Rammstein jsou kritizováni za klip, ve kterém hrají vězně koncentračního tábora

Německá metalová kapela Rammstein si připsala další kontroverzi. V novém devítiminutovém videoklipu nazvaném Deutschland se její členové převlékli mimo jiné za vězně nacistického koncentračního tábora. Někteří politici počin odsuzují jako nevkusný a nemorální. Skupina řekla, že ve videu poukazuje na různé historické etapy Německa.
Kritizovaný videoklip německé kapely Rammstein. | Video: Rammstein

Izraelské ministerstvo zahraničí videoklip rázně odsoudilo. Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster k tomu poznamenal, že mnoho umělců se ve svých dílech vypořádává s holokaustem důstojným způsobem. "Ale kdo zneužívá holokaustu k marketingovým účelům, koná zavrženíhodně a nemorálně," řekl Schuster.

Pokud by kapela Rammstein prostřednictvím nového videoklipu profitovala z holokaustu, bylo by to nevkusné a znamenalo by to výsměch milionům lidí, kteří během šoa nevýslovně trpěli a byli zavražděni nejhrůznějším způsobem, zdůraznil Schuster.

"Přidáváme se k těm, kteří požadují okamžité smazání," uvedl mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.

Minimálně jeden člen kapely Rammstein má ve videu připnutou Davidovu hvězdu, kterou Židé museli nosit z donucení. Ve videu je také zinscenována střelba vězňů do obličeje herců představujících hlídku SS. 

Skandální videoklipy ke kapele patří

Pověřenec spolkové vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein řekl, že v zásadě nelze proti uměleckému vypořádávání s holokaustem nic namítat. "Pokud ale video bylo vystaveno jen kvůli provokaci a na podporu prodeje, aby vyvolalo skandál a pozornost, pak tím byla překročena červená linie," prohlásil Klein.

Podle něj je třeba vyčkat, s čím kapela ve svém novém albu přijde. "Pokud by to byly písně namířené proti nenávisti vůči Židům, byl bych příjemně překvapen," řekl Klein agentuře DPA.

Zhruba devítiminutové video k singlu Deutschland obsahuje odkazy na historické události od bitvy Germánů s Římany na počátku našeho letopočtu přes středovek, dobu nacismu a komunismu až po současnost.

Německá metalová kapela je svými skandálními videoklipy proslulá. V minulosti například jejich videa, ale také texty obsahovaly zmínky o nekrofilii, sadomasochismu či sexuálním násilí.

Někteří se však nejnovějšího počinu Rammsteinů zastávají s tím, že pouze upozorňují na německou minulost. 

Skupina Rammstein vystoupí 16. a 17. července na fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu v Praze. Nové album kapela vydá 17. května.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy