Thajský král si koupil boeing za miliardy, na záchodě má kohoutky ze zlata

Magazín Magazín
10. 2. 2022 15:59
Thajský král Mahá Vatčirálongkón si pořídil osobní boeing, který společnost momentálně montuje v americké továrně podle panovníkových požadavků. Vládce tak pokračuje v sérii kontroverzních a okázalých činů, kvůli kterým ho kritizují jak lidé v Thajsku, tak v Německu, kde pobývá.
Foto: Reuters

Ráma X., jak je panovník nazýván, utratil za dopravní prostředek velké peníze. Boeing 777-300ER v rámci sériové výroby stojí zhruba 375,5 milionu dolarů (7,95 miliardy korun), thajský král má navíc v letounu řadu netradičních doplňků, které jeho cenu zvyšují - například zlatý teak, umělecky vymalované stěny a zlaté kohoutky na toaletách, píše německý deník Bild.

První let mobilní královské rezidence má směřovat do Ramova adoptivního domova v Bavorsku, kde panovník vlastní vilu v Tutzingu. Před nástupem na trůn v roce 2016 tam trávil většinu času a i dnes si kritici opakovaně stěžují, že thajský král "vládne na dálku". 

Zatímco jeho otec Ráma IX. se těšil velké úctě, Vatčirálongkón měl před nástupem na trůn pověst sukničkáře a playboye. Devětašedesátiletý panovník je v Thajsku velmi kontroverzní postavou, v jeho rodné zemi lidé protestovali za reformu monarchie a ústavy, vadila jim také okázalost královského dvora.

Populární není ani v Německu, v dubnu 2020 uprostřed pandemie koronaviru cestoval po Německu ve svém Boeingu 737-800, za což se stal terčem kritiky. 

Předloni se přestěhoval do hotelu v bavorském letovisku Garmisch-Partenkirchen, ve kterém pobýval ve společnosti 20 žen, přestože ubytovací zařízení byla v Německu kvůli pandemii uzavřena. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy