Syrové, studené a bez masa. Češi objevují kouzlo raw food

Petra Jansová Petra Jansová
22. 8. 2014 20:53
Rozhovor s Janem Plajnerem o veganství, syrové stravě a zlepšujícím se životním stylu Čechů.
Raw food
Raw food | Foto: archiv Secret of Raw

Rozhovor - "Já nikomu nic nenutím. Ať si každý žije a jí, co chce," říká Jan Plajner, jeden ze spolumajitelů restaurace Secret of Raw. Ta funguje rok a půl a na jejím jídelníčku najdete pouze syrové veganské pokrmy.

Jan Plajner se stal veganem před dvěma roky, není sice stoprocentním vitariánem, i přesto na sobě pociťuje v souvislosti se změnou životního stylu spoustu pozitiv.

Jan Plajner
Jan Plajner | Foto: Vojtěch Marek

V rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradil, co nesmí chybět v kuchyni vitariána, proč by se zelenina neměla tepelně upravovat a zda Češi mají zájem o zdravý životní styl.

Aktuálně.cz: Mnoho lidí si neumí představit jídlo bez pořádného kusu masa. Tvrdí, že bez něj by měli hlad. Jak je to ve skutečnosti. Zasytí vás bezmasá a navíc syrová strava?

Jan Plajner: Veganství je obecně napadáno hlavně kvůli nedostatku bílkovin a vitamínu B12. Nicméně bílkoviny jsou i v zelenině. Konkrétně já sám praktikuji veganství už dva roky a úbytek svalové hmoty na sobě rozhodně nepozoruji. Sice jsem zhubl něco kolem deseti kilo, v mém případě to ale bylo vlastně dobře.

Různé typy stravování

Vegetariáni – Nejedí maso. V podstatě nejedí tzv. jateční produkty, tedy nic, kvůli čemu by bylo zvíře zabíjeno.

Vegani – Nejedí veškeré živočišné produkty, a to včetně mléčných výrobků, vajec a někdy i medu.

Vitariáni – Vegani, kteří nejedí tepelně upravenou zeleninu a ovoce. Podle nich totiž po překonání hranice 42 stupňů Celsia ztrácí suroviny potřebné vitamíny a enzymy.

Frutariáni – Lidé, kteří se živí pouze ovocem, ořechy, semeny a jinými plody. Někteří z nich navíc zastávají názor, že rostlina nesmí být při sběru zraněna. Jedí pak pouze ty plody, které spadly na zem.

A.cz: Syrová strava se připravuje pouze ze zeleniny a ovoce. Nepoužívají se tedy vůbec žádné živočišné produkty?

Raw food je v podstatě veganské jídlo bez přítomnosti jakéhokoliv živočišného produktu. Z 99,9 procenta jde o přirozeně bezlepkovou stravu. Samozřejmě je také velmi důležitá magická hranice 42 stupňů, při níž dochází v potravinách k rozkladu důležitých vitamínů. Raw strava je založena právě na přípravě jídel, při níž nesmí být tato teplota překročena.

A.cz: V tom případě v kuchyni vitariána určitě nenajdeme oblíbený papiňák. Co tedy patří k nepostradatelným pomůckám takové domácnosti?

Tak určitě je to kvalitní mixér, spiralizér a sušička.

A.cz: To by byly pomůcky. Co základní suroviny?

Tak ovoce a zelenina jsou jasné. Dále jsou to oříšky, semínka a luštěniny, které se dají naklíčit. Hodně jídel je připravovaných právě na ořechovém základu a tvoří energetickou zásobu. Jsou vlastně takovou přírodní náhražkou oleje.

A.cz: Restauraci provozujete přes rok a půl. Jaký je o syrové jídlo zájem?

Zájem je, dokonce si myslím, že je čím dál větší. Zřejmě to souvisí se současným životním stylem. Lidé v poslední době víc hledí na kvalitu jídla a upouští od kvantity.

A.cz: Používáte zeleninu a ovoce pouze v bio kvalitě?

V množství, které odebíráme, nemůžeme garantovat bio kvalitu u všeho a stále. To, co jde, samozřejmě bereme od tuzemských dodavatelů. To je ale pouze sezónní záležitost. Zpravidla používáme zboží ve standardně dostupné kvalitě. U suchých plodů, luštěnin a semínek, olejů a sladidel máme bio vše a pořád – to není problém zajistit.

A.cz: Veganem jste dva roky. Co vám zpočátku nejvíc chybělo?

Asi sýry.

A.cz: A dají se něčím nahradit?

Určitě. Buď se dělají například čerstvé sýry, jejichž základem jsou právě oříšky nebo fermentované sýry s bakteriemi mléčného kvašení.

A.cz: To zní jako úplná alchymie. Je to obtížné na přípravu?

To ano. Ale po nějaké době si osvojíte základní postupy a už jen zdokonalujte. Zkrátka krájíte, sekáte, mixujete a sušíte.

Kuchařské hvězdy Česka

Roman Paulus

Velký seriál online deníku Aktuálně.cz o nejlepších kuchařích České republiky.

A.cz: Pozoroval jste na sobě nějaké pozitivní změny v souvislosti s přechodem na jiný jídelníček?

Tak jak jsem říkal, zhubl jsem a to mi velmi prospělo. Zároveň jsem s eliminací mléčných bílkovin začal být mnohem méně zahleněný. Samozřejmě je ale velmi důležité, když se rozhodnete pro veganskou stravu, mít o tom nějaké informace, nějaký background. V opačném případě si totiž můžete způsobit i zdravotní obtíže. Nikdo si nemůže myslet, že přežije na různých veganských paštikách, párcích a jiných polotovarech nebo na uvařené zelenině, která právě varem ztrácí svoji výživovou hodnotu.

A.cz: Jak reagujete na různá roční období? V létě si syrovou stravu jako hlavní náplň jídelníčku dokážu představit, nicméně v zimě by mi asi chyběla teplá polévka nebo třeba obyčejný čaj na zahřátí.

V zimě se hodně používají ostřejší koření, kari nebo chilli nebo kořenová zelenina. To má navodit pocit zahřátí.

A.cz: Znáte nějakého výživového poradce, který veganství doporučuje?

Z těch známějších asi ne. Ale existuje spousty life poradců, kteří se veganstvím zabývají a doporučují ho. Každý by ale měl žít podle svého. Navíc si každý k tomuto stylu života dojde z jiných důvodů. Někdo z etického hlediska, někdo ze zdravotních důvodů.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy