco pro každého. Snoubí v sobě totiž přírodu s architekturou, uměním a kulturou, tradicí a modernou. Nejenže je Salcburk díky svému historickému potenciálu zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale především je synonymem hudby. V malé uličce Getreidegasse se v domě číslo 9 narodil hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart, který ve městě složil svých 350 děl. Část svého života zde prožila i slavná česká herečka Lída Baarová.

Pohled na noční Salzburg
Pohled na noční Salzburg | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Nechte se pohltit atmosférou kouzelné metropole, kupte si ikonické čokoládovo-nugátovo-marcipánové Mozartovy koule - Mozartkugeln - a vydejte se ztratit mezi charismatické domy, kostely a zahrady. Třeba dojdete až do té Mirabellské, která lemuje stejnojmenný zámek. Pravděpodobně narazíte i na obchůdky s tradičními výrobky, ale i se současnou nejen butikovou módou. Připravte se na to, že Salcburk je jako neodolatelná perla, které se chcete dotknout a která vás svou krásou nenápadně uhrane. Nechte se! A nezapomeňte se zastavit na specialitu místních restaurací - na proslulé salcburské noky, které se na tamní kulinární scéně objevují již počátkem 18. století. Milovníci piva by si neměli nechat ujít ani návštěvu některého z pivovarů, které dnes propojují moderní technologie s tradičním pivovarnickým uměním. Jejich kvalitu potvrzuje i nejstarší pivovar v Salcburku a současně největší soukromý pivovar v Rakousku - Stiegl.

Salzburské noky
Salzburské noky | Foto: Copyright: Tourismus Salzburg GmbH

Letos navíc slaví Salcburk 100 let od založení Salcburského festivalu - nejzásadnějšího operního, hudebního a činoherního festivalu na světě. Při této příležitosti město připravilo po celý rok nepřeberné množství akcí rozmanitého charakteru. Můžete se tak do Salcburku ještě o něco víc těšit.

Více info na: www.salzburg.info/cs

100 let Salcburského festivalu

Celé město se letos proměnilo v jeviště, tak jak si to před sto lety přáli zakladatelé jednoho z nejvýznamnějších festivalů múzických umění na světě. Všichni jsou herci, všude zní hudba a nevíte, co je realita, co sen, co kulisa a co vám třeba i změní život. Více informací na: www.salzburgerfestspiele.at

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy