Rakovina ji zabíjí. Žaluje stát, aby ji dcera nenašla mrtvou

jaz
21. 5. 2015 15:20
Americká právnička se pokouší změnit zákony jen pár měsíců před svou smrtí. Chce tak ochránit svou dceru od bolesti.
Video: YouTube

Los Angeles – Lékaři v loňském roce diagnostikovali Christy O´Donnell čtvrté stadium rakoviny plic. Přestože byla celý život zapřisáhlou vegetariánkou a nikdy ani nekouřila, rakovina se jí teď rozšířila i do mozku. Bývalá policistka a právnička trpí velkými bolestmi a žádá stát, aby jí pomohl zemřít důstojně. Zákony Kalifornie jsou ale proti.

"Nejpravděpodobnější způsob, jak budu umírat, je, že se moje levá plíce naplní tekutinou. Začnu se topit ve vlastním těle,“ řekla svobodná matka Christy v dojemném videu, kde vysvětluje důvody, proč bojuje za práva smrtelně nemocných pacientů, přestože sama ještě zemřít nechce.

Ráda by ještě oslavila se svou dcerou Bailey její červnové 21. narozeniny a odvedla ji k oltáři. Lékaři jí ale předpověděli pouhých šest měsíců života a velmi bolestivé umírání. Když ji tedy čeká smrt, chce to udělat podle svého.

Christy se inspirovala příběhem 29leté Kaliforňanky Brittany Maynard, která se koncem roku 2014 přestěhovala kvůli přísným zákonům do Oregonu, kde spáchala asistovanou sebevraždu. Ještě před svou smrtí se ale pokoušela podpořit svobodnou volbu umírajících lidí.

Christy ale nechce odvést svou dceru ze školy a od přátel do jiného státu. Žaluje proto stát Kalifornie a tvrdí, že jí ústava dává možnost rozhodnout se o svém životě svobodně.

"Celý svůj profesní život v Kalifornii jsem se jako právník a policista v Los Angeles věnovala dodržování kalifornských zákonů. Ty stejné zákony mi nyní zakazují zemřít s menším utrpením a ušetřit sebe a svou rodinu dlouhé a bolestivé smrti,“ řekla ve svém prohlášení pro Daily News.

"Žádný rodič nechce ležet na podlaze mrtvý, když má jeho dítě každou chvíli přijít domů ze školy,“ řekla Christy s tím, že jí dcera denně volá, aby se ujistila, že je její matka stále naživu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy