Rusové bojují proti agresivním řidičům. Podpořil je i Putin

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
9. 7. 2015 10:38
Hnutí mladých aktivistů v Rusku známé jako "Zastav hulváta" brojí proti agresivním řidičům. Ti na ně najíždějí na chodníku a často jim vyhrožují zabitím.
Video: Youtube.com / Stop Xam

Moskva/Praha – Bezohlednost účastníků silničního provozu není výsadou pouze České republiky, jak dokazují následující videa z ruských silnic. Agresivní šoféři netrpělivě předjíždějí kolony vozů po chodníku, nebezpečně najíždějí na chodce nebo parkují ve druhé či třetí řadě za auty. Proti takovémuto chování bojuje skupina mladých aktivistů ze sdružení Zastav hulvátka (Stop Xam).

Nejedná se o boj v pravém slova smyslu, aktivisté na řidiče čekají na chodníku, kde je zastavují a slušně je upozorňují, že chodník patří chodcům a nikoliv autům. Pokud piráti silnic neuposlechnou, dostanou na přední sklo velkou samolepku s nápisem Na všechny kašlu. Řídím a parkuji, kde a jak chci!.

Video: Youtube.com / Stop Xam

Až 70 procent zastavených řidičů se omluví, zbylých 30 procent reaguje naopak velmi přehnaně. Aktivistům vyhrožuje, že je zmlátí nebo zabije.

Pranýř na Youtube

Místo přátelské debaty tak vzduchem začnou létat pěsti a řidiči nemají problém na aktivisty vytáhnout nože, mačety, obušky a v krajních případech i střelné zbraně.

Mladíci z hnutí si agresivní piráty natáčejí na kameru a střety s nimi pak nahrávají na YouTube, kde chtějí hříšníky veřejně pranýřovat a změnit tak myšlení a chování řidičů na ruských silnicích.

"V Rusku je mnoho řidičů, kteří kašlou na všechny ostatní a kteří si myslí, že čas, emoce a životy jiných lidí nemají žádnou cenu. Našim cílem je ukázat tyto lidi v našich videích a zesměšnit je. Tím pro mladší generaci vytvoříme nějakou negativní asociaci s takovýmto chováním a třeba pomůžeme k nastolení lepšího chování na silnicích," popisuje v rozhovoru pro časopis Vice zakladatel hnutí Dmitry Chugunov.

Za problémem stojí podle hnutí především nízké tresty. "Pokuty se u nás staly v podstatě odpustkem. Pro většinu řidičů je jejich výše naprosto směšná. Lidé tak za své prohřešky sice zaplatí pokutu, ale ta je v ničem neodradí a příště se chovají stejně,“ vysvětluje ve videu jeden z aktivistů.

Video: Youtube.com / Stop Xam

Podporu dostali i od Putina

Dmitry Chugunov založil hnutí v roce 2010 po vlastním nepříjemném zážitku za volantem. "Jednou jsem musel čekat téměř tři hodiny za autem, které bylo zaparkované v druhá řadě. Objet ho bylo nemožné a já jsem tak po dlouhém čekání musel spáchat několik závažných dopravních přestupků, abych se dostal pryč,“ zavzpomínal Chugunov.

A jak se k projektu staví policie? "Ze začátku nás spíše otravovala, než že by nám pomáhala,“ řekl Chugunov. Dodal, že situace se změnila, když jejich aktivity podpořil i Vladimir Putin.

"Řekl nám, že jsme dobří hoši, ale že to, co děláme, je nebezpečné a musíme být velmi opatrní a pozorní, abychom nepřekročili hranice zákona, protože funkční společnost musí fungovat v rámci zákona,“ dodal Chugunov.

Většina z těch lidí to nedělá, že chce někomu ublížit, to chování není cílem, je to spíš řetězec špatných rozhodnutí, říká o tzv. pirátech silnic dopravní psycholog Petr Zámečník | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy