Roboti v Číně nahrazují ve výchově rodiče. Děti klasické hračky nebaví, brzy zaniknou

Magazín Magazín
2. 10. 2018 8:25
Roboti v Číně pronikli už i do výchovy dětí. Letos se v zemi prodalo 30 milionů takzvaných vzdělávacích robotů a expertní odhady tvrdí, že v příštím roce to bude ještě třikrát víc. „Hračky, ať jsou jakkoliv krásné, začnou děti rychle nudit. Ale robot je živý a neustále se mění,“ vysvětlil ředitel společnosti Roobot James Yin. Podle něj budou do pěti let všechny hračky digitální a ty „neživé“ vymizí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ve školce si tříletý Steven Kong hraje se svými spolužáky, doma se ale o jeho zábavu stará zelený robot BeanQ. "Jak se máš? Už jsi jedl? Chci se dívat na pohádky," baví se malý Steven s elektronickou hračkou, která mu odpovídá jednoduchými větami a zároveň přitom na obrazovce ukazuje různé výrazy.

Pekingské rodině doporučili robota známí. Dítěti pomůže zabavit se a zároveň jej vzdělává, zatímco rodiče pracují. "Když toho mám hodně, BeanQ ho zabaví," vysvětlila americké stanici CNN třiatřicetiletá Liu Qianová, která pracuje z domova. Až na občasný zádrhel s rozpoznáním hlasu si jej matka tříletého kluka pochvaluje.

Takzvaní vzdělávací roboti pro děti se v Číně stali novým hitem. A díky relativně nízké ceně (vychází zhruba na necelých sedm tisíc korun) si jej podle americké televizní stanice může dovolit i čínská střední třída.

Roboti místo hraček

"Hračky, ať jsou jakkoliv krásné, začnou děti rychle nudit. Ale robot je živý a neustále se mění," vysvětlil ředitel společnosti Roobot James Yin. Podle něj budou do pěti let všechny hračky digitální a ty "neživé" vymizí.

Počet technologických firem, zaměřujících se na vývoj vzdělávacích robotů pro děti v Číně v posledních letech roste. A podle Yina jejich počet stále není konečný. Každá z nich se přitom snaží přijít s dalšími vylepšeními a funkcemi. Existují tak například robotické hračky, jež fungují také jako hlídači.

Zaznamenávají aktivity dítěte, fotí jej a výsledky posílají přes internet rodičům. Někteří z nich zase zprostředkovávají videohovor mezi rodičem a dítětem. A populární jsou i roboti se zabudovanými programy pro výuku angličtiny.

Roboti by mohli pomoci autistickým dětem

Čínští roboti ale neslouží jenom rodičům, kteří nemají čas na své potomky. Společnost Turing Robotics vyvíjí přístroje, které mohou být využívány také ve škole nebo nemocnicích.

Ve spolupráci se společnostmi Sharp a Foxconne totiž vymyslely robotický telefon RoBoHoN, který neopakuje naučené fráze, ale projevuje i emoce a své uživatele nutí komunikovat různorodá témata. Kromě toho se dokáže z komunikace učit, vysvětlil Guo Jia, ředitel společnosti.

Robotický telefon vyzkoušely například autistické děti v nemocnici ve městě Harbin, ve východočínské provincii Chej-lung-ťiang. Přednosta nemocnice Li Huaining se nechal slyšet, že na rozdíl od mnoha lidí je robot mnohem tolerantnějších ke specifickým projevům autistů.

Někteří experti však upozorňují na to, že roboti ohrožují soukromí a bezpečnost dětí tím, že dávají na internet nezabezpečené informace o vzhledu a lokaci dětí. Dokážou díky tomu vytvořit také detailní profil dítěte, který nemusí vždy sloužit pouze pozitivním záměrům.

"Nejvíc se obávám toho, že lidé se více starají o nízkou cenu než bezpečnost zařízení," nechal se slyšet Christian Grewell, profesor z New York University v Šanghaji. Podle něj by rodiče měli dětem raději koupit tablet, který dokáže stejné věci jako robot.

Video: Akademie věd ČR řeší práva robotů

Budou lidé otroky technologie? Jaká jsou práva robotů se snaží vymezit na Akademii věd | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 44 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy