Řádil v Tokiu Banksy? Metropole řeší, zda je krysa s deštníkem umělecké dílo

ČTK ČTK
17. 1. 2019 13:52
Úřady japonské metropole Tokia se snaží ověřit, zda nově objevené graffiti krysy s deštníkem poblíž místního nádraží je dílem slavného britského výtvarníka Banksyho.
Je toto umělecké dílo od Banksyho?
Je toto umělecké dílo od Banksyho? | Foto: Profimedia.cz

Krysa držící deštník patří k oblíbeným motivům Banksyho, který své obrázky sprejuje přes šablonu. "Zaregistrovali jsme přítomnost tohoto nasprejovaného díla na jednom z technických zařízení v centru hlavního města," řekl agentuře AFP místní představitel Kodži Sugijama.

"Existuje jistá pravděpodobnost, že je to Banksy… Nevíme ale, jestli máme v Japonsku nějakého experta na tohoto umělce, který by byl schopen pravost graffiti ověřit," dodal.

Sugijama přiznal, že datum realizace díla není známo. Podle fotografií zveřejněných na sociálních sítích se zdá, že obrázek krysy je poměrně omšelý.

"Příslušníci bezpečnostních služeb o tom obrázku vědí již delší dobu, evidentně je ale nenapadlo spojovat ho s Banksym," uvedl Sugijama. Úřady na graffiti upozornili místní obyvatelé v prosinci loňského roku.

Ve středu byla plechová deska, na niž bylo dílo přes šablonu nastříkáno, odnesena a pečlivě uschována, aby se zabránilo dalšímu opotřebování, sdělil Sugijama.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů a na instagramu má pět milionů sledujících.

Video: Takhle Banksy zničil dílo přímo v aukční síni

Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy