Recenze: Pokémon Go je návyková hra. Hledání pokémonů je hitem a donutí vás více se hýbat

Otakar Schön
11. 7. 2016 9:01
Hra Pokémon Go je založená na rozšířené realitě a k jejímu hraní stačí obyčejný telefon. Hledání pokémonů a doplňků pro ně motivuje hráče k aktivnímu pohybu, součástí hry jsou virtuální bitvy o tělocvičny i hraní s kamarády. Více v recenzi Otakara Schöna.
Pokémon Go
Pokémon Go | Foto: Otakar Schön

Co vás donutí se v deset večer zvednout z gauče, obout boty a vyrazit ven? Poslední dva večery to v mém případě byli pokémoni. Stupidní kreslená stvoření, která má většina lidí spojena s protivným žlutým tvorem, jehož jméno zlidovělo v povzdechu „je to na pikaču“.

Nová hra společnosti Niantic udělala z celé zeměkoule hřiště pro pokémony a jejich trenéry. Stačí vzít telefon s hrou a vyrazit do světa hledat „kapesní monstra“, která si lze ochočit, trénovat je a s trochou snahy i zažít jejich přerod ve větší a silnější variantu – z Pichu se stane Pikachu a posléze Raichu. Nic vám ta jména neříkají? Nevadí, Pokémon Go nevyžaduje encyklopedickou znalost pokémonů.

Jednoduché začátky

Hra začíná volbou postavy – trenéra pokémonů. Možností na výběr není moc, jen základní volby pohlaví, barvy pleti a barvy oblečení. Pak už se objeví základní herní obrazovka, která ukazuje postavu trenéra na dvojrozměrné mapě okolí. Kolem vás se během chvilky objeví první pokémon, kterého je třeba chytit do pokéballu, bíločervené koule, již stačí hodit pokémonům na hlavu. Stačí posunout prstem z balónku směrem k pokémonovi. Aby to nebylo tak jednoduché, je třeba se trefit v okamžiku, kdy je kolem pokémona barevný kroužek – zelený u snadno ochočitelných druhů, žlutý a červený u těch náročnějších. Pokus jde většinou několikrát opakovat.

Chytání pokémonů má dvě podoby. Pokud máte telefon vybavený potřebnými senzory, uvidíte na obrazovce svoje reálné okolí, do kterého hra přidá animovaného pokémona. Na telefonech bez gyroskopu pak sedí pokémoni na idylické louce.

První chycený pokémon neuteče, ale později se může stát, že z kuličky unikne – buď budete mít další pokus, nebo vám zmizí z dohledu. To, na jaké pokémony narazíte, záleží na tom, kde se pohybujete a kdy. Pokémonů je ve hře 120, včetně různých forem jednoho „živočišného druhu“. Někteří žijí u vody, jiní mají rádi parky, další zase vylézají pouze večer.

Důležitou součástí hry jsou takzvané pokéstopy – schránky, ze kterých lze získat pokébally, kterých není neomezená zásoba, vajíčka pokémonů a další předměty, jež potřebuje každý trenér. Pokéstopy jsou na zajímavých místech. U domů s netradiční výzdobou, u soch a pomníků, na dětských hřištích, u zastávek metra nebo vlaku… Ve velkých městech jich proto je logicky více, ale i v malých vesnicích se nějaké najdou. A většina z těch v Praze a okolí má i české popisy a některé kromě fotografie nabízejí i podrobnější informace o daném místě.

Pokémon Go
Pokémon Go | Foto: Otakar Schön

Z vajíček získaných v pokéstopech se mohou vyklubat noví pokémoni. Stačí je vložit do inkubátoru a chodit – hra sleduje fyzickou aktivitu porovnáváním dat z GPS a senzorů v telefonu. Nestačí tedy jezdit autem – hra musí být aktivní, aby se nachozené kroky počítaly. Obyčejná vajíčka se vylíhnou po dvou nachozených kilometrech, vzácnější po pěti.

Za každou návštěvu pokéstopu a za každého uloveného nebo vylíhnutého pokémona získává herní postava trenéra body zkušenosti. Po dosažení páté úrovně zkušenosti se otevírá další herní prvek: bitvy v tělocvičnách – gymech. Při první návštěvě gymu, kterých je po světě také spousta, se hráč musí přidat k jednomu ze tří týmů, jež následně bojují o nadvládu nad gymem.

Souboje proti tradici

Souboje pokémonů na rozdíl od dřívějších konzolových her neprobíhají na tahy jako šachy, ale v reálném čase. V tradiční kruhové aréně je nutné uhýbat před příchozími útoky a ťukat na obrazovku pro vyvolání vlastních útoků. Bitvy jsou přitom časově omezené a soupeře je nutné v časovém limitu zcela porazit (omráčit).

Před bojem lze pokémonům jednorázově zvýšit jejich bojové schopnosti, ale mnohem podstatnější zvýšení síly jejich útoků i jejich výdrže přinese až evoluce. Ta vyžaduje, aby hráč získal „bonbóny“ vhodné pro konkrétní druh pokémona. Při chycení každé příšerky získá hráč několik odpovídajících bonbónů, další jeden může získat propuštěním pokémona.

V soubojích hraje také roli charakteristika konkrétního pokémona, ne vždy rozhoduje pouze číslo CP (Combat points), se zdánlivě slabším pokémonem se vám může proti některým soupeřům hrát lépe. Z tohoto důvodu si před soubojem můžete vybrat do týmu různé potvůrky a během boje je střídat. A když to vypadá hodně špatně, můžete také utéct.

Zábava pro masy, ale bez společenských prvků

Možná to celé zní složitě, ale funguje to jednoduše a vylepšení pokémona nemusí zabrat tolik času. Během prvních 14 hodin od vydání hry se mi povedlo vylepšit hned čtyři, chce to ale chodit kolem a lovit další a další pokémony. Ostatně právě „sběratelská vášeň“ je hlavní lákadlo hry Pokémon Go. V kombinaci s nutností chodit je to příjemný způsob, jak třeba shodit pár kilo, které jste nabrali z pizzy a gelata v Itálii.

Pokémon Go
Pokémon Go | Foto: Otakar Schön

Pokémon Go je návyková záležitost, ale jako hra nejsou kapesní příšerky dokonalé. Hlavní slabinou je omezená možnost spolupráce s dalšími hráči. Můžete chodit ve více lidech spolu na procházky (stejného pokémona uvidí a mohou chytnout všichni v okolí), ale nemůžete je trénovat souboji mezi sebou navzájem. To jde pouze v tělocvičnách, a nikoliv v reálném čase – hrajete vždy proti „počítačem“ ovládanému pokémonovi, kterého jiní hráči přidělili jako ochránce tělocvičny. Až se tento detail změní, bude Pokémon Go k nezastavení.

To ošklivé o Pokémon Go

Hlavní negativum Pokémon Go spočívá v tom, že v Česku nejde oficiálně hrát - v českém Google Play Store ani Apple App Store hru nenajdete. Majitelé Androidu si mohou stáhnout instalační soubor z ověřeného serveru APK Mirror - nezapomeňte povolit (a po instalaci hned zase zakázat) instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

Další problém se týká stability serverů - hra je extrémně populární, hrají ji miliony lidí a servery to nemusejí zvládat. V pátek nefungoval Pokémon Go několik hodin.

Hra nefunguje stoprocentně, i kvůli problémům se servery narazíte na chyby, které vám znemožní dokončit chytání pokémonů nebo souboje v aréně. Restartujte aplikaci a zkuste to znovu.

Hra obsahuje mikrotransakce, které urychlují líhnutí vajíček nebo získávání zkušenosti. Není to pěkné, vůbec ne, ale sbírat pokémony můžete bez problémů i bez placení. Pokud chcete autory hry odměnit za skvělou zábavu, doporučujeme investici do rozšíření kapacity batohu na předměty a “zásobníku” na pokémony - jednorázová platba má trvalý efekt.

I přes problémy se servery a zatím omezenou dostupností aplikace v ČR si Pokémon Go zaslouží pozornost. Pokud se ale vydáte na lov pokémonů, myslete na dvě věci:

  1. Vezměte si s sebou externí baterii.
  2. Dávejte pozor na provoz a ostatní lidi kolem sebe. Nenechte se přejet autem kvůli tomu, že se snažíte chytit pika, pika, pikaču.

Recenze vyšla na webu tech.ihned.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy