Royal baby: Jak bude vypadat? Jak na něm vydělat?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 7. 2013 17:45
Královské plenky, oblečky i ukolébavky. Obchodníci chtějí na porodu Kate vydělat
William a Kate jsou stále ostře sledovaným párem. Krátce před porodem to platí dvojnásob.
William a Kate jsou stále ostře sledovaným párem. Krátce před porodem to platí dvojnásob. | Foto: Reuters

Londýn - Nic nepozvedne ducha národa tak, jako královský potomek - a stejně tak pozvedne zisky místních obchodníků, kteří doufají, že vydělají na narození dítěte prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Catherine.

Celé království v těchto dnech řeší, jaké bude mít děcko vlasy, oči, pleť a komu bude podobné. Porod se blíží, má k němu dojít 13. července.

Netrvalo dlouho, když byla v prosinci Kate přijata do nemocnice kvůli úporným ranním nevolnostem, než jeden z podnikavých návrhářů začal prodávat "královské blinkací pytlíky".

Ovšem to byl jen začátek. Jak se termín narození královského následníka zkracuje možná už jenom na dny, vytáhli obchodníci cokoli s tématikou monarchie od sušenek až po knihy, a chystají si zásoby památečních hrníčků, přívěšků na klíče a talířů.

K šílenství se přidal i on-line obchod Middletonových

A jak píše agentura AFP, zdá se, že dokonce i rodiče Kate se do tohoto trendu zapojili. On-line obchod Middletonových Party Pieces přidal do nabídky řadu nazvanou "Jsem princezna", která zahrnuje také párty hrníčky, talířky a ubrousky.

Nedostatek dětských výrobků s královskou tématikou v Británii rozhodně nepanuje - od dětského overalu britské firmy Mothercare s nápisem "Princ ve výcviku" až po dečky a bryndáčky vyzdobené korunkami. A pokud by ty nebyly podle vašeho vkusu, pak jedna společnost vydala knihu vzorů pro šití tradičních dětských čepiček, botiček a oblečků na křtiny, vhodných pro budoucího monarchu.

Ostře sledovaný porod: Vévodkyně Kate pod drobnohledem:

Londýnský hotel Grosvenor House zašel ještě dál, když nabídl na zakázku upravené apartmá s dětským pokojem navržené "s myšlenkami na královské miminko". Zařízení zajistil butik, který kdysi vybavil nábytkem Williamův dětský pokoj.

Apartmá s cenou 2300 liber za noc (téměř 70 000 korun) nabízí ručně vyráběný a malovaný nábytek, včetně kolébky s královskou korunkou a baldachýnem. Barvy jsou v odstínu slonové kosti, což je za normálních okolností pro malé děti značně nepraktické; ovšem pokud člověk zaplatí za apartmá takové peníze, pak očekává, že o čištění a úklid se postará někdo jiný.

Královská značka není chráněná. Zbohatnout na ní chce každý

Na rozdíl od olympijských her, jejichž vysoce lukrativní značku úzkostlivě chrání Mezinárodní olympijský výbor, v případě královské rodiny se do podnikání může vložit kdokoli, kdo vycítí obchodní příležitost.

A královské novorozeně, stejně jako loňské královnino jubileum či svatba Williama a Kate před dvěma lety, nabízejí vítané oživení tohoto odvětví po propadu způsobeném světovou ekonomickou krizí.

Podle odhadů britského Střediska pro výzkum obchodů (CRR) zákazníci v Británii utratili 199 milionů liber za suvenýry a další zboží vyrobené u příležitosti svatby Williama a Kate v roce 2011. Mezi nabízenými předměty byly například utěrky s obličeji mladého páru, které si koupili Williamovi kolegové z RAF a nutili ho používat je, když umýval nádobí.

Pohádka o vévodkyni, méďovi a jednom D. Bude to děvče?

Produkty s tématem "royal baby" mají vynést 80 milionů liber

CRR předpovídá, že za hračky s tématikou královského dítěte a další produkty se letos utratí 80 milionů liber. Dalších zhruba 76 milionů liber má padnout na knihy, DVD a další nosiče spojené s královskou rodinou.

Nakladatelé uvedli na trh celou škálu dětských knih o fiktivních těhotných princeznách, o plačícím novorozenci, který může vzbudit královnu a dokonce i o dějinách plenek, jež se používají k zakrývání královských zadečků.

Lékaři se radují, že Kate přinese do královské rodiny zdravé neurozené geny.
Lékaři se radují, že Kate přinese do královské rodiny zdravé neurozené geny. | Foto: Reuters

S vědomím nevyhnutelně probdělých nocí je na trhu také hned několik hudebních alb, která slibují, že utiší i toho nejvzpurnějšího královského následníka čímkoli od klasické hudby až po tradiční ukolébavky. Vzhledem k tomu, že jednatřicetiletý princ William obvykle poslouchá hip-hop a taneční hudbu, by si některé z nich mohla Kate koupit i pro sebe.

Novopečeným matkám je doporučováno, aby nezapomínaly doplňovat zásoby energie, a proto by si Kate mohla zakoupit i některou z mnoha rozmanitých plechovek se sušenkami ve tvarech královských chrastítek, kojeneckých lahviček, capáčků a kočárků.

Žádná královská oslava se pochopitelně neobejde bez tematických hrníčků, ale s těmi obchodníci zatím čekají, protože nevědí jistě, jestli novorozeně bude chlapeček nebo holčička. Pouze se proslýchá, že by to mělo být děvče. A rozhodně nechtějí zopakovat stejnou chybu jako jistý čínský výrobce, který tak spěchal uvést na trh památeční hrnečky k Williamově svatbě - že na ně použil fotografii jeho mladšího bratra Harryho.

Jak bude vypadat? Po kom bude?

Kdekoli se má komukoli narodit novorozeně, neodpustí si rodina úvahy o tom, jak to malé bude vypadat. Bude on nebo ona mít rovné vlasy po tátovi nebo kudrnaté po mamince? Bude vysoký či vysoká jako teta Susan nebo podsaditý jako strejda Leroy?

Ovšem když tím očekávaným novorozencem je budoucí král či královna Anglie, pak tohle chce vědět víc lidí než jenom rodina, napsal zpravodajský server CNN.

Rok prince Williama a Kate, vévodkyně z Cambridge:

Kate, manželka prince Williama, má údajně porodit 13. července a svět bude sledovat, jak bude její miminko vyrůstat. Už nyní se ale ptá: Bude mít modré oči jako princ William nebo zelené jako jeho manželka Kate? Bude mít světlé vlasy po tátovi nebo tmavé po mamce? Přejdou uši nastávajícího dědečka prince Charlese na další generaci?

Neurozená Kate vnese do rodiny zdravé geny

Sňatky v rámci relativně malého genetického okruhu, jakým jsou lidé královského rodu, znamenají dost velkou šanci na kolování špatných genů. Britskou královskou rodinou se například táhne porucha srážlivosti krve - hemofilie.

Média jsou na stráži. Chodník před porodnicí mají dávno rozparcelovaný do posledního kousíčku.
Média jsou na stráži. Chodník před porodnicí mají dávno rozparcelovaný do posledního kousíčku. | Foto: Reuters

"Je velmi dobře, že (William a Kate) vnášejí nové geny," řekl doktor Anand Saggar, poradce odboru genetiky londýnské lékařské školy při nemocnici St. George. "Osvěžuje to genofond."

Geny neurozené Kate navíc podle Saggara mohou znamenat, že dítě bude mít o něco tmavší pleť. Královská rodina, vysvětlil, je velmi bledá. Kate má pleť o něco olivovějšího tónu a dítě bude pravděpodobně někde mezi oběma rodiči, ale spíš s pletí podobnější Kate, protože její geny jsou nad těmi světlejšími dominantnější.

Tmavší pleť, zelené oči, hnědé vlasy?

"Větší šance jsou na straně možnosti, že dítě bude mít tmavší pleť, než na jakou je královská rodina zvyklá," dodal Saggar.

Totéž platí pro barvu očí. Naděje na to, že potomek bude mít skutečně modré oči jako William, je relativně nepravděpodobná. Podle Saggara je pravděpodobnější odstín bližší matce Kate. A pokud jde o barvu vlasů, ve hře jsou v zásadě čtyři možnosti: světlé po otci, tmavé po matce, odstín někde mezi těmito barvami nebo rezavé po Harrym, mladším bratrovi prince Williama.

Podle Saggara je možné vypočítat pravděpodobnost, že se narodí další rezavé princátko. S ohledem na skutečnost, že princ Harry je ryšavý, existuje 66 procentní šance, že i William nese gen pro rezavé vlasy. Méně známo je toho v tomto ohledu o Kate, ovšem za předpokladu, že jde o podobné zastoupení genů jako u ostatních Britů, spočetl Saggar, že šance na rusovlasé dítě je asi šestiprocentní.

Zrzek jako Harry? Kurz je 4:1

Britové jsou si tím všem víc jistí než on - alespoň to tak vypadá ze sázek, které na to uzavírají. V online sázkové kanceláři William Hill je kurz na ryšavého potomka v poměru 4:1.

O barvě vlasů je možné spekulovat, ale jeden fyzický rys se zdá být prakticky jistý: dítě Williama a Kate bude pravděpodobně dost vysoké. William měří asi 190 centimetrů, a jeho manželka asi 178 centimetrů. Syn by tedy měl dorůst od 180 do 200 centimetrů a dcera od 168 do 188 centimetrů, uvedl Barry Starr z odboru genetiky americké Stanfordovy univerzity.

Ovšem použít genetiku k přesné předpovědi toho, jak bude dítě vypadat - ať královské nebo ne - je nemožné. "To je právě ta zábava, když máte děti," dodal Saggar. "Nikdy nevíte, co dostanete."

 

Právě se děje

před 6 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 30 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy