Restaurace u Bílého domu podporuje imigranty. Dělají Ameriku skvělou, říká majitel

Magazín Magazín
19. 11. 2019 10:02
Americký prezident Donald Trump má nové sousedy. Do prostor nedaleko Bílého domu se nastěhovala restaurace Immigrant Food, která chce pomocí pokrmů spojujících chutě z celého světa oslavovat kulturu přistěhovalců. Právě ta totiž podle spoluzakladatele podniku dělá Spojené státy skvělými.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kousek od Bílého domu právě otevřeli podnik s názvem Immigrant Food. Jak informovala americká stanice CNN, návštěvníci restaurace se mohou těšit na menu složené z devíti pokrmů, z nichž každý spojuje kuchyni různých světových kultur. To stejné pak platí i pro pět originálních nápojů.

V nabídce nechybí například kořeněné rýžové nudle z Vietnamu kombinované s nakládanými banány, oblíbeným středoamerickým ovocem zavařeným podle německého receptu. Pokrm s názvem Bombajské mariachi je zase inspirovaný gastronomií z Indie, Mexika a Řecka a ten pojmenovaný Od Stockholmu do Dublinu míchá chutě z Irska, Skandinávie, Polska a Ruska.

Hosté restaurace současně mají možnost přispět finančním darem na neziskové organice podporující imigranty nebo se rovnou stát dobrovolníky. Návštěvníci snadno zjistí, k jaké organizaci se přidat, pokud chtějí imigranty učit anglicky, navštěvovat detenční centra, zvedat hovory na podpůrné telefonní lince nebo pomáhat při rozhovorech s žadateli o azyl.

Washingtonský podnik totiž razí heslo "sjednoceni u stolu" a chce překračovat politickou propast, která se podle jeho spoluzakladatele Petera Schechtera ve Spojených státech zvětšuje za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Schechter, který dříve pracoval mimo jiné jako poradce politiků, vymyslel koncept svého podniku zhruba před rokem. Coby potomek přistěhovalců z Rakouska a Německa cítil potřebu vymezit se vůči anti-imigračním náladám, kterých si v Americe v poslední době všímal.

"Tohle není Amerika, kterou jsem znal. Ze znevažování imigrantů a řečí o tom, že této zemi nepřináší nic dobrého, se stala norma. Přistěhovalci jsou přitom odjakživa důvodem amerického pokroku. Tato země je skvělá právě kvůli nim," řekl Schechter v narážce na Trumpovo heslo o tom, že chce Ameriku udělat znovu skvělou.

Když se nad společenským problémem zamyslel, došel k závěru, že nejlepším prostředkem, jak s ním bojovat, je právě jídlo. "Imigranti totiž Ameriku krmí. Ať už se podíváte mezi kuchaře, řezníky, nebo číšníky, zjistíte, že v našem potravinářském průmyslu převažují právě přistěhovalci," vysvětlil Schechter.

V jeho podniku se také nachází fotokoutek s mapou světa, kde si strávníci mohou pořídit selfie s prstem namířeným na zemi jejich původu a s textovým rámečkem s heslem "všichni jsme imigranti". Jako suvenýr si potom mohou odnést triko nebo tašku se slogany jako "tahle země je tvoje" či "imigranti dělají Ameriku skvělou".

Vrchní prostory restaurace, kde se nejí, budou moci neziskové organizace využívat například k již zmíněné výuce angličtiny. Na svých webových stránkách pak bude podnik srozumitelně informovat o problematice americké imigrační politiky.

"Spousta lidí mi říkala, že je štve, jak současná americká vláda k imigrantům přistupuje, ale že nevědí, co dělat, aby situaci nějak pomohli. Naše restaurace jim proto bude nabízet konkrétní informace i možnosti, jak věci řešit," doplnil Schechter.

Svůj podnik původně nezamýšlel otevřít hned v sousedství sídla amerického prezidenta, ale přestože uvažoval i nad jinými lokalitami, shodou okolností získal právě tu poblíž Bílého domu. "Myšlenka oslavovat imigranty prostřednictvím jejich tradičního jídla je ale univerzální a bude platit i v situaci, kdy Trump nebude prezidentem," vyzdvihl spoluzakladatel.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy