Rybka vstala z mrtvých po 7 hodinách bez vody

Kristina Winklerová
3. 9. 2009 7:07
Londýn - Ryba na suchu obvykle nemá příliš velké šance na přežití. Jisté anglické zlaté rybce se ale podařilo vydržet bez vody celých sedm hodin.
Rybka projevila neobvyklou výdrž. Ilustrační foto
Rybka projevila neobvyklou výdrž. Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Sparkle vyskočil z akvária a naneštěstí zapadl zrovna za skříňku, na které nádoba s vodou stála. Vzápětí se na nebohou rybku nalepily psí chlupy a chomáče prachu.

Majitelka Paula Dunsterová si po nějaké době všimla, že jedna z dvojice zlatých rybek z akvária náhle zmizela. Domnívala se, že ji mohl dát pryč manžel, ten to ale popřel.

"Nevěděli jsme, co se stalo. Ale myslela jsem, že dojdu koupit novou rybu, aby ta druhá nebyla osamělá," vysvětlila šestačtyřicetiletá Dunsterová.

Záhadu zmizení Sparkla ale podle deníku Daily Telegraph nechtěla nechat nevyřešenou.

Najednou začal dýchat

"Prodavač ve zverimexu mi řekl, že ryba mohla vyskočit z akvária. Takže když jsme se vrátili domů, podívala jsem se za skříň, na které akvárium stálo, a v tu chvíli jsem ho spatřila, byl zcela zakrytý psími chlupy a prachem," uvedla dále matka čtyř dětí.

Paní Dunsterová ovšem neměla to srdce, aby domněle mrtvou rybu spláchla do záchodu, proto se rozhodla, že ji nejprve očistí pod proudem vody. V tu chvíli ale začal Sparkle znovu dýchat.

"Byla jsem skutečně v šoku a moje dcera řekla, že se stal zázrak. Byl tam dole tak dlouhou dobu a zakrytý vší tou špínou. Byl doslova zakuklený v černých chlupech. Nemohla jsem ho ani pořádně vidět, protože jich tam bylo tolik! Ale teď to vypadá, že je v pořádku, což je úžasné," dodala Dunsterová.

Mluvčí National Marine Aquarium v Plymouthu potvrdil, že něco takového je sice možné, ale velmi nepravděpodobné.

"Jakmile jsou jednou venku zvody, jsou většinou tak vystresované, že velmi rychle uhynou," vysvětlil.

Podle něj je tedy pravděpodobné, že Sparkle snížil výkon svého metabolismu a přežil s malou vrstvičkou vody na těle.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy