Průlom v léčbě rakoviny prsu? Lék vyrobený z mořské houby

pej
17. 11. 2014 10:00
Lék vyrobený z výtažků mořské houby pomáhá pacientkám s rakovinou prsu prodloužit život až o několik měsíců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Liverpool - Výsledky klinické studie představené na onkologickém sympoziu prokázaly, že lék vyrobený z mořské houby pomáhá prodloužit život ženám s pokročilým stádiem rakoviny prsu, a to nejméně o dva a půl měsíce.

Lék, který byl na trh uveden pod názvem Eribulin, se rovněž ukázal jako nejlepší léčba pro agresivní nádory se špatnou prognózou, tzv. triple negativní karcinomy.

Tým složený z profesorů z univerzity v Leedsu a lékařského týmu fakultní nemocnice zkoumal účinky léku na osmnácti stech ženách s pokročilým stádiem rakoviny s metastázemi v celém těle.

Výtažek z mořské houby zpomaluje šíření rakoviny

"Výsledky potvrdily, že se ženy s triple negativním karcinomem prsu dožívají díky užívání Eribulinu déle než ženy, u nichž je prováděná tradiční léčba," přednesl na kongresu výsledky studie vedoucí týmu.

Sloučenina vytvořená na bázi výtažku mořské houby má schopnost dělit rakovinné buňky do nových, a tak zpomalovat proces tvorby metastáz. Výtažek původně extrahovaný z houby (Halichondria okadai) se dnes vyrábí v laboratořích.

Použití Erbulinu pro onkologicky nemocné pacientky schválila i Evropská unie. Lékaři tak doufají, že se v budoucnu stane jednou z léčebných alternativ. "Erbulin je další možnou alternativou pro pacientky s pokročilým karcinomem prsu," dodal další člen týmu.

Rakovina prsu je paří v České republice mezi nejčastější nádorová onemocnění žen. Každý rok je diagnostikována šesti tisícům pacientek, třetina z nich na ni i zemře.

 

Právě se děje

Další zprávy