Stížnosti i pokuty za hluk. Tak se v Česku pořádá festival

Petra Jansová Petra Jansová
31. 7. 2014 12:30
Organizátoři řady hudebních festivalů v Česku často bojují o holé přežití. Důvodem není nezájem lidí, ale pokuty úřadů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: archiv Let it Roll

Rozhovor - Letní festivaly jsou již mnoho let oblíbeným cílem desítek tisíc hudebních fanoušků, kteří si mohou vybírat ze široké škály žánrů, od rockové až po taneční hudbu.

Druhou stranou mince jsou povinnosti pořadatelů, kteří se musejí vypořádat s požadavky úřadů, stížnostmi občanů i vysokými finančními pokutami, které se zpravidla týkají překročení povoleného hluku v nočních hodinách.

O hlukových normách a dalších překážkách organizace hudebního festivalu mluvili s Aktuálně.cz Michal Karmazin a Zdeněk Souček, organizátoři tanečního Let It Roll. 

Michal Karmazin
Michal Karmazin | Foto: archiv festivalu Let it Roll

Aktuálně.cz: Hudební festival organizujete již 11 let. Na jaké nepříjemnosti jste za tu dobu narazili?

Například loni jsme dostali 30 tisíc pokutu od hygieny za překročení hluku. Hlášení přišlo na policii a ta musela přizvat hygienu. Měření není levné a navíc je to placené z peněz daňových poplatníků

A.cz: Snažíte se těmto konfliktům předcházet?

Vždycky před festivalem obcházíme lidi v bezprostředním sousedství a nabízíme jim buď příspěvek na dovolenou, nebo volné vstupenky.

Zdeněk Souček
Zdeněk Souček | Foto: archiv festivalu Let it Roll

A.cz: Jak moc vlastně překračuje produkovaná hudba zákonem stanovenou hladinu hluku?

Právě v úrovni téhle hladiny je největší problém. Je stanovena tak nízko, že narušením nočního klidu může být i obyčejné projetí auta. V podstatě i tenhle náš rozhovor je překročením limitu tak o 20 decibelů. Mluvili jsme o tomto i na hygieně a jsou si tohoto problému vědomi.

A.cz: Pořadatelé festivalu Mighty Sounds dostali letos pokutu 420 tisíc korun. To už je téměř likvidační částka, která může ohrozit další ročník.

Možné to je. Za poslední čtyři roky mají pokuty téměř za milión. Oni se neustále odvolávají k soudům, spory se táhnou a zatím nepadlo žádné rozhodnutí.

Hudební festivaly navštěvují každý víkend tisíce Čechů
Hudební festivaly navštěvují každý víkend tisíce Čechů | Foto: archiv Let it Roll

A.cz: Pokud si i odborníci uvědomují, že s limitem není něco v pořádku, nenapadlo vás zorganizovat akci, která by to pomohla změnit?

Právě pořadatelé Mighty Sounds zorganizovali petici za změnu. Do dnešního dne ji podepsalo něco přes 12 tisíc lidí. Zkrátka snaha řešit to tady je. Dokonce už existuje zákon o ochraně před hlukem, který tuhle věc řeší. Měla ji řešit už minulá vláda, ale zatím leží v šuplíku.

A.cz: Nechme teď hluk chvíli stranou. Co nejvíc řešíte jako organizátoři před začátkem festivalu?

Dopravu v okolí místa konání. Ta během festivalu skutečně enormně stoupne, takže v tomto ohledu musíme postupovat ve spolupráci s policií. Další kolo diskuzí probíhá s hygienou, a to ohledně dostatečného počtu toalet, zajištění pitné vody a také kvality občerstvení. Ohlašovat akci musíme i na záchrance a hasičích, se kterými konzultujeme například evakuační plán v případě požáru.

Hudební produkce často končí až nad ránem
Hudební produkce často končí až nad ránem | Foto: archiv Let it Roll

A.cz: A jak na festival reagují místní obyvatelé?

V podstatě pozitivně. Neměli jsme s nimi žádné větší problémy. Opravdu se jim snažíme vyjít ve všem vstříc. Naše akce pro ně sice znamená určité omezení, na druhou stranu ale taky ekonomický přínos. Letos jsme jim zároveň připravili doprovodný program.

A.cz: Festival Let it Roll patří k vlastně k jediným svého druhu v Česku, týká se pouze taneční muziky. Nemáte problém s tím, že si vás lidé pletou s organizátory nechvalně známých technoparty?

Občas se nám to skutečně stává. Taneční muzika u nás má jen desetiletou tradici. Většina Čechů dává přednost střednímu proudu, tedy hudbě, kterou běžně konzumuje z rádií.

A.cz: Jaké byste dali doporučení potenciálním organizátorům hudebního festivalu?

Snažit se být na všechno připraven a snažit se všemi vyjít. Nejenom s úřady, ale i s místními obyvateli.

 

Právě se děje

Další zprávy