Rakouská vesnička Fucking si po změně názvu oddychla, zbavila se nechtěných turistů

ČTK ČTK
6. 9. 2021 8:49
V rakouské vesničce Fugging po letech zavládl klid. Po loňské změně názvu do ní totiž přestali mířit škodolibí turisté, kteří se fotili u cedule na jejích hranicích. Fugging se do konce loňského roku jmenoval Fucking, což se v psané podobě shoduje s anglickým vulgárním výrazem pro pohlavní styk.
Rakouská vesnička si po změně názvu oddychla, zbavila se nechtěných turistů | Video: Reuters

"Od okamžiku, kdy jsme změnili jméno, se vrátil klid a kvalita života je opět taková, jaká má být," řekla agentuře APA Andrea Holznerová, starostka hornorakouské obce Tarsdorf, jejíž je Fugging součástí. "Přejmenování tedy bylo neobvyklým, ale účinným krokem," dodala.

Se starostkou nicméně nesouhlasí všichni obyvatelé vesničky, která má asi stovku obyvatel. Někteří z nich požadují návrat k historickému názvu obce, a vytvořili proto petici s názvem "Make Fucking Great Again", který se inspiroval heslem kampaně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa (Make America Great Again; Učiňme Ameriku opět velikou).

Ke změně názvu Fuckingu zastupitelé loni přistoupili proto, že už byli unavení zájmem vtipálků na internetu i těch, kteří se do vísky sjížděli, aby si pořídili fotografii u cedule označující její začátek či konec. Dopravní značky s nápisem Fucking se navíc stávaly předmětem častých krádeží, a obec Tarsdorf tak musela platit za jejich náhradu.

Jedna z posledních cedulí s původním názvem obce se nyní dostala do Muzea dějin Rakouska ve Vídni. Vystavena je od neděle v hlavní expozici. Podle ředitelky prestižní instituce Moniky Sommerové cedule "názorně ukazuje, jak sociální sítě učinily z pozornosti novou měnu".

Název vísky Fucking byl podle některých zdrojů odvozen od jména jistého Adalperta von Vucckingena, jenž tu žil v 11. století. Podle jiných zdrojů za něj může bavorský šlechtic Focko, který žil už v 6. století. Přípona -ing je v názvech bavorských obcí poměrně běžná. Jméno Fugging je jedním z alternativních způsobů zápisu názvu obce, které se objevovaly v historických pramenech, než se ustálilo označení Fucking.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy