Romské pohádky: Když draky nahradí zlí gádžové

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
12. 6. 2014 11:00
Kvůli upadajícímu zájmu o slovesnost a jazyk zažívá romská kultura vlnu zapomínání. Pohádky, které se šířily hlavně vyprávěním, se tak pomalu vytrácejí.
Rudolf Dzurko
Rudolf Dzurko | Foto: ČTK

Praha - Svině nevěsta, O Romovi, kterému se posmívali, že jí zdechliny, O krvesmilném otci, Jak se Rom chtěl oběsit a další tituly romských pohádek napovídají, že tento žánr rozhodně nebude vhodný jako vyprávění pro děti na dobrou noc.

Přestože se o nich mluví jako o pohádkách, romské příběhy, pověsti nebo anekdoty jsou určeny výhradně dospělým. Vyprávěli je pouze muži, takzvaní paramisara. Ty dětské, podobné klasickým českým, měly na starosti ženy.

"Hlavní rozdíl je v tom, že české pohádky se vyprávěly dětem. Oproti tomu romské si vyprávěli dospělí mezi sebou. Sešli se u ohně, seděli a vyprávěli si. Někdy byly peprné a vůbec nevhodné pro děti," říká jeden z uznávaných romských autorů a pamětníků Andrej Giňa s tím, že hlavní myšlenka zůstává stejná. Dobro zvítězí nad zlem.

"Zlo mohou reprezentovat například čerti, ale i gádžové. To jsou ti pánové, co nás trápí a nad nimiž my musíme zvítězit fištrónem nebo vykutáleností, protože nemáme reálnou moc. Jakým způsobem ale gádže doběhneme, i když to může být způsob zvnějšku vnímaný jako krutý či přinejmenším diskutabilní, na tom nesejde. Důležité je, aby utlačovaný zvítězil nad tím, kdo má moc," říká romistka Karolína Ryvolová z Karlovy univerzity.

Gádžové pak mohou být v pohádkách reprezentováni sedlákem, králem nebo například farářem, což je podle Ryvolové nejčastější případ. Romové jsou pak vždy ti ctnostní, chudí a zastupují dobro.

Pro většinovou společnost je to zločin

Tradiční křesťanské pojetí morálky v tomto případě rovněž neplatí. Při čtení romských pohádek je nutno oprostit se od vžité představy toho, co je správné a co ne.

"Je tu jinak postavená morálka. Pokud jde o to, zadarmo se najíst nebo něco získat, a to nemusí být jen formou krádeže, ale i formou vychytralé lsti, tak to samozřejmě může většinová společnost vnímat jako zločin a překročení zákona. Ale pro toho, kdo nemá nic a jehož morálkou je nakrmit děti, je to naopak pozitivum a prokázání schopnosti postarat se o své bližní," říká Ryvolová.

Mnozí v romské slovesnosti postrádají princip zásluhovosti, který je často hlavním motivem v klasických pohádkách. Dvanáct měsíčků pomůže Marušce díky její dobrotě, Honza si vyslouží ruku princezny svými chrabrými činy...

Romský výtvarník Dzurko vytvářel obrazy ze skleněné drti.
Romský výtvarník Dzurko vytvářel obrazy ze skleněné drti. | Foto: Romea.cz

V tomto případě čtenář pozná pouze chudého, ale chytrého Roma, který vyzraje nad vypaseným knězem. Jak poznamenává Karolína Ryvolová, i v romských pohádkách existuje lidské ponaučení - vše lze zvládat s humorem a nadhledem. Z pohádek je poté patrný důraz na rodinu, pospolitost a vzájemnou výpomoc.

"Je to do určité míry obraz světa jako každá pohádka. Ukazuje modelové situace, psychologii menšiny na periferii. Majoritní čtenář má šanci prostřednictvím pohádek a vůbec romské literatury nahlédnout pod pokličku a porozumět tomu, jaké to je, být celoživotně na ocase společnosti. Ať děláte co děláte, jste bezmocným objektem, se kterým se manipuluje. Prožíváte pocit frustrace a zoufalství, že nejste pány svého osudu," vyzdvihuje Ryvolová zásadní fakt, který si čtenář může z této literatury odnést.

Má romská literatura budoucnost?

Romská kultura zažívá v současné době vlnu zapomínání. Přichází o to nejcennější, lidovou slovesnost a jazyk. "Bohužel, starší generace pomalu vymírá a mladí už k tomu nejsou vedeni. Nikdo je to neučí, nemají možnost vidět, slyšet. Takže se kultura pomalu vytrácí," potvrdil spisovatel Andrej Giňa.

Jak ale říká romistka Karolína Ryvolová, dnes je tu střední generace nadějných autorů, kteří stále ještě píší literaturu v původním jazyce.

"Romština se etabluje jako literární jazyk. To, že díla pak vycházejí v českých překladech, nedevalvuje fakt, že tady řada autorů píše v romštině. Ilona Ferková, Andrej Giňa, Emil Cina, Gejza Horvát. Někteří z nich vyšli dvojjazyčně, někteří jen v překladech," dodává Ryvolová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy