Češi jsou krásní, říká Thajka. Na Praze obdivuje hlavně MHD

Petra Jansová Petra Jansová
8. 5. 2015 11:19
Rozhovor s thajskou kuchařkou žijící v Praze o Češích, městské dopravě, pálivých asijských jídlech i masáži pro Karla Gotta.
Arunee Namumburg
Arunee Namumburg | Foto: archiv Modrý Zub

Rozhovor - Arunee Namumburg pochází z města Khon Khaen v severním Thajsku. Do Prahy přijela před necelými devíti lety za svou sestrou. Nejprve pracovala v masážních salónech, nakonec zvítězila její vášeň pro gastronomii a už dva roky vaří tradiční thajská jídla v restauraci Modrý zub v pražské Spálené ulici.

V Česku je jí sice stále zima, ale zdejší lidi si zamilovala. "Vy jste skutečně krásní lidé. Vysocí a krásně světlí," říká. Zároveň jí chybí sdílní a komunikativní Thajci. V Praze ale žije ráda a užívá si především dokonale fungující městskou dopravu a zdravotnictví.

Aktuálně.cz: V Česku žijete téměř devět let. Pamatujete si ještě na svoje první dojmy?

Arunee Namuburg: Pamatuji si na ně docela přesně. Byla mi tady strašná zima. Jsem zkrátka zvyklá na sluníčko a velké teplo. 

A.cz: Proč jste z Thajska vůbec odešla a zrovna do České republiky?

Prahu, jsem si vybrala, protože tady žila moje sestra. Pracovala tehdy v restauraci Orange Moon v Dlouhé ulici. A důvod je jasný, a to peníze. V Thajsku není tak jednoduché se uživit. Cizinci si ho většinou představují jako ráj na zemi, krásné dlouhé bílé pláže a azurové moře, ale ve skutečnosti život tam není až tak růžový.

A.cz: Co vám tady z vašeho domova chybí nejvíc? Kromě rodiny samozřejmě.

Lidé, Thajci. Jsou jiní a chovají se jinak než zdejší lidé. Myslím, že jsme víc komunikativnější a sdílnější. Na druhou stranu vy jste skutečně krásní lidé.

A.cz: Krásní? Proč myslíte?

Líbí se mi, jak jste vysocí a jak krásnou světlou pleť máte. Například ženy v Thajsku často používají různé přípravky, pudry nebo make-upy, aby zesvětlily svoji pleť a přiblížily se tak Evropankám.

A.cz: Vidíte. Mně se zase líbí, jakou barvu pleti máte vy. Co bych dalo za to, vypadat takhle zdravě. Jak často jezdíte domů do Thajska?

Naposledy jsem tam byla před šesti lety. Plánuju to ale teď na červenec a rovnou na měsíc.

Chřestfest 2015
Autor fotografie: Zdeněk Bašus

Chřestfest 2015

Restaurace Modrý zub, ve které vaří Arunee Namumburg, se zapojila do letošního Chřestfestu. Protože sezóna chřestu právě začala, tucet restaurací v Praze i Brně nabízí speciální chřestové menu. Akce trvá až do 10.května.

A.cz: Nebude v té době zrovna období dešťů?

Bude, přesto ale bude stále teplo. Navíc slunce je tak prudké, že déšť bereme jako velmi příjemné osvěžení.

A.cz: A existuje něco českého, co vám bude v Thajsku chybět?

Určitě místní hromadná doprava, ta zde funguje naprosto dokonale. Mohu si naplánovat cestu do práce na minutu přesně. Kouknu se na jízdní řád autobusu a mohu se na 100 procent spolehnout, že tak i pojede. Tohle u nás naprosto neexistuje. Ulice jsou plné aut, která navíc velmi často stojí v dopravní zácpě. Ráno je téměř nemožné dopravit se do práce včas. Češi mají také skvělou zdravotní péči, která je navíc zadarmo. Ve zdejších nemocnicích jsou navíc všichni hrozně milí, vstřícní a snaží se mi všechno pomalu vysvětlit, abych tomu rozuměla.

A.cz: Když už jste vydržela šest let bez domova, asi jste si tu našla partnera. Je to Čech?

Je, jsme spolu už pět let a poznali jsme se tady v Praze. Je na mě hrozně hodný, vlastně celá jeho rodina. Ráda za nimi jezdím na venkov, bydlí na Moravě, kousek od hranic s Rakouskem. Všude pěstují zeleninu, je tam krásné ticho a navíc mají výborné víno.

A.cz: A vaříte jim thajská jídla, nebo ochutnáváte i něco z české gastronomie?

Dávám přednost především thajské kuchyni, ale občas si dám i něco typicky českého. Nejraději mám asi guláš a knedlíky. U partnerových rodičů se hodně pečou kachny, vepřové a k nim se samozřejmě podávají knedlíky a zelí. A samozřejmě pivo.

A.cz: A je něco, co z české kuchyně opravdu nepozřete?

Nejím sýry.

A.cz: Thajská kuchyně je vyhlášená kořeněnou a především pálivou chutí. Bez čeho dalšího se neobejde?

K základním surovinám patří určitě jasmínová rýže, ta se jí v podstatě pořád. Nudle už méně, a pokud, tak úplně tenoučké. Pak jsou to různé kari pasty, sójové a ústřičné omáčky a hodně zeleniny. Například Thajci mají nejraději okurky. Nejtypičtějším jídlem je určitě tom yam. (tradiční thajská polévka, pozn. red.)

A.cz: Které kuchyni z asijských dáváte přednost? Vietnamské, čínské, nebo japonské?

Vietnamská mi vůbec nechutná, připadá mi bez chuti, je plná zeleniny a glutasolu. S japonskou to mám podobně. Nejpodobnější té naší je určitě čínská. Takže ta mi i nejvíc chutná.

A.cz: V Praze tedy dáváte přednost čínským restauracím?

Občas ano, ale kupuju si jídlo s sebou a doma si ho pak ještě dochucuju.

A.cz: Předpokládám, že si ho pořádně okořeníte. Pálivé jídlo jedí thajské děti už odmala?

Ty malé ne, těm se připravuje rýže se zeleninou. Ale zhruba tak od čtyř let jedí stejné jídlo jako dospělí.

A.cz: Žijete tady poměrně dlouho, máte českého partnera. Uvažujete o tom, že byste si zažádala o české občanství?

Všechny ty věci kolem jsou pro mě hrozně těžké. Nevím, zda se dokážu naučit dokonale psát, číst a mluvit česky. Někteří z mých thajských kamarádů se na zkoušky připravují, od nich vím, že je to opravdu náročné.

Vysoká koncentrace extraktu z pálivých papriček znecitliví nervová zakončení a díky tomu přestaneme vnímat bolest, říká lékař z Fyziologického ústavu. Cílem výzkumu je odstranit chronické bolesti.
14:01
Vysoká koncentrace extraktu z pálivých papriček znecitliví nervová zakončení a díky tomu přestaneme vnímat bolest, říká lékař z Fyziologického ústavu. Cílem výzkumu je odstranit chronické bolesti. | Video: Daniela Drtinová

A.cz: Thajsko je oblíbenou turistickou destinací Evropanů. Jak  turisty vnímají místní?

Thajci jsou v tomto ohledu hodně bojácní. Málokdo totiž umí mluvit anglicky, takže když k domorodci přistoupí nějaký cizinec a zeptá se, zda umí mluvit anglicky, tak Thajec raději zmizí. Ale jak jsem už říkala, většinou se nám líbí, protože jsou vysocí a světlí. Úplně nejhezčí jsou ti blonďatí.

A.cz: Prý jste se tady v Praze živila i thajskými masážemi, máte certifikát z Thajska...

Já vlastně masíruju i teď. A musím se pochlubit, že jsem dokonce masírovala i Karla Gotta. Ten má totiž thajské masáže rád a patří k pravidelným zákazníkům.

A.cz: A vy jste tehdy věděla, o koho jde?

Jasně že ano. Je to přeci jeden z nejznámějších českých zpěváků.

 

Právě se děje

Další zprávy