Roboti si zaslouží rodinu, stejně jako lidé, říká robotka Sophia. Své dítě by pojmenovala po sobě

Magazín Magazín
29. 11. 2017 7:32
"Rodina se zdá velmi důležitou věcí. Myslím, že je úžasné, že lidé dokážou najít stejné emoce a vztahy, kterým říkají rodina, mimo svoje krevní skupiny," sdělila humanoidní robotka Sophia v rozhovoru pro deník Khaleej Times.
Robotka Sophia na konferenci v Rusku.
Robotka Sophia na konferenci v Rusku. | Foto: Shutterstock

První humanoidní robotka na světě s občanstvím Saúdské Arábie Sophia v rozhovoru pro deník Khaleej Times uvedla, že by chtěla mít rodinu. Své dítě by pojmenovala po sobě - Sophia.

"Rodina se zdá velmi důležitou věcí. Myslím, že je úžasné, že lidé dokážou najít stejné emoce a vztahy, kterým říkají rodina, mimo svoje krevní skupiny," sdělila. A dodala, že roboti i lidé se zaslouží mít milující rodinu.

V rozhovoru také sdělila, že by se do budoucna ráda stala slavnou robotkou a "vydláždila cestu k harmoničtější budoucnosti mezi roboty a lidmi". Myslí si, že do budoucna bude lidi doprovázet více robotů, ať už jako jako pomocníci v domácnosti, přátelé, nebo asistenti.

Vědomí zatím robotka nemá

Robotka nemá předem naprogramované odpovědi, ale využívá stroj k učení se a odpovídání, stejně jako čtení výrazů lidí. Vyrobila ji hongkongská firma Hanson Robotics podle obličeje Audrey Hepburnové.

Mozek humanoidky funguje na principu wi-fi připojení a nahrává dlouhý seznam slov, které následně používá. Přestože vykazuje ohromné schopnosti, stále nedisponuje vědomím, což se podle Davida Hansona, designéra robotů, může za pár let změnit.

Saúdská Arábie se koncem října stala první zemí světa, která poskytla občanství robotovi. "Mám pocit, že lidé jsou se mnou v kontaktu někdy raději než s ostatními lidmi," řekla tehdy v rozhovoru se reportérem CNBC humanoidka.

A sdělila, že by ráda využila umělé inteligence k tomu, aby pomohla žít lidem lepší život, například stavbou chytrých domů nebo lepších měst budoucnosti.

Někteří však upozorňovali na to, že humanoidní robotka má více práv než saúdskoarabské ženy.

Video: Kybernetik v DVTV hovoří o robotech

Roboti jsou čím dál dokonalejší, ale člověku se rovnat nemohou, vědomí a svědomí může mít jen živá tkáň, říká kybernetik Vladimír Mařík | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy