Rekord padl: Auto na páru jelo 243 km/h

Kristina Winklerová
26. 8. 2009 12:15
Londýn - Týmu britských inženýrů se podařilo překonat nejdéle odolávající světový rychlostní rekord, kterého bylo na souši dosaženo.
Téměř po celé délce Střešovické ulice platí čtyřicítka. Magistrát Prahy vyzývá radnici Prahy 6, aby zvážil její opodstatněnost.
Téměř po celé délce Střešovické ulice platí čtyřicítka. Magistrát Prahy vyzývá radnici Prahy 6, aby zvážil její opodstatněnost. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Parní vůz Inspiration dosáhl na dráze v Edwarsově letecké základně v Mohavské poušti průměrné rychlosti 225,06 kilometrů za hodinu, a překonal tak rekord z roku 1906.

Americký závodník Fred Marriott se tehdy podle BBC pohyboval rychlostí 204kilometrů za hodinu.

Téměř osmimetrový vůz Inspiration řídil Angličan Charles Burnett III., který projekt z větší části financoval.

Rekord padl v úterý krátce po osmé hodině místního času. Podle pravidel se pokus skládal ze dvou jízd v protějších směrech, uskutečněných s maximálně hodinovým odstupem.

Při prvním pokusu dosáhl vůz rychlosti 219,04 km/h a při druhém dokonce 243,15 km/h.

Téměř poslední šance

"Už bych to nechtěl znova dělat tak natěsno, tohle byl předposlední den, který jsme na to měli," svěřil se nadšený Burnett.

"Bylo to naprosto úžasné. Užíval jsem si každičkou chvíli. Vůz šel ovládat skutečně krásně. Je pro mě čest, že jsem mohl spolupracovat s tak nadaným týmem. To, čeho jsme dnes dosáhli, je ryzím svědectvím o kvalitách britského inženýrství, dobré týmové spolupráci a vytrvalosti," pochvaloval si rekordman dosažené výsledky.

Tým se mohl pokoušet o zlomení rekordu jen do středy, pak by ho čekal nekompromisní návrat domů.

První pokus se odehrál již ve středu 19. srpna, skončil ale neúspěchem, protože vozu se zasekla turbína.

Vůz bude po návratu do Anglie umístěn v National Motor Museum v Beaulieu. Vyroben je ze směsi vláken z lehkého uhlíku a hliníku obalené kolem železné kostry a vyplněné dvanácti kotli obsahujícími více než tři kilometry potrubí.


 

Právě se děje

před 4 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy