Rouška je požehnáním pro stydlivé lidi a oživuje svádění, tvrdí odborníci

ČTK/Le Figaro
7. 10. 2020 16:10
Bývají mírní, rezervovaní a neradi jsou středem pozornosti. Pro stydlivé lidi je pobyt v zaměstnání či na ulici s tváří zakrytou od nosu po bradu úlevou, rouška je pro ně požehnáním, píše francouzský deník Le Figaro.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jestliže rouška některé lidi dusí, těžko se jim dýchá, horší se jim pleť a denně se setkávají se zápachem z úst, zdá se, že jiné osvobozuje. Někteří lidé jsou totiž při pomyšlení, že je zakrývá maska, daleko klidnější.

To, že rouška někomu usnadňuje každodenní život, je podle psychiatra Antoina Pelisola docela případné. "Skrývá reakce. O zakrytí obličeje například sní lidé, kteří mají obavy, že se na veřejnosti budou červenat. Na výrazu tváře se především odrážejí emoce, které lze hůře skrýt než potící se nebo třesoucí se ruce," připomíná Amélie Rousseauová, profesorka psychologie na univerzitě v Lille.

Doplněk z doby covidu-19 může potěšit rezervované a introvertní povahy. Zpříjemňuje život těm, kteří nechtějí být pozorováni, kdo se obávají pohledu či soudů druhých. "Někteří citliví lidé si rovněž mohou přát, aby měli jakýsi krunýř, aby jejich vnitřní svět nebyl všem na očích," dodává psychiatr Jean-Christophe Seznec.

Podle psychoanalytičky Florence Lautrédouové dělá rouška, kterou venku nosí všichni, tak trochu službu uniformy. "Ti, kdo nechtějí přitahovat pozornost, mohou vyjít snáze z domu, protože nikdo neví, co jsou zač. Stávají se součástí jakéhosi celku, je to jako kdybychom všichni nosili modrou blůzu," vysvětluje.

U osob trpící velkou nesmělostí, která je v běžném životě téměř paralyzuje, ovšem může rouška naopak vyvolávat úzkost. "Obličej druhého je zakryt, takže nesmělý člověk nevidí reakce. Může tedy pociťovat větší nejistotu a ptát se: co si o mně pomyslí?", uvádí psychiatr Jean-Christophe Seznec.

Rouška tedy dodává jistotu těm, jimž chybí. Je tím, co někteří spontánně dělají s líčením. "Všechno, co chrání, má uklidňující stránku," říká psycholožka Amélie Rousseauová. Chopit se slova vyzbrojeni maskou nebo někoho v dopravním prostředku napomenout, že nemá roušku správně nasazenou, je tedy jednodušší. "Máme menší strach z pohledů těch druhých, rouška nás chrání," dodává.

Rouška oživuje proces svádění

Některé povahy se dokonce mohou obávat dne, kdy bude možné ochranu odložit. "Dobře jsme to viděli v době, kdy byla opatření proti koronaviru uvolněna. Někteří lidé nechtěli vycházet z bytu, protože se doma cítili bezpečněji. Jelikož rouška uklidňuje, budou ji někteří nějaký čas ještě nosit," uvádí Amélie Rousseauová.

A když jsou vidět jen oči, člověk se více odvažuje. Na ulici jsou pohledy výraznější. "Je snadnější dívat se někomu do očí s rouškou, pohledy jsou proto intenzivnější. Bez ochrany by mnozí odvrátili pohled," konstatuje psychoanalytička Florence Lautrédouová.

Podle Pascala Lardelliera, experta na mezilidské vztahy, rouška dokonce znovu oživuje proces svádění. Jde o efekt "maškarního plesu", který usnadňoval seznamování nesmělých. "Erotika pramení z odhalování. Lidé se nejprve k sobě přiblíží a pak nechají toho druhého proniknout do své intimní zóny. Jde skutečně o dobývání intimního světa a lidé se tehdy ptají: kdy sejmu masku?" uvádí.

Mohlo by vás zajímat: Jak skladovat roušky?

Život v pandemii - Jak skladovat roušky | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy