Řeky ve střední Evropě se oteplují. Vymřou pstruzi?

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
22. 3. 2009 11:40
Ohřátá voda ohrožuje zvířata i elektrárny
České řeky se ohřívají. Do poloviny století o 1,5 stupně Celsia.
České řeky se ohřívají. Do poloviny století o 1,5 stupně Celsia. | Foto: Aktuálně.cz

Frankfurt - Dobrá zpráva pro milovníky koupání, horší pro životní prostředí: Vlivem globálního oteplování vzroste teplota vody v Labi, Vltavě, Dunaji a dalších středoevropských řekách do roku 2050 až o 1,5 stupně.

Teplejší voda zkomplikuje život původním druhům ryb i vodním rostlinám, které mohou vytlačit jejich odolnější konkurenti odjinud, upozoňuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), který novou prognózu publikoval.

A nejen to. Potíže v takovém případě čekají paradoxně i ty, co se na oteplení řek do jisté míry podílely: evropské jaderné a uhelné elektrárny.

Vymírání úhořů i pstruhů

V průběhu 20. století se voda v českých, německých či rakouských řekách oteplila zhruba o jeden stupeň.

Se zvyšující se teplotou roste i náchylnost vodních živočichů k nejrůznějším epidemiím a nemocem. Typickým příkladem je podle WWF markantní úbytek pstruhů nebo úhořů.

Teplá voda ohrožuje například úhoře.
Teplá voda ohrožuje například úhoře. | Foto: Umweltamt Duesseldorf

Hromadný úhyn úhořů vědci zaznamenali například v nadprůměrně ohřátých vodách Rýnu v létě roku 2003.

Obecně platí, že by teplota v řekách neměla přesáhnout 28 stupňů Celsia. Roku 2003, 2006 a 2007 ale hydrologové na některých místech střední Evropy naměřili až o dva stupně víc.

"Ryby i rostliny pak umírají. Vzniká "polévka" plná sinic a řas, v níž je jen velmi omezený život," vysvětlil Georg Rast z WWF, citovaný agenturou DPA.

Zkolabují elektrárny?

Fakt, že teplejší voda ohrožuje říční rostliny a zvířata, asi překvapí jen málokoho. Vliv ohřívajících se řek na zařízení, která lidi zásobují elektrickou energií, ale experti popisují vůbec poprvé.

Změní se Vltava v
Změní se Vltava v | Foto: Naďa Straková

A jak spolu obě věci souvisejí?

Elektrárny využívají vodu z řek k chlazení. Pokud bude moc teplá, nebudou jejich chladící systémy správně fungovat.

"Kriticky vysoké teploty v řekách by mohly způsobit výrazné výpadky v zásobování elektřinou," varuje Georg Rast.

Jak uhelné, tak jaderné elektrárny přitom - jak už bylo řečeno - řeky zároveň oteplují. Vodu, kterou použijí k chlazení, totiž následně vypouštějí zpátky do říčního koryta.

Vypuštěná voda je sice čistá, její teplota však zpravidla přesahuje 30 stupňů Celsia. A to je na středoevropské řeky moc.

"Zvýšené teploty vzduchu, změny v tání sněhu a příliš velké množství teplé vody, které se do řek dostává z chladících systémů elektráren - to všechno může brzy přivodit kolaps našich řek," řekl novinářům hydrolog Georg Rast z WWF.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy