Rysy na Šumavě budou střežit hlídky dobrovolníků

rg
11. 12. 2007 20:00
Jejich úkolem bude sbírat o šelmách informace

Volary (Šumava) - Více než třicet dobrovolníků bude v nadcházející lovecké sezoně držet ochranou ruku nad populací rysů ostrovidů na Šumavě.

Síly spojilo Hnutí Duha se Správou národního parku a CHKO Šumava. Společně připravily projekt, kterým chtějí odradit pytláky od systematického střílení rysů. Cílem je také tuto kočkovitou šelmu důsledně monitorovat.

Hnutí Duha tak navazuje na svůj obdobný projekt, pořádaný již osmým rokem ve spolupráci s místními organizacemi v Beskydech.

"Zájem lidí o dobrovolnou činnost na Šumavě meziročně narůstá," sdělila Kateřina Ulmanová, která má za Duhu "rysí projekt" na starosti.

Zoolog: Může za to odpor k šelmám

Teoretické znalosti o biologii, šumavském výskytu a chování rysa získávají dobrovolníci od zoologa ze Správy národního parku Šumava Luďka Bufky.

"Získané informace dobře poslouží ochraně naší největší kočky. Navíc se zjistí řada skutečností i o jiných zvířatech, která zde žijí," uvedl Bufka.

Mezi praktické dovednosti, které se rysí hlídači naučili, patří například orientace v místním terénu, stopování i tvorba sádrových odlitků ze stop.

Šumava
Šumava | Foto: Radim Klekner

Své schopnosti pak hlídky zužitkují v malých skupinkách dvou až tří lidí. Vytyčí si svůj okruh, na němž následně kontrolují pohyb myslivců a jejich posedy.

Vedou si záznamy o stopách, odlévají je a případně sbírají rysí trus, který pak odevzdají zoologickému oddělení Správy národního parku Šumava na skatologický rozbor.

Jaromír Bláha z programu Lesy Hnutí Duha řekl, že podle časových možností dobrovolníků se snaží nasazovat hlídek co nejvíce. Lidé mají na tuto činnost více dispozic o víkendu.

Program funguje po dobu lovecké sezony, respektive dokud je sníh. Rysí hlídači z šumavských lesů mizí zpravidla na přelomu března a dubna.

Podle Luďka Bufky žene lovce k odstřelu rysů jakýsi odvěký odpor k šelmám, spojený s loveckou vášní. Bohužel se doposud nepodařilo žádného pytláka, který tohoto celoročně chráněného tvora zabil, dopadnout.

Ze vzorku čtrnácti kusů, které začala v roce 1996 sledovat Správa Šumavy pomocí radiotelemetrického výzkumu, jich bylo pravděpodobně už osm zastřeleno.

Rys ostrovid
Rys ostrovid | Foto: Wikipedia Commons

Čtěte také: Lovit rysa? Byl to omyl, brání se cestovka 

Šelmy pomáhají v lesích udržet populaci spárkaté zvěře na optimální úrovni. Přemnožení jeleni a srnci totž spásají mladé stromky, a zabraňují tak přirozené obnově lesů.

500 rysů jako obět pytláků

Šumavská populace rysů zanikla kvůli nadměrnému lovu již v druhé polovině devatenáctého století. V průběhu osmdesátých let století dvacátého však bylo na české straně Šumavy vypuštěno 18 jedinců ze Slovenska.

 

Jejich počet se sice časem zvýšil, zároveň bylo ale velké množství ostrovidů zabito. Ilegálnímu lovu podlehlo dle odhadů přibližně 500 kusů.

Na území ČR žije v současnosti nanejvýš stovka rysů.

Ve střední Evropě je pro tuto kočkovitou šelmu značným problémem i její ostrůvkovitý výskyt. Jinak existují i lokálně rozlehlejší populace.

Největší z nich žije v oblasti Fennoskandinávie, kde se jich nachází přibližně dva a půl tisíce. V Karpatech se jich vyskytuje asi 2.200 a v Pobaltí propojeném s částí Ukrajiny a Polska čítá populace asi 2.000 těchto zvířat.

Výrazně hůře je na tom příbuzný rys pardálový, který se tradičně vyskytuje na Pyrenejském poloostrově. Je nejohroženější kočkou na světě; odhadem žije pouhých pár set jedinců.

Čtěte o pytláctví: Na Mladoboleslavsku našli rozporcovaného jelena

 

Právě se děje

před 12 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy