Řeky ve střední Evropě se oteplují. Vymřou pstruzi?

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
22. 3. 2009 11:40
Ohřátá voda ohrožuje zvířata i elektrárny
České řeky se ohřívají. Do poloviny století o 1,5 stupně Celsia.
České řeky se ohřívají. Do poloviny století o 1,5 stupně Celsia. | Foto: Aktuálně.cz

Frankfurt - Dobrá zpráva pro milovníky koupání, horší pro životní prostředí: Vlivem globálního oteplování vzroste teplota vody v Labi, Vltavě, Dunaji a dalších středoevropských řekách do roku 2050 až o 1,5 stupně.

Teplejší voda zkomplikuje život původním druhům ryb i vodním rostlinám, které mohou vytlačit jejich odolnější konkurenti odjinud, upozoňuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), který novou prognózu publikoval.

A nejen to. Potíže v takovém případě čekají paradoxně i ty, co se na oteplení řek do jisté míry podílely: evropské jaderné a uhelné elektrárny.

Vymírání úhořů i pstruhů

V průběhu 20. století se voda v českých, německých či rakouských řekách oteplila zhruba o jeden stupeň.

Se zvyšující se teplotou roste i náchylnost vodních živočichů k nejrůznějším epidemiím a nemocem. Typickým příkladem je podle WWF markantní úbytek pstruhů nebo úhořů.

Teplá voda ohrožuje například úhoře.
Teplá voda ohrožuje například úhoře. | Foto: Umweltamt Duesseldorf

Hromadný úhyn úhořů vědci zaznamenali například v nadprůměrně ohřátých vodách Rýnu v létě roku 2003.

Obecně platí, že by teplota v řekách neměla přesáhnout 28 stupňů Celsia. Roku 2003, 2006 a 2007 ale hydrologové na některých místech střední Evropy naměřili až o dva stupně víc.

"Ryby i rostliny pak umírají. Vzniká "polévka" plná sinic a řas, v níž je jen velmi omezený život," vysvětlil Georg Rast z WWF, citovaný agenturou DPA.

Zkolabují elektrárny?

Fakt, že teplejší voda ohrožuje říční rostliny a zvířata, asi překvapí jen málokoho. Vliv ohřívajících se řek na zařízení, která lidi zásobují elektrickou energií, ale experti popisují vůbec poprvé.

Změní se Vltava v
Změní se Vltava v | Foto: Naďa Straková

A jak spolu obě věci souvisejí?

Elektrárny využívají vodu z řek k chlazení. Pokud bude moc teplá, nebudou jejich chladící systémy správně fungovat.

"Kriticky vysoké teploty v řekách by mohly způsobit výrazné výpadky v zásobování elektřinou," varuje Georg Rast.

Jak uhelné, tak jaderné elektrárny přitom - jak už bylo řečeno - řeky zároveň oteplují. Vodu, kterou použijí k chlazení, totiž následně vypouštějí zpátky do říčního koryta.

Vypuštěná voda je sice čistá, její teplota však zpravidla přesahuje 30 stupňů Celsia. A to je na středoevropské řeky moc.

"Zvýšené teploty vzduchu, změny v tání sněhu a příliš velké množství teplé vody, které se do řek dostává z chladících systémů elektráren - to všechno může brzy přivodit kolaps našich řek," řekl novinářům hydrolog Georg Rast z WWF.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy