Ryby a želví krev. Trosečník plul Pacifikem 16 měsíců

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 1. 2014 19:30
Muž údajně vyplul z Mexika, našli ho na Marshallových ostrovech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Majuro - Dlouhých šestnáct měsíců údajně přežil na moři muž, jehož vlny vyplavily na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu.

Z Mexika, kde podle všeho začala jeho pouť, za tu dobu trosečník urazil 12 000 kilometrů. Živil se želvami, ptáky a rybami a pil želví krev, napsala agentura AFP.

Lov holýma rukama

O vychrtlém muži s dlouhými vlasy a vousy oblečeném pouze v roztrhaném spodním prádle, jehož sedmimetrová loď se zachytila na pacifickém atolu Ebon, informoval norský student antropologie Ola Fjeldstad, který na místě provádí výzkum.

Mnoho zpráv ale o dotyčném nemohl podat, jelikož trosečník hovoří pouze španělsky a na korálový ostrov dorazil v žalostném stavu. Zjistil však, že se jmenuje José Iván.

Novodobí trosečníci

Příběhy dlouhodobého přežití trosečníků v Tichomoří nejsou neobvyklé.

V roce 2006 přitáhli pozornost médií tři Mexičané, kteří byli nalezeni uprostřed oceánu devět měsíců poté, co se vydali lovit žraloky.

V roce 1992 dva rybáři z Kiribati strávili na moři 177 dní, než je vlny vyplavily na břeh na souostroví Samoa.

Místní, kteří muže našli, ho odvezli za místní starostkou. Později byl přepraven do metropole souostroví Majury. Údajně již podstoupil základní lékařské vyšetření, které u něj neodhalilo žádnou životu nebezpečnou chorobu. Nyní se prý již dokáže postavit na vlastní nohy a procházet se po ostrově s pomocí místních občanů.

"Není na tom dobře, ale jeho stav se zlepšuje," sdělil Fjeldstad telefonicky. "Jeho loď je hodně poškrábaná a vypadá, že byla dlouho ve vodě."

Podle agentury AFP muž zřejmě vyplul v září 2012 z Mexika a mířil do Salvadoru. Na cestě ho doprovázel ještě kolega, který prý ale před několika měsíci na moři zemřel.

Trosečník norskému studentovi údajně gesty popsal, že v průběhu cesty lovil želvy a ptáky holýma rukama. Žádné rybářské náčiní v plavidle neměl. Při nedostatku deště údajně pil želví krev.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy