Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Rozplývají se pomalu sny o vlastním bydlení?

komerční článek
27. 9. 2021 12:37
Vlastní bydlení je v naší zemi po dlouhá léta tradicí. Na západě je běžné bydlet v podnájmu a jen velmi malé procento lidí bydlí ve vlastním. Postupem času se tento trend dostává i k nám, kde na to však nejsme připraveni. Vlastní bydlení je pro nás jistota a tak stále budeme usilovat o vlastní bydlení za každou cenu. A jaká je ta cena v současné době?
Foto: komerční článek

Jak je těžké získat hypotéku

Není tomu tak dávno, kdy jste si mohli na vysněné bydlení půjčit i 100 procent částky. V současné době se podmínky pro získání hypotéky stále mění. Česká národní banka stanovuje základní podmínky a poskytovatelé hypoték k nim mohou přidávat další požadavky.  Poskytovatelé žadatele skórují nejčastěji podle 7 základních kritérií.

1. Příjem

Banky obvykle nestanovují žádná konkrétní čísla. Většinou se řídí pokyny ČNB, která stanovuje tzv. DSTI (viz bod 6).

2. Bonita

Bonita je finanční důvěryhodnost. Svou bonitu můžete zjistit přímo v bance nebo u hypotečního poradce.

3. Věk

O hypotéku si může zažádat plnoletý občan, horní hranice je na zvážení banky. Nicméně s rostoucím věkem šance klesá. Obvyklé věkové rozpětí je 18 - 67 let.

4. Registr dlužníků

Před schválením hypotéky si banky kontrolují registry dlužníků, jestliže v nich figurujete, tak se vaše šance snižují.

5. Hodnota zástavy

Pro získání hypotéky potřebujete ručit nemovitostí, obvykle si banka bere do zástavy kupovanou nemovitost. Pro získání vyšší částky můžete ručit i více nemovitostmi.

6. LTV a DSTI (stanovuje ČNB)

LTV je poměr výše půjčky k ceně kupované nemovitosti. U investičních hypoték musí být hodnota LTV maximálně 80 %.

DSTI je poměr mezi splátkami žadatele a jeho měsíčními příjmy. Splátky nesmí překročit 50 % příjmů a počítají se všechny půjčky.

7. Pobyt na území ČR

Čeští občané si nemusí dělat starosti, ale cizinci zde musí mít minimálně přechodný pobyt (žadatelé z EU) nebo trvalý pobyt (mimo EU).

Než vyrazíte hledat vysněný domov, tak si zjistěte, kolik si vlastně můžete půjčit. Pomůže vám k tomu online srovnání hypoték. Pokud máte běžný účet u své banky, tak ji zkuste oslovit jako první. Můžete dostat lepší nabídku jako stávající klient.

Pomůže mi nebankovní půjčka?

Nebankovní půjčka může být skvělým nástrojem, pokud z nějakého důvodu nedosáhnete na běžnou hypotéku. Nicméně je zde jedno velké „ale“. Nebankovní půjčky nejsou rizikové jen ve vysokých úrocích, ale mohou skýtat nečekané poplatky a další podmínky psané pod čarou.

 Pokud uvažujete o tomto typu úvěru, tak si opravdu pečlivě přečtěte celou smlouvu včetně všech příloh. Velkým lákadlem jsou téměř nulové požadavky na žadatele, takže půjčku dostane i zadlužený člověk a velice snadno se může dostat do dluhové pasti.

Buďte konkurenceschopní

Současný realitní trh na nakupující velmi tlačí. Nemovitostí je málo a vy se musíte prakticky ihned rozhodnout. Nezřídka se může stát, že vás předběhne někdo s našetřenými penězi nebo někdo s vyřešenými financemi. Zvýšit svoje šance můžete díky předschválené hypotéce. Takzvaná hypotéka bez nemovitosti vám zajistí nejen rychlé peníze, ale také nízký úrok.

 

Právě se děje

Další zprávy