Takhle vypadá budoucnost. Robotka Ai-Da píše i poezii, nerozeznáte ji od člověka

Magazín Magazín
30. 11. 2021 16:55
Umělá inteligence bývá navzdory technologickému pokroku stále spojovaná s chladným strojovým uvažováním. Humanoidní robotka Ai-Da, za kterou stojí oxfordský vývojář Aidan Meller, ovšem tenhle stereotyp boří. Dokáže totiž psát poezii i vytvářet výtvarná díla, což nyní předvedla na expozici k výročí 700 let od úmrtí básníka Danta Alighieriho.
Humanoidní robotka Ai-Da, za kterou stojí oxfordský vývojář Aidan Meller.
Humanoidní robotka Ai-Da, za kterou stojí oxfordský vývojář Aidan Meller. | Foto: Reuters

Když se řekne umělá inteligence, vybaví se mnoha lidem zlověstní záporňáci z filmů Terminátor a Blade Runner nebo dystopického seriálu Westworld. Ve skutečnosti ale roboti mohou být také mírumilovnými bytostmi, které holdují umění. Dokazuje to humanoidní robotka jménem Ai-Da, kterou v Oxfordu vytvořil Aidan Meller. Píše o ní zpravodajský web stanice CNN.

Poslední listopadový pátek Ai-Da v čerstvě zrenovovaném Ashmoleově muzeu na Oxfordské univerzitě přednesla vlastní básně, které napsala za pomocí počítačových algoritmů. Recitál se uskutečnil při příležitosti 700. výročí od smrti italského básníka Danta Alighieriho, autora Božské komedie, kterou robotka v celé délce přečetla. Na základě získaných dat pak našla inspiraci k vymýšlení vlastní básnické tvorby.

"Vzhlédli jsme od svých veršů jako zajatci se zavázanýma očima. Vyslali nás hledat světlo, které se ale nikdy neobjevilo. Potřebovali bychom jehlu a nit, abychom obraz dokončili. Abychom uviděli ubohá stvoření žijící v bídě," napsala humanoidka ve své básni. Její vývojář poezii označil za hluboce emotivní.

"Ai-Dina schopnost napodobit skutečného spisovatele je tak dokonalá, že její verše nerozeznáte od veršů napsaných člověkem. Vyrobili jsme ji, abychom mohli dále rozvíjet debatu o tom, jak dobře dovede umělá inteligence imitovat lidi a jejich chování. Já osobně jsem si ale při práci na projektu neuvědomil jen to, že roboti umí jednat jako lidé, ale i to, že lidé často připomínají roboty," upozornil britský galerista a specialista na moderní umění Meller.

"Člověk má tendenci znovu a znovu opakovat zažité vzorce chování, dělat ve stejnou dobu stejné věci nebo používat neustále stejná slova. Každý z nás je tak trochu robotický. Ai-Da nám umožňuje tyto naše zajeté zvyklosti vidět z nového úhlu pohledu tím, že napodobuje naše jednání přímo před našima očima," tvrdí.

Mezi Ai-Diny schopnosti ale nepatří jen čtení a psaní poezie. Robotka má talent také na výtvarné umění a jedno dílo vytvořila speciálně pro výstavu, kterou muzeum pořádá při příležitosti Dantova jubilea. Jmenuje se Eyes Wide Shut a reaguje v něm na říjnový incident v Egyptě, kde místní bezpečnostní složky Ai-Du zatkly a odstranily jí z očí kamery kvůli obavám ze špionáže.

Zmíněná událost podle Mellera ukazuje, jak je svět z technologických výdobytků nervózní. Sám si uvědomuje, že počítačové algoritmy představují riziko, protože mohou s lidmi v internetovém prostředí manipulovat. Zároveň je ale přesvědčený, že technologie jako taková bývá přínosná a za její případné negativní dopady mohou lidé, kteří ji mají pod kontrolou.

Mohlo by vás zajímat: Roboti jsou jen stroje, nemají duši, nedávejme jim právní status, říká expertka na etiku strojů

Čím více se budou stroje podobat lidem, budou se měnit i naše vzájemné vztahy. Stroje nám úplně změní život, říká právnička Nathalie Nevejans | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy