Instagrameři objevili zázračně modré jezero. Ve skutečnosti je ale silně toxické

Magazín Magazín
27. 11. 2019 10:59
Jezero u zavřeného dolu v městské prefektuře Wu-chu v čínské východní provincii An-chuej se díky Instagramu stalo dalším populárním místem mezi turisty, které láká zejména svou safírově modrou barvou. Čínské úřady však varují, že jezero je jedovaté a lidé by se měli držet stranou.
Voda v zaplavené důlní jámě je vysoce toxická a obsahuje řadu alkalických kovů. | Video: Reuters

Nebesky modré jezero přitahuje pozornost již několik měsíců. Voda v zaplavené důlní jámě je však vysoce toxická a obsahuje řadu alkalických kovů. Důlní těžba ve Wu-chu byla ukončena před více než třiceti lety a chemické reakce se postaraly o to, že místo dnes vypadá jako vystřižené z fantasy filmu. 

Díky záběrům a fotkám na Instagramu se místo stalo populární turistickou zastávkou. Místní úřady však varují, že lidé by se měli držet stranou, protože jezero a výpary okolo něj jsou pro lidské zdraví velmi nebezpečné. Jezero údajně objevila loni místní environmentální skupina.

Čínské safírově modré jezero není první, které získalo popularitu díky Instagramu. V létě se například na internetu objevily fotky Rusů, kteří pózují na paddleboardech na sibiřském tyrkysovém jezírku. To je však ve skutečnosti nádrž na odpad z uhelné elektrárny a koupání v něm může vyvolat silnou alergickou reakci.

 

Právě se děje

Další zprávy