Restaurace u Bílého domu podporuje imigranty. Dělají Ameriku skvělou, říká majitel

Magazín Magazín
19. 11. 2019 10:02
Americký prezident Donald Trump má nové sousedy. Do prostor nedaleko Bílého domu se nastěhovala restaurace Immigrant Food, která chce pomocí pokrmů spojujících chutě z celého světa oslavovat kulturu přistěhovalců. Právě ta totiž podle spoluzakladatele podniku dělá Spojené státy skvělými.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kousek od Bílého domu právě otevřeli podnik s názvem Immigrant Food. Jak informovala americká stanice CNN, návštěvníci restaurace se mohou těšit na menu složené z devíti pokrmů, z nichž každý spojuje kuchyni různých světových kultur. To stejné pak platí i pro pět originálních nápojů.

V nabídce nechybí například kořeněné rýžové nudle z Vietnamu kombinované s nakládanými banány, oblíbeným středoamerickým ovocem zavařeným podle německého receptu. Pokrm s názvem Bombajské mariachi je zase inspirovaný gastronomií z Indie, Mexika a Řecka a ten pojmenovaný Od Stockholmu do Dublinu míchá chutě z Irska, Skandinávie, Polska a Ruska.

Hosté restaurace současně mají možnost přispět finančním darem na neziskové organice podporující imigranty nebo se rovnou stát dobrovolníky. Návštěvníci snadno zjistí, k jaké organizaci se přidat, pokud chtějí imigranty učit anglicky, navštěvovat detenční centra, zvedat hovory na podpůrné telefonní lince nebo pomáhat při rozhovorech s žadateli o azyl.

Washingtonský podnik totiž razí heslo "sjednoceni u stolu" a chce překračovat politickou propast, která se podle jeho spoluzakladatele Petera Schechtera ve Spojených státech zvětšuje za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Schechter, který dříve pracoval mimo jiné jako poradce politiků, vymyslel koncept svého podniku zhruba před rokem. Coby potomek přistěhovalců z Rakouska a Německa cítil potřebu vymezit se vůči anti-imigračním náladám, kterých si v Americe v poslední době všímal.

"Tohle není Amerika, kterou jsem znal. Ze znevažování imigrantů a řečí o tom, že této zemi nepřináší nic dobrého, se stala norma. Přistěhovalci jsou přitom odjakživa důvodem amerického pokroku. Tato země je skvělá právě kvůli nim," řekl Schechter v narážce na Trumpovo heslo o tom, že chce Ameriku udělat znovu skvělou.

Když se nad společenským problémem zamyslel, došel k závěru, že nejlepším prostředkem, jak s ním bojovat, je právě jídlo. "Imigranti totiž Ameriku krmí. Ať už se podíváte mezi kuchaře, řezníky, nebo číšníky, zjistíte, že v našem potravinářském průmyslu převažují právě přistěhovalci," vysvětlil Schechter.

V jeho podniku se také nachází fotokoutek s mapou světa, kde si strávníci mohou pořídit selfie s prstem namířeným na zemi jejich původu a s textovým rámečkem s heslem "všichni jsme imigranti". Jako suvenýr si potom mohou odnést triko nebo tašku se slogany jako "tahle země je tvoje" či "imigranti dělají Ameriku skvělou".

Vrchní prostory restaurace, kde se nejí, budou moci neziskové organizace využívat například k již zmíněné výuce angličtiny. Na svých webových stránkách pak bude podnik srozumitelně informovat o problematice americké imigrační politiky.

"Spousta lidí mi říkala, že je štve, jak současná americká vláda k imigrantům přistupuje, ale že nevědí, co dělat, aby situaci nějak pomohli. Naše restaurace jim proto bude nabízet konkrétní informace i možnosti, jak věci řešit," doplnil Schechter.

Svůj podnik původně nezamýšlel otevřít hned v sousedství sídla amerického prezidenta, ale přestože uvažoval i nad jinými lokalitami, shodou okolností získal právě tu poblíž Bílého domu. "Myšlenka oslavovat imigranty prostřednictvím jejich tradičního jídla je ale univerzální a bude platit i v situaci, kdy Trump nebude prezidentem," vyzdvihl spoluzakladatel.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy