Rybka vstala z mrtvých po 7 hodinách bez vody

Kristina Winklerová
3. 9. 2009 7:07
Londýn - Ryba na suchu obvykle nemá příliš velké šance na přežití. Jisté anglické zlaté rybce se ale podařilo vydržet bez vody celých sedm hodin.
Rybka projevila neobvyklou výdrž. Ilustrační foto
Rybka projevila neobvyklou výdrž. Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Sparkle vyskočil z akvária a naneštěstí zapadl zrovna za skříňku, na které nádoba s vodou stála. Vzápětí se na nebohou rybku nalepily psí chlupy a chomáče prachu.

Majitelka Paula Dunsterová si po nějaké době všimla, že jedna z dvojice zlatých rybek z akvária náhle zmizela. Domnívala se, že ji mohl dát pryč manžel, ten to ale popřel.

"Nevěděli jsme, co se stalo. Ale myslela jsem, že dojdu koupit novou rybu, aby ta druhá nebyla osamělá," vysvětlila šestačtyřicetiletá Dunsterová.

Záhadu zmizení Sparkla ale podle deníku Daily Telegraph nechtěla nechat nevyřešenou.

Najednou začal dýchat

"Prodavač ve zverimexu mi řekl, že ryba mohla vyskočit z akvária. Takže když jsme se vrátili domů, podívala jsem se za skříň, na které akvárium stálo, a v tu chvíli jsem ho spatřila, byl zcela zakrytý psími chlupy a prachem," uvedla dále matka čtyř dětí.

Paní Dunsterová ovšem neměla to srdce, aby domněle mrtvou rybu spláchla do záchodu, proto se rozhodla, že ji nejprve očistí pod proudem vody. V tu chvíli ale začal Sparkle znovu dýchat.

"Byla jsem skutečně v šoku a moje dcera řekla, že se stal zázrak. Byl tam dole tak dlouhou dobu a zakrytý vší tou špínou. Byl doslova zakuklený v černých chlupech. Nemohla jsem ho ani pořádně vidět, protože jich tam bylo tolik! Ale teď to vypadá, že je v pořádku, což je úžasné," dodala Dunsterová.

Mluvčí National Marine Aquarium v Plymouthu potvrdil, že něco takového je sice možné, ale velmi nepravděpodobné.

"Jakmile jsou jednou venku zvody, jsou většinou tak vystresované, že velmi rychle uhynou," vysvětlil.

Podle něj je tedy pravděpodobné, že Sparkle snížil výkon svého metabolismu a přežil s malou vrstvičkou vody na těle.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy