Rakovina ho připravila o hlas. Díky umělé inteligenci teď herec Val Kilmer zase mluví

Magazín Magazín
20. 8. 2021 12:00
Americký herec Val Kilmer před šesti lety přišel o to nejcennější, co při své profesi potřeboval. Náročná léčba rakoviny hrtanu ho připravila o hlas. Letos však hollywoodská hvězda dostala novou naději. Vývojáři pracující s umělou inteligencí dokázali na základě zvukových nahrávek jeho hlas digitálně nahradit.
Herec Val Kilmer v důsledku rakoviny hrtanu prakticky přišel o hlas. Firma Sonantic mu ho díky umělé inteligenci vrátila. | Video: Youtube/Amazon Prime Video, Youtube/Sonantic

Val Kilmer má za sebou úspěšnou hereckou kariéru. Zahrál si například ve westernu Tombstone nebo v akčním hitu Top Gun. V oceňovaném filmu The Doors ztvárnil zpěváka Jima Morrisona, v komiksové adaptaci Batman navždy zase netopýřího superhrdinu. V roce 2015 však musel jednašedesátiletý Američan práci přerušit a netušil, jestli se k ní ještě někdy vrátí.

Kvůli náročné léčbě, kterou prodělal s rakovinou hrtanu, totiž přišel o hlas. Najednou mohl mluvit jen těžko slyšitelným chraptěním a navíc už se nemohl najíst jinak než pomocí trubičky. Kilmerův zápas s těžkou chorobou a ztrátu nejcennějšího nástroje, který při hraní potřebuje, filmaři zachytili v letošním dokumentu Val.

Po konci natáčení ovšem hercův tým kontaktoval technologickou společnost Sonantic, která se věnuje vývoji umělé inteligence, jestli by hollywoodské hvězdě nemohla nějak pomoct. "Valův tým věřil, že bychom mu mohli hlas vrátit a on by tak mohl zase tvořit. Tak jsme to zkusili. Vytvořili jsme pro něj digitální imitaci jeho hlasu," uvedla pro web Upworthy spoluzakladatelka firmy Sonantic Zeena Qureshiová.

Hlasové náhrady, které v minulosti používali například vědec Stephen Hawking nebo filmový kritik a scenárista Roger Ebert, zněly spíše jako roboti než živí lidé. Vývojáři ze společnosti Sonantic ovšem pracovali s Kilmerovými starými zvukovými nahrávkami, které vznikly ještě před jeho léčbou. Digitální nápodoba se tak velmi blíží hlasu herce tak, jak si ho fanoušci pamatují.

"Od začátku jsme se snažili vytvořit hlas, za který by se Val nemusel stydět," zdůraznil John Flynn, druhý ze spoluzakladatelů firmy. Dodal, že jeho tým záznamy hercova hlasu nejdřív očistil od jakýchkoli rušivých prvků v pozadí a následně je předal algoritmům, které už technologii naučily, aby mluvila Kilmerovým tónem a rytmem. Software je podle něj navíc citlivý na emocionální zabarvení jednotlivých slov, takže jim dovede intonaci přizpůsobit.

"Jsem celému týmu Sonantic vděčný, že dokázal obnovit můj hlas tak dokonale, jak jsem si nikdy nedokázal představit. Schopnost komunikovat je základem lidské existence a dopady mojí onkologické léčby bohužel způsobily, že mi ostatní jen stěží rozuměli. Možnost zase přirozeně mluvit je tak teď pro mě obzvlášť cenným darem," vyzdvihl Kilmer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy