Malý řecký ostrov vsadil na ekologii. Turisty láká na elektromobily a recyklaci

Magazín Magazín
2. 9. 2017 10:07
Větrné elektrárny, solární stanice a inteligentní měřiče v domácnosti. Řecký ostrov Tilos v poslední letech investoval téměř 15 milionů eur do ekologických změn. Vyplatilo se to a ostrov je nyní ze sta procent nezávislý na externích energetických zdrojích. Starostka by oblast, označenou za přírodní park, ráda využila pro kvalitní turistický ruch.
Přístav Livadia na Tilosu.
Přístav Livadia na Tilosu. | Foto: Shutterstock

Na ostrově Tilos jihovýchodně od pevninského Řecka žije pouhých pět set obyvatel. Díky svému revolučnímu ekologickému přístupu se však stal příkladem pro ostatní státy. 

Ostrov čerpá sto procent své využitelné energie z obnovitelných zdrojů. Po Tilosu jsou rozmístěny větrné elektrárny a solární stanice schopné uchovat zásoby energie, i když není zrovna slunečno.

Místní domy jsou navíc vybaveny inteligentními měřiči, které regulují spotřebu elektrické energie a udržují tak nízké náklady. Informoval o tom server Konbini.

Na zavedení ekologických opatření využili ostrovní obyvatelé evropské i soukromé dotace v celkové hodnotě 15 milionů eur (tedy zhruba 391,5 milionů korun). A vyplatilo se. Tilos se stal oficiálně úplně prvním energeticky nezávislým středomořským ostrovem.

Starostka ostrova Maria Kammaová pro Le Monde uvedla, že Tilos je také prvním řeckým územím zakazujícím lov, rovněž dostal status přírodního parku. Podle ní se tato progresivní změna projevila na všech úrovních společnosti a vzbudila zájem obyvatel ostrova o pokrok.

"V roce 2008 jsme zorganizovali první homosexuální sňatek v Řecku. Vítáme také uprchlíky a respektujeme životní prostředí," dodala Kammaová.

Vyzbrojena pozitivními opatřeními by starostka ráda podpořila kvalitní cestovní ruch. Ten upřednostňuje před velkým množstvím návštěvníků. "Nebudeme stavět žádné letiště a plánujeme zřídit recyklační síť a podpořit používání elektrických vozidel," sdělila.

Tilos je součástí takzvaného Dodekanského souostroví, které je domovem více než 150 druhů zvířat a 650 druhů rostlin.

Podívejte se na Tajuplný ostrov Okinošima, kam nesmí ženy. Je na seznamu UNESCO:

Tajuplný ostrov Okinošima, kam nesmí ženy, je na seznamu UNESCO. | Video: greenfunding.jp/linkstart
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy