Bojovat proti koronaviru pomáhá i TikTok. Síť vyvrací mýty a ukazuje, jak si mýt ruce

Magazín Magazín
15. 3. 2020 9:57
Sociální síť TikTok, která je oblíbená hlavně mezi dospívajícími a čerstvými dvacátníky, se zapojila do boje se šířením koronaviru. Uživatelé na ní sdílí nejen průběh nemoci, ale také návody na to, jak si správně mýt ruce. Provozovatelé se také rozhodli spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na šíření relevantních informací o nemoci mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Virus s názvem Covid-19 v posledních týdnech hýbe mediálním světem a postupně také sociální sítěmi. Na platformě TikTok, která je oblíbená zejména mezi takzvanou generací Z (lidmi narozenými zhruba po roce 1995, pozn. red.), uživatelé sdílejí svůj boj s touto nemocí.

Někteří z nich ukazují, jak postihla je samotné, zatímco jiní sdílejí své pocity poté, co se dozvěděli, že jim například zrušili dovolenou nebo studijní pobyt v zahraničí. Objevuje se však i řada vtipů. 

Podle britského deníku The Guardian má heslo #coronavirus na TikToku, kde jsou umisťovány příspěvky ve formě krátký videoklipů, více než 5,5 miliardy zhlédnutí. 

Kromě vtípků a osobních příběhů se ale provozovatelé sociální sítě rozhodli využít platformy s miliony uživatelů i k tomu, aby zde šířili relevantní informace, jak virus rozpoznat a jak se před ním chránit. TikTok na projektu spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Společně pak dali dohromady například nejčastější mýty o nemoci, nejpalčivější otázky a odpovědi anebo prostředky, kterými se chránit a které jsou naopak nesmyslné, jako třeba sprejování se alkoholem. 

Ve Vietnamu se na TikToku šíří taneční video ukazující, jak si správně mýt ruce. V klipu účinkuje zpěvák Quang Dang. Video se stalo hitem a lidé začali přidávat svoje vlastní verze "mycího tance". 

Podobnou iniciativu na TikToku a Twitteru zvedla také zpěvačka Gloria Gaynorová, autorka hitu I Will Survive (v překladu Přežiji). Ta ke své originální písničce dodala, že ruce je potřeba si mýt alespoň 20 sekund.

Podívejte se na základní informace o viru:

Co byste měli vědět o koronaviru? Informační klip ministerstva zdravotnictví | Video: Ministerstvo zdravotnictví
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy