Šachy nejsou pro ženy, řekl velmistr. Schytal za to kritiku a jako moderátor skončil

Magazín Magazín
29. 9. 2022 15:23
Izraelský šachový velmistr běloruského původu Ilja Smirin už kvůli svým sexistickým poznámkám nebude komentovat turnaje pořádané Mezinárodní šachovou federací. Během ženské Grand Prix totiž přiznal, že dříve říkal, že šachy nejsou pro ženy, a zároveň ocenil jednu z účastnic za to, že hraje jako muž.
Ilja Smirin, izraelský šachista běloruského původu
Ilja Smirin, izraelský šachista běloruského původu | Foto: Profimedia.cz

Smirin, který kdysi patřil ke dvacítce nejlepších hráčů na světě, poslední zářijové úterý komentoval nejvyšší ženskou soutěž v kazachstánské Astaně. Během devátého kola začal mluvit o čínské šachistce Zhu Jinerové, která je držitelkou titulu velmistryně, což je podle pravidel Mezinárodní šachové federace nižší ocenění než velmistr.

Velmistrem se mohou stát šampioni obou pohlaví se skóre 2500 bodů a výše, zatímco pro titul velmistryně hráčky potřebují jen 2300 bodů. Tým komentátorů proto rozebíral, zda by Jinerová měla šanci získat také titul velmistra. "Když už je ženskou velmistryní, proč chce konkurovat i mužským velmistrům?" namítl Smirin. Píše o tom zpravodajský web stanice BBC.

Smirin dále připustil, že dříve v soukromých konverzacích s přáteli říkal, že "šachy možná nejsou pro ženy". O ruské velmistryni Aleksandře Goryachkinové posléze prohlásil, že "hraje jako muž". Moderátorka Fiona Steil-Antoniová, která turnaj komentovala spolu s ním, se Smirina zeptala, jestli to znamená, že podle něj šachy dobře hrají jenom muži.

"Jistěže ne, jen jsem chtěl říct, že zaujímá dobrou taktiku. Když už jsme ale u toho, vždycky jsem si kladl otázku, proč ženy mohou hrát v mužských turnajích, ale muži se ženských soutěží účastnit nemohou. To je zvláštní, nemyslíte?" reagoval izraelský šachista narozený v Bělorusku.

Jeho slova pobouřila řadu slavných hráček včetně někdejší ženské světové šampionky Susan Polgarové. "Se Smirinem se znám přes třicet let. Oba jsme studovali v Minsku, vždycky jsme spolu vycházeli a jako šachista měl můj respekt. Doufám, že se jenom špatně vyspal, protože kdyby takové názory opravdu zastával, dost by mě zklamal," prohlásila Polgarová.

Smirinovy výroky pobouřily také americkou šachovou velmistryni uzbeckého původu Gulrukhbegim Tokhirjonovou. "Není to náhodou jasná diskriminace? Jak může takový člověk vůbec pracovat v oficiálním vysílání ženského turnaje?" napsala hráčka na svém twitterovém účtu.

Mezinárodní šachová federace se následně za Smirinova slova omluvila a označila je za ostudná. "Přestože nadále oceňujeme Smirinovy šachové schopnosti, jeho postoje jsou zcela nepřijatelné, urážlivé a rozhodně nereprezentují hodnoty, které zastáváme. Proto ho s okamžitou platností stahujeme z pozice komentátora," uvedla organizace.

Smirin pro BBC řekl, že ho bouřlivé reakce zaskočily. "Neřekl jsem nic tak strašného. Nanejvýš jsem byl trochu nezdvořilý, ale mluvil jsem převážně v nadsázce. Pokud budeme dál pokračovat stejným směrem, riskujeme, že slova muž a žena úplně zmizí. Nechtěl jsem nikomu ublížit. Miluju šachy i ženy, jenom nemám rád pokrytectví. Snad zdravý rozum nakonec zvítězí," dodal.

Navara o šachovém skandálu: Teorie o podvádění s pomocí análních korálků je bizarní

Smáli jsme se tomu. Přišel s tím Elon Musk a nevím, že by se v šachovém světě nějak vyznal. Já si to představit neumím, říká šachový velmistr. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
Další zprávy