Řádil v Tokiu Banksy? Metropole řeší, zda je krysa s deštníkem umělecké dílo

ČTK ČTK
17. 1. 2019 13:52
Úřady japonské metropole Tokia se snaží ověřit, zda nově objevené graffiti krysy s deštníkem poblíž místního nádraží je dílem slavného britského výtvarníka Banksyho.
Je toto umělecké dílo od Banksyho?
Je toto umělecké dílo od Banksyho? | Foto: Profimedia.cz

Krysa držící deštník patří k oblíbeným motivům Banksyho, který své obrázky sprejuje přes šablonu. "Zaregistrovali jsme přítomnost tohoto nasprejovaného díla na jednom z technických zařízení v centru hlavního města," řekl agentuře AFP místní představitel Kodži Sugijama.

"Existuje jistá pravděpodobnost, že je to Banksy… Nevíme ale, jestli máme v Japonsku nějakého experta na tohoto umělce, který by byl schopen pravost graffiti ověřit," dodal.

Sugijama přiznal, že datum realizace díla není známo. Podle fotografií zveřejněných na sociálních sítích se zdá, že obrázek krysy je poměrně omšelý.

"Příslušníci bezpečnostních služeb o tom obrázku vědí již delší dobu, evidentně je ale nenapadlo spojovat ho s Banksym," uvedl Sugijama. Úřady na graffiti upozornili místní obyvatelé v prosinci loňského roku.

Ve středu byla plechová deska, na niž bylo dílo přes šablonu nastříkáno, odnesena a pečlivě uschována, aby se zabránilo dalšímu opotřebování, sdělil Sugijama.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů a na instagramu má pět milionů sledujících.

Video: Takhle Banksy zničil dílo přímo v aukční síni

Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy