Rio de Janeiro: Město neonů a karnevalových rytmů

Ilona Víchová
20. 8. 2012 10:38
Načerpejte sílu a energii v osvětleném Riu de Janeiru
Foto: Reuters

Desetimilionové město Rio de Janeiro je druhé největší v Brazílii. Prosluněnou karnevalovou atmosféru vytěsňují davy turistů a automobilová doprava. Nikdy nespící město svádí k divoké dovolené, ze které budete příjemně unavení. Rovinaté centrum Ria je obklopené z jedné strany mořem a z druhé na něj dýchá pohoří.

Známý Kristus, vrch Corcovado, karneval a obrovský fotbalový stadion Maracaná jsou velkými lákadly nejen pro turisty, ale také pro zvědavé ruce kapesních zlodějů. Pokud bychom měli poslechnout odborníky, je třeba do města vyrazit dřív, než se samo zaplaví odpadky a prachem.

Rio de Janeiro ve své kráse

Město se nachází na jihovýchodě Brazílie. Kromě rytmů samby ho proslavily pláže s bílým pískem. Mezi nejznámější patří Copacabana a Ipanema. Do roku 1960 mělo tu čest být hlavním městem Brazílie. Dnes je uznávaným karnevalovým centrem a portugalská přezdívka Cidade Maravilhosa  - úžasné město ho do posledního vystihuje. Kromě přelidněnosti, patří k hlavním problémům města bezpečnost. Nejkrásnější město světa bojuje s kriminalitou a drogovými gangy.

Prosluněné město si letos od Londýna převzalo právo na pořádání Olympijských her 2016. V celé historii tak půjde o druhé olympijské hry, které se konají nejblíže rovníku.

Chudoba nebo lesk bohatství?

Zábavné město je plné protikladů. Centrum se nachází na krásné rovině a odlehlé části města jsou postavené na kopcích, kde dotváří celý ráz Ria. Mezi nejchudší oblasti patří favely, chudinské čtvrti, kde platí vlastní pravidla. V některých částech najdete nejšílenější domy, které jsou postavené z papírových krabic.

Jednou ze dvou favel, kde se policie pokouší získat "srdce a mysli" místních obyvatel, je Santa Marta
Jednou ze dvou favel, kde se policie pokouší získat "srdce a mysli" místních obyvatel, je Santa Marta | Foto: Reuters

Rio je považované za nejnebezpečnější město Latinské Ameriky. Pro bezpečnější dovolenou jsou ideální pláže na severovýchodu země. Při prohlídce města si vezměte s sebou minimum věcí, odložte šperky a hlavně si nechte v hotelu v sejfu váš pas. Určitě se do ulic nepouštějte sami a v noci jezděte taxi službou a hromadné  městské dopravě se raději vyhněte.

Slunné pláže a teplý písek

Copacabana patří zcela jistě k těm nejslavnějším plážím na světě, ale co je známé, je také hojně navštěvované. Obrňte se trpělivostí nebo si vezměte na pláž sluchátka. Lidé kolem vám budou připadat jako roj včel. Pláže jsou doslova obrostlé hotely a apartmány. Voda v Copacabaně bývá v létě docela studená a kvůli písčitému dnu i dost zakalená. Opět i na této pláži platí, že jistota bezpečí je jen v případě, že máte plavky na sobě a  ručník. Vše ostatní je nadbytečné a nebezpečné.

Seznam nejkrásnějších světových městských pláží by nebyl úplný bez pláže Copacabana. Pláž je 4 kilometry dlouhá a nachází se v jižní části města Rio de Janeiro. Milovníci pláží zde naleznou vše, co k plážím neodmyslitelně patří.
Seznam nejkrásnějších světových městských pláží by nebyl úplný bez pláže Copacabana. Pláž je 4 kilometry dlouhá a nachází se v jižní části města Rio de Janeiro. Milovníci pláží zde naleznou vše, co k plážím neodmyslitelně patří. | Foto: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

V těsné blízkosti narazíte na pláž Ipanema. Najdete ji na jižním okraji města mezi Leblon a Arpoador. Rekreační oblast patří k těm nejdražším v Riu. Celá oblast je plně vybavená vlastními školami, uměleckými galeriemi, divadly a kavárnami. V karnevalovém období se může Ipanema chlubit vlastním soukromím průvodem. Západní konec objímá hora Dois Irmaos.

Zajímavostí je gay pláž, která se nachází v blízkosti Fare Rua de Amoedo, jde o oblast známou, jako tolerantní a přátelskou k homosexuálům.

Výlety do okolí

Vydejte se k jednomu ze symbolů města, na vrchol hory Corcovado, na kterém stojí unikátní socha Krista, která pohlíží dolů na město. Nebojte se o své nohy, na vrchol vás vyveze lanová dráha, která začíná ve čtvrti Cosme Velho. Nádherný výhled je z úpatí hory nejen na město, ale také na zátoku Guanabara, Cukrovou homoli a pláže.

Rio de Janeiro.
Rio de Janeiro. | Foto: Reuters

Druhým nejznámějším místem Rio de Janeira je Cukrová homole. Na vrchol jezdí samozřejmě také lanovka. Lanovka vyráží v pravidelných intervalech ze stanice v městské části Urca. Ve středu města, kde končí lanovka cestou zpět, je k vidění nejen stará, ale také moderní zajímavá architektura. Při prohlídce města nevynechejte hlavní náměstí nebo místní moderní katedrálu.

V případě, že nejste v Riu v období karnevalů, i tak navštivte Sambódromo, místo, kde vše probíhá. Právě zde jsou ty nejkrásnější průvody nejlepších škol samby, krásní lidé v kostýmech a celá škála nejrůznějších barev a ozdob. Od rušné části města si snadno odpočinete v Botanické zahradě, která obsahuje dokonce rostliny ze čtyř kontinentů.

Pláž Ipanema je legendární pláží. Leží nedaleko vyhlášené Copacabany, nachází se na skalnatém poloostrově zvaném Ponta do Arpoador a je považována za sofistikovanější a elegantnější, než její slavnější sestra. S krásným výhledem na dvě hory zvané, které se nacházejí na západním konci pláže, se Ipanema stala dominantou města a je jednou z nejpopulárnějších a uznávaných pláží na světě.
Pláž Ipanema je legendární pláží. Leží nedaleko vyhlášené Copacabany, nachází se na skalnatém poloostrově zvaném Ponta do Arpoador a je považována za sofistikovanější a elegantnější, než její slavnější sestra. S krásným výhledem na dvě hory zvané, které se nacházejí na západním konci pláže, se Ipanema stala dominantou města a je jednou z nejpopulárnějších a uznávaných pláží na světě. | Foto: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Krásná dovolená

Na ruch a chaos chvíli zapomenete v Angra de Reis, ráji pro potápěče. Krásně čistá voda svádí ke šnorchlování a poznávání podmořského světa. Určitě si zaplaťte výlet na lodi po okolních ostrovech a užijte si poklidnou atmosféru. Mezi další oblíbené pláže patří Búzois a Cabo Frio. Búzios si užijí hlavně movitější turisté, protože ceny v restauracích a na pláži normálního smrtelníka s klasickým příjmem mohou zaskočit.

Na slunné pláže Ria de Janeira se dostanete nejlépe s cestovní kanceláří. Dovolená na jihovýchodě nebo přímo v Riu vychází na 10 dní okolo 40 tisíc korun. Samotná letenka bez ubytování vás přijde na 20 tisíc korun.  

 

Právě se děje

Další zprávy