Barvy Prahy a pandemie. Výstava vítěze Czech Press Photo se představí on-line

Barvy Prahy a pandemie. Výstava vítěze Czech Press Photo se představí on-line
Fragmenty metropole, zdravotnice
Fragmenty metropole, Cirk La Putyka
Fragmenty metropole, Černý most
Fragmenty metropole, Karlův most
Foto: Roman Vondrouš
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
16. 1. 2021 16:30
Celkový vítěz soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš zahájí svou novou výstavu nazvanou Fragmenty metropole. Soubor zachycuje život v ulicích Prahy během pandemie a bude k vidění v galerii, až to dovolí vládní opatření. Představení vystavených snímků proběhne on-line v pondělí 18. ledna na stránkách Czech Photo Centre.

Výstava navazuje na soubor Fragmenty metropole, který byl v roce 2010 oceněn stipendiem pražského primátora v soutěži Czech Press Photo. "V březnu 2020 pandemie koronaviru dorazila do České republiky a vláda přistoupila k vyhlášení nouzového stavu. Ulice většiny měst se vyprázdnily a to byla příležitost pro fotografy k zachycení všeobecně tíživé atmosféry. Ani na okamžik jsem neváhal a vyrazil do pražských ulic zachycovat tuto historickou událost, říká Roman Vondrouš.

Druhá část výstavy se zaměřuje na cestující ve vagonech metra ve stanici Vyšehrad. Fotograf využil paprsky zapadajícího slunce, které v podvečer na několik málo okamžiků proudí do vestibulu stanice. Kombinace světla s výrazy cestujících v rouškách nebo v respirátorech vytvořily zajímavý soubor.

"Z upřených pohledů pasažérů mnohdy až mrazilo, jako by si vozili jakési vlastní životní příběhy. Často jsem si pokládal otázku - o čem každý z nich v ten moment asi přemýšlí, jak každého z nich tato těžká doba asi zasáhla?" konstatuje Vondrouš.

Roman Vondrouš se narodil v roce 1975 v Pardubicích, absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní na stejné univerzitě pokračuje jako doktorand. Pracuje již řadu let jako fotoreportér České tiskové kanceláře. Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo včetně titulu Fotografie roku.

Výstava bude dostupná podle aktuálně platných nařízení vlády. Oficiálně se "otevře" 18. ledna a potrvá do 28. února. Více informací najdete na stránkách galerie Czech Photo Centre v Nových Butovicích.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy