Vytřiď si to. Nekupuj to. Aktivisté z Břeclavska předělali hit Despacito na virální video o plastech

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
19. 6. 2018 14:59
Parta známých z Břeclavska dala dohromady ekologický cover hitu Despacito. Jejich cílem je upozornit lidi na to, aby si nekupovali nápoje v PET lahvích a odpustili si pivo z plastového kelímku. Na Facebooku byl hit od zveřejnění zhlédnut už 800tisíckrát. Během týdne ho na sociálních sítích sdílelo skoro 19 tisíc uživatelů. Celá produkce stála 80 tisíc korun a aktéři si ji zaplatili sami.
Záběr z videoklipu.
Záběr z videoklipu. | Foto: www.facebook.com/mojeodpadky

"Pivo z plastu prostě není vono. V umělým obalu rychle teplá to, tak už to kurňa pochop, zlato," zpívá se v novém virálním hitu Léto bez plastů. Za videem parodujícím populární hit Despacito od Luise Fonsiho a Daddyho Yankeeho (který má na YouTube více než pět miliard zhlédnutí) je inženýr "bufeťák" a "odpadový nadšenec" Radek Staňka. Klip vytvořil s kamarády a spolupracovníky ze společnosti Moje odpadky.

Jejich cílem je upozornit na nutnost snížit množství produkce plastového odpadu, za který jsou zodpovědní i jednotlivci tím, co nakupují. "Ty třídíš, já vím to. Popelnici chybí to. Děkujeme za to, svět ale nespasí to. Prevence je cesta," zpívají inženýři z Břeclavska.

Staňka vystudoval na Mendelově univerzitě v Brně odpadové hospodářství a jako zastupitel obce Uherčice na Břeclavsku měl na starosti odpady. Vymyslel tak způsob evidence těch, kteří odpad třídí a obce jim tak na základě aktivity mohou snížit poplatek. "Za naše služby nám platí obce a my jim děláme osvětu i prostřednictvím videí, která platíme," popisuje Staňka pro Aktuálně.cz.

"Byla to haluz"

Jejich Léto bez plastů aneb ECO Song (Despacito Cover which makes sense) je 42. dílem v této sérii videí. Žádné z předchozích však nezaznamenalo takový úspěch. Jen na Facebooku byl hit od zveřejnění zhlédnut 800tisíckrát. Během týdne na sociálních sítích ho sdílelo skoro 19 tisíc uživatelů.

A jak celá iniciativa vznikla? "Byla to haluz. Kolega Kryštof brouzdal po internetu, pouštěl si Despacito a řekl: 'Čoveče, tohle by bylo dobrý - pět miliard zhlédnutí, to by bylo super.' A já na to, že je to dostatečně šílené, tak to udělejme," přibližuje Radek Staňka zrod nápadu.

Letní virál vyšel malou firmu podle jeho výpočtů zhruba na 80 tisíc korun, všechno zaplatili sami. Video jim pomohli zpracovávat známí a kamarádi. Ujali se nejen produkce a postprodukce, ale účinkovali také v rolích komparzu. Radek Staňka a jeho kolega, projektový manažer Jiří Nevídal, chodili kvůli klipu dokonce i na hodiny zpěvu.

"Třiďte, třiďte, třiďte"

Točilo se v Pasohlávkách a výběr místa měl docela prozaický důvod. Právě tam jim půjčili popelářský "kuka vůz". "Od popelářů víme, že kempy jsou fakt hegeš, je tam nepořádek," vysvětluje Staňka. Natáčení trvalo celkem dva dny.

Text vymyslel sám Staňka. Prolínají se jím zvolání jako: "Všude, všude, všude hromady plastů, někdy nám z toho hrabe"; "Kdyby aspoň šlapali ty podělaný petky, kontoše by nepřetekly"; "Třiďte, třiďte, třiďte".

"Šlo to rychle. Díky tomu, že jsem jezdil s popeláři, když jsme zaváděli náš systém, jsem věděl, o čem se tak běžně baví. Inspirace je z reálného prostředí," dodává. V samotných Pasohlávkách tak například upouští od jednorázových plastových kelímků a zavedli kelímky z tvrzeného plastu na vratnou zálohu.

Situace se lepší, říká Staňka

Aktivistů z jižní Moravy si už všiml slovenský server NOIZZ, hudebník Tomáš Klus či Óčko. Přesto parta kolem Staňky hledá sponzora pro další aktivity, rád by totiž dál pokračoval s videi na YouTube. "Chci to dělat dál, protože mě to baví, ale nevím, kde na to vezmeme peníze, protože jsme se teďka úplně vydojili," vysvětluje poněkud expresivně.

Vylepšování motivačního systému pro třídění odpadů se Staňka na jižní Moravě věnuje již více než šest let. Situace se podle něj obrací k lepšímu a veřejnost na toto téma začala více reagovat. "Možná je to dáno i tím, že se mluví o oceánech plných plastů a tak dále," myslí si.

Evropská komise na konci května oznámila, že chce zavést zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Snaží se tak bojovat proti znečištění životního prostředí plastovým odpadem, který se v posledních letech stává velmi důležitým ekologickým tématem.

 

Právě se děje

Další zprávy