Rybí pochoutky lákají do jižních Čech na výlovy

Radmila Nagovská
2. 11. 2011 14:04
Výlovy rybníků mají největší tradici v jižních Čechách. Třeboňský kapr je přece vyhlášená značka
Petrův cech.
Petrův cech. | Foto: Reuters

Začíná svítat, nad zemí se snáší hustá mlha a na stromech se objevuje jinovatka. Rybáři rozhazují sítě a na břeh přicházejí první zvědavci zahaleni do teplého oblečení. Listopadová rána mají své kouzlo, hlavně na březích rybníků, kde pokračuje hlavní sezona tradičních výlovů. Nejznámější oblastí s hustou sítí rybníků jsou od nepaměti Jižní Čechy. Výlovy rybníků tady začaly už v říjnu, ale v předposledním měsíci v roce vyvrcholí. Už několik let přitom nejsou jen záležitostí rybářů. Ti je většinou dělají o víkendech a spojují je s prodejem a ochutnávkami rybích pochoutek. Stejně tak se soutěžemi, nebo zábavou pro celé rodiny.

Jak vlastně výlov rybníka probíhá? Je to velká věda, která má svá pravidla. Začíná se takzvaným strojením, a to někdy už měsíc před samotným výlovem. To podle rozlohy rybníka. Strojení má na starost baštýř, který má za úkol ryby stáhnout do loviště. Pak se začíná rybník pozvolna upouštět. Den před výlovem přivezou na místo rybáři velké kádě, aby bylo vše na brzké ranní hodiny připraveno. Den se pozvolna probouzí, ručičky na hodinách ukazují něco kolem páté, maximálně šesté a do nánosů bahna z rybníku začínají vstupovat rybáři.

Kapr. Letos prý bude stejně drahý jako loni. V loňském roce se ceny kaprů na stáncích pohybovaly kolem 90 korun za kilo výběrového kapra, za stejné množství ryby první jakosti 80 korun.
Kapr. Letos prý bude stejně drahý jako loni. V loňském roce se ceny kaprů na stáncích pohybovaly kolem 90 korun za kilo výběrového kapra, za stejné množství ryby první jakosti 80 korun. | Foto: Reuters

Na sobě mají typické dlouhé černé nepromokavé pláště a vysoké boty. Výlov začíná podle staré rybářské tradice předáním rybářského práva vedoucímu celé party. Rybáři pak rozhodí síť zvanou nevod a začínají nabírat ryby, které se shromáždili v lovišti. Nevod se začíná pomalu zatahovat a rybáři musí všechny ryby vytáhnout na třídící stůl. Tady se ručně třídí a pouští se do zavěšeného koše na mincíři, kde se váží a pak putují do nakladače. Poslední cestou je pak třídění ryb do beden a jejich transport do přistavěných nákladních aut. Ryby pak putují do sádek, kde jsou po určité době připraveny k prodeji.

Od 7. do 10. listopadu se bude lovit na Třeboňsku Bošilecký rybník s rozlohou dvě stě hektarů. Ve stejném termínu se začne s výlovem rybníku Blatec. 14. listopadu se pak rybáři vypraví k Vlkavskému rybníku, který patří mezi nejstarší. A také se bude lovit Opatovický rybník, který svou rozlohou 165 hektarů patří do desítky největších rybníků na Třeboňsku.

Všichni táhneme za jeden provaz.
Všichni táhneme za jeden provaz. | Foto: Reuters

Výlovy rybníků mají tradičně své diváky. Vždyť kdo by odolal podívat se na to, jak v sítích uvíznou kapři, tolstolobici, amuři a další poklady našich sladkovodních rybníků? Navíc výlovy jsou často spojené s ochutnávkou rybích specialit, ať už připravovaných na roštu nebo pečené v řežavém uhlí. Hodně lidí si také ryby na místě kupuje. Rybáři je totiž na výlovech často nabízí za mnohem příznivější ceny, než v období předvánočním na prodejních pultech. Výlovy rybníků rozhodně nejsou jen doménou Jižních Čech.

Za romantikou čerstvě ulovených ryb, za vůní rybích specialit, ale i svařeného vína či grogu se můžete vypravit do všech koutů republiky. Stačí si jen na webových stránkách rybářských organizací najít ten správný termín a místo, které máte nejraději a nejblíž.

 

Právě se děje

Další zprávy