Režisér rekordman. Sám na nejblubší bod země a zpět

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 3. 2012 8:08
Slavný hollywoodský režisér v prvním sólovém sestupu na dno Mariánského příkopu
Foto: Aktuálně.cz

Honolulu - Hollywoodský režisér James Cameron dokončil v pondělí ve speciální ponorce jako první na světě sólový sestup na nejhlubší místo na planetě. Tvůrce filmu Titanik navštívil a krátce prozkoumal nejnižší oblast dna Mariánského příkopu, téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.

Krátce před osmou hodinou ráno místního času (před středoevropskou nedělní půlnocí - pozn. red.) Cameronova ponorka Deepsea Challenger sestoupila v Mariánském příkopu až do hloubky 10 994 metrů pod hladinou Tichého oceánu, uvedla National Geographic Society, která byla spolu s výrobcem hodinek Rolex partnerem expedice.

Cameron se pod hladinu v oblasti asi 320 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam ponořil v pondělí v 5:50 místního času (neděle 21:50 SELČ) a dna dosáhl po více než dvou hodinách. Po průzkumu a filmování dna se po poledni místního času vynořil zpět na hladinu. Cesta zpět mu trvala jen 70 minut, uvedl časopis National Geographic.

"Všechny systémy v pořádku," hlásil Cameron po sestupu na dno. "Nemůžu se dočkat, až se s vámi podělím o to, co tady vidím," napsal režisér z hloubky přes Twitter.

Foto: Nahlédněte do Oceánografického muzea v Monaku

Nejzazší mořskou hlubinu na Zemi dosud navštívili jen dva lidé. Poprvé a naposledy sem sestoupili v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste společně Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard. Nic zvláštního zde ale neviděli, protože jejich přístroj zvířil velké množství písku ze dna.

Kanadský filmový tvůrce se ve speciální jednomístné ponorce stal rekordmanem v nejhlubším sólovém ponoru už počátkem března. Tehdy ponorku Deepsea Challenger vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guineje a sestoupil v ní do hloubky 8,2 kilometru. Sbíral tam vzorky ze dna a také filmoval za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením.

Cameron je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku. Díky filmu se dostal k vývoji kamer pro filmování ve velkých hloubkách a k technologii pro průzkum takovýchto oblastí.

Úzká ponorka podle Cameronova vlastního návrhu je sedm metrů vysoká, ve vodě má vertikální polohu a otáčí se při vzestupu kolem své osy. Cameronova zařízení pro expedici znamenají průlomy ve vědě o materiálech, konstrukčním inženýrství a zobrazování stereoskopickou ultraminikamerou pro největší hloubky.

 

Právě se děje

Další zprávy