Rakousko povolilo odstřel dravých ptáků

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
18. 1. 2009 22:05
Nařízením porušuje evropské právo
Myslivci z Dolních Rakous dostali volnou ruku. Smějí střílet po dravcích.
Myslivci z Dolních Rakous dostali volnou ruku. Smějí střílet po dravcích. | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Vídeň - Rakousko patří k zemím, které si zakládají na svém ekologickém smýšlení. I tam ale mají problémy s dodržováním evropské environmentální legislativy.

Vláda v Dolních Rakousích vydala nařízení, které povoluje odstřel dravých ptáků. Podle ochránců přírody tím porušuje právo EU.

Do konce ledna smějí myslivci zastřelit 250 dravců - dvě stovky káňat a padesát jestřábů.

Úřady v rakouské spolkové zemi, která přímo sousedí s Českou republikou, argumentují, že tím chrání ohrožené druhy živočichů, jimiž se jestřábi a káňata lesní živí.

Souvislosti: Na Kypru jedí tažné ptáky. Hrozí jim proto vyhynutí

Jako za středověku

"Pod záminkou ochrany přírody a zvířat, která slouží jako potrava, se tu démonizují údajně nebezpeční dravci. Přesně tak, jak tomu bylo kdysi," upozornil Bernhard Kohler z rakouské pobočky mezinárodní organizace WWF.

Lovci by si káňata a jestřáby mohli splést třeba s českými orly skalními.
Lovci by si káňata a jestřáby mohli splést třeba s českými orly skalními. | Foto: Enrico Gombala

Právě WWF a skupina BirdLife Rakousko na odstřel ptáků upozornily jako první.

"Kvůli tomuto středověkému pojetí lovu u nás byly v minulosti vyhubeny četné živočišné druhy, například orli mořští a královští nebo medvědi či rysi," píší v oficiálním prohlášení.

Vídeň přitom s ochranou ptáků nemá problémy poprvé.

Odstřel dravců už rakouské spolkové země jednou povolily. Evropská komise s Rakušany následně zahájila řízení kvůli porušování příslušné unijní směrnice.

Orli v ohrožení

Podle ornitologů tkví problém mimo jiné v tom, že lovci nedokáží káňata a jestřáby zdálky spolehlivě rozeznat. Klidně se tedy může stát, že vystřelí po dravci, který je naopak přísně chráněný.

Káňata a jestřábi prý ohoržují například skokany (na snímku skokan skřehotavý).
Káňata a jestřábi prý ohoržují například skokany (na snímku skokan skřehotavý). | Foto: Archiv

Obětí se tak mohou stát i čeští dravci, kteří do Dolních Rakous pravidelně zalétávají. Například orli skalní, jež do přírody v Beskydech vypouštějí odborníci ze záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě.

Čtěte více: Z Beskyd až do Třeboně. V Česku létá 11 orlů skalních

Při svých potulkách dokáží orli urazit i stovky kilometrů. Spatřeni byli až v jihočeské Třeboni.

O "své" orly se ale bojí také samotní Rakušané. Na východě země totiž žije mezi pěti a sedmi páry majestátného orla mořského.

V Dolních Rakousích pak hnízdí nejméně dva páry orla královského. Navrátit vyhubeného dravce do dolnorakouské přírody přitom stálo obrovské úsilí.

Ještěrky v jídelníčku?

Lidem z WWF a BirdLife Rakousko navíc vadí ještě něco jiného: podle nich zatím nikdo neprokázal, že káňata a jestřábi skutečně žerou zvířata, jejichž bezprostředním ohrožením argumentuje dolnorakouská vláda.

Záměna jestřába se vzácným orlem (na snímku) v letu není ničím výjimečným.
Záměna jestřába se vzácným orlem (na snímku) v letu není ničím výjimečným. | Foto: Enrico Gombala

"U žádného z 26 druhů, které nařízení jmenovitě zmiňuje, není vědecky prokázáno, že by je ohrožovali právě jestřábi lesní a káňata lesní," píše na svých internetových stránkách WWF.

Na seznamu živočichů, kvůli nimž Dolnorakušané střílejí dravce, figurují třeba linduška úhorní, skokan štíhlý nebo ještěrka zelená. Ti ale (nejen) z rakouské přírody mizí hlavně kvůli ničení jejich přirozeného životního prostředí.

"S absurdní argumentací "ochrana skrze odstřel" nemůžeme absolutně souhlasit," řekl Gábor Wichmann z organizace BirdLife. "Ve skutečnosti jde o zájmy myslivců, kteří si od toho ve svých revírech slibují více bažantů a zajíců."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy