Instagrameři objevili zázračně modré jezero. Ve skutečnosti je ale silně toxické

Magazín Magazín
27. 11. 2019 10:59
Jezero u zavřeného dolu v městské prefektuře Wu-chu v čínské východní provincii An-chuej se díky Instagramu stalo dalším populárním místem mezi turisty, které láká zejména svou safírově modrou barvou. Čínské úřady však varují, že jezero je jedovaté a lidé by se měli držet stranou.
Voda v zaplavené důlní jámě je vysoce toxická a obsahuje řadu alkalických kovů. | Video: Reuters

Nebesky modré jezero přitahuje pozornost již několik měsíců. Voda v zaplavené důlní jámě je však vysoce toxická a obsahuje řadu alkalických kovů. Důlní těžba ve Wu-chu byla ukončena před více než třiceti lety a chemické reakce se postaraly o to, že místo dnes vypadá jako vystřižené z fantasy filmu. 

Díky záběrům a fotkám na Instagramu se místo stalo populární turistickou zastávkou. Místní úřady však varují, že lidé by se měli držet stranou, protože jezero a výpary okolo něj jsou pro lidské zdraví velmi nebezpečné. Jezero údajně objevila loni místní environmentální skupina.

Čínské safírově modré jezero není první, které získalo popularitu díky Instagramu. V létě se například na internetu objevily fotky Rusů, kteří pózují na paddleboardech na sibiřském tyrkysovém jezírku. To je však ve skutečnosti nádrž na odpad z uhelné elektrárny a koupání v něm může vyvolat silnou alergickou reakci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy