Recenze: NHL 17 jede v režimu setrvačnosti. Revoluce přijde až za rok

Otakar Schön
12. 9. 2016 13:16
Další ročník videoherní hokejové simulace od EA nabízí i Světový pohár, ve kterém nechybí Česko. Nové režimy nepřinášejí revoluci, hlavní hybnou silou NHL 17 budou online zápasy. Proti loňskému ročníku se nezměnila grafika, naštěstí zůstala i česká extraliga, píše v recenzi Otakar Schön z Hospodářských novin.
NHL 17 - trailer | Video: EA Sports

Za deset hodin toho ve virtuálním hokeji zvládnete hodně. Mladého nadějného hokejistu dostanete z farmy do NHL, uvidíte Jágra salutovat, prohrajete finále Světového poháru s týmem nazvaným Europe a s trochou šikovnosti si dáte i vlastní gól. Nový ročník NHL je tady, a krásně se u něj zapomíná na vedro venku.

Předem je ale nutné říct, že letos se nekoná žádná revoluce. Vývojáři ze studia EA Canada se vyčerpali loni, když po nepovedeném ročníku s číslem 15 v názvu doplnili herní režimy, po kterých hráči volali. I letošní ročník se ale dočkal dalších způsobů, jak hrát. Přibyly také nové animace i modely hráčů, polovina ze stovky z nich je jako živá.

To nejlepší na loňském ročníku NHL nebylo přidání online ligy, ale jak se virtuální hokej hrál. Skvělý pocit z toho, jak se ovládá puk nebo jak se o něj bojuje ve středním pásmu i za brankou, v novém ročníku doplňují i bitvy o pozici před bránou, stínění střel a jejich tečování. To vše samozřejmě s neskutečně bohatými možnostmi nastavení obtížnosti i realističnosti simulace. Vývojáři tak už neměli moc práce, výbornou hru z loňska jen dopilovali, ale i ony drobné změny se ve hře projevují. Poměrně citelně je znát zlepšené chování brankářů při dorážkách.

U obránců i útočníků se umělá inteligence tolik nezměnila - můžete si nastavit strategii, herní styl, agresivitu jejich chování, ale v praxi to dopadá stále stejně - co si neuděláte sami, to nemáte. Tedy alespoň ve většině herních režimů. Ale ono to dává smysl, pokud se chcete více dívat než hrát, můžete si vybrat konkrétní pozici, a hrát jen za centra, brankáře nebo levé křídlo, podle toho, co se vám líbí.

Novým hráčům i těm, kteří se k NHL vracejí po nějaké odmlce, hodně pomůže funkce Visual On-Ice Trainer, která ukazuje, co byste asi měli dělat, a pak ještě vyhodnotí vaši snahu. Malé ikonky kolem hráčů přitom nijak neruší, navíc si sami můžete nastavit, zda je chcete vidět. A minimálně prvních pár hodin to je rozumné, dozvíte se třeba, proč se vám nedaří vyhrávat puk při vhazování, což je docela zásadní informace.

Jen na začátku možná chybí nějaký průvodce, který by vysvětlil, co vlastně máte vybrat z rozsáhlé nabídky režimů. Na výběr je standardní režim sezony NHL, režim Be a Pro, ve kterém hráč ovládá konkrétního hokejistu a provází ho celou kariérou, možnost hrát nejen NHL, ale také národní ligy včetně té české, online liga EASHL s kamarády, boj o Stanley Cup a také přepracovaný manažerský režim, ve kterém hráč ovládá tým jako byznysman se dvěma výraznými novinkami - možností ručně upravovat ceny vstupenek či občerstvení, a také s možností přestěhovat celý tým někam, kde dostane lepší finanční podmínky.

Sběratelské hry uvnitř simulace

Jako tradičně EA nejvíce propaguje herní režimy spojené s in-game nákupy. Hockey Ultimate Team dostal brášku pod názvem Draft Champions. V tomto režimu tvoříte svůj tým draftováním nových hráčů ve dvanácti kolech. Hra dává na výběr "tematické" drafty, jako jsou kanadští hráči, američtí hráči, nováčci v NHL, vítězové Stanley Cupu…

S vybraným týmem pak musíte vyhrát 4 zápasy v řadě. Za každou výhru přitom dostanete odměny, které lze použít v režimu HUT, ten se spustí okamžitě poté, co dohrajete první Draft Champions. Tady se pak snažíte vybudovat maximálně silný tým výběrem špičkových hráčů a hledáním ideální sestavy, ve které si hráči spolu budou rozumět. Nové hráče získáte díky hraní nebo snadněji nákupem virtuálních karet, za které můžete utratit podstatně více než za samotnou hru. Stejný přístup EA provozuje už několik let u všech svých sportovních her, takže na to hráči ke své škodě slyší. Na druhou stranu vás nic nebude nutit utrácet, pokud nebudete chtít.

NHL 17
NHL 17 | Foto: EA Sports

Velkou změnou je také režim Světového poháru, což je úlitba hráčům, kteří chtějí zažít soupeření v barvách svého národního týmu. World Cup of Hockey bohužel není totéž co mistrovství světa, za licenci na mistrovství světa se vydavatelskému domu Electronic Arts nechtělo utrácet. V pavouku tak třeba chybí Slovensko, zato tam najdete výběrové týmy Severní Ameriky a Evropy vedle týmů Kanady a USA, což je zvláštní, leč to odpovídá reálnému Světovému poháru. A jak se ukazuje, s reálnými soupiskami.

No… zápas Evropa vs. Česká republika dopadl dobře pro naše barvy, ale bylo to hodně divné. Stejně divné jako cedule v angličtině "Believe in Czech Republix" a "Cervenka Mayor". Divné také je, že po skončení tak důležitého turnaje ani neuvidíte hráče, jak dostanou pohár, žádná animace, prostě konec hry.

Revoluční zpracování možná za rok

Zatímco FIFA 17 dostane nový grafický engine a příběhový režim, NHL 17 jede v režimu setrvačnosti, který je vidět na drtivé většině aspektů hry. Před zápasy uvidíte stejně rozmazané fotografie arén, v některých pohledech kamery je znát nízké rozlišení textur… Hra sama o sobě přitom vypadá realisticky a i animace hráčů působí dobrým dojmem, a to i na velké televizi.

Dojem "stejnosti" letošního ročníku nejvíce ze všeho utvrzuje komentář a "televizní" prezentace, která je identická. I úvodní zápas z finále Stanley cupu, tentokrát mezi tučňáky a žraloky, začíná stejně, rozhovorem Eddie Olczyka a Michaela Emricka o tom, jak se hráči cítí při klíčovém utkání na ledě. V prvních minutách od spuštění hry se tak hráč dozví, že se toho moc nezměnilo, s naprostou jistotou.

Pro hráče bude hlavním důvodem pro pořízení nové sezony online hraní, kam se přesune většina komunity. Ostatní zájemci o hokejovou hru si mohou v klidu pořídit zlevněný loňský ročník. A v případě Xboxu One ho mohou hrát v rámci předplatného EA Access, ve kterém je také dostupná zkušební verze NHL 17, plná hra přístupná po deset hodin reálného času.

 

Právě se děje

Další zprávy