reklama
 
 

Řádil v Tokiu Banksy? Metropole řeší, zda je krysa s deštníkem umělecké dílo

17. 1. 2019 13:52
Úřady japonské metropole Tokia se snaží ověřit, zda nově objevené graffiti krysy s deštníkem poblíž místního nádraží je dílem slavného britského výtvarníka Banksyho.

Krysa držící deštník patří k oblíbeným motivům Banksyho, který své obrázky sprejuje přes šablonu. "Zaregistrovali jsme přítomnost tohoto nasprejovaného díla na jednom z technických zařízení v centru hlavního města," řekl agentuře AFP místní představitel Kodži Sugijama.

"Existuje jistá pravděpodobnost, že je to Banksy… Nevíme ale, jestli máme v Japonsku nějakého experta na tohoto umělce, který by byl schopen pravost graffiti ověřit," dodal.

Sugijama přiznal, že datum realizace díla není známo. Podle fotografií zveřejněných na sociálních sítích se zdá, že obrázek krysy je poměrně omšelý.

"Příslušníci bezpečnostních služeb o tom obrázku vědí již delší dobu, evidentně je ale nenapadlo spojovat ho s Banksym," uvedl Sugijama. Úřady na graffiti upozornili místní obyvatelé v prosinci loňského roku.

Ve středu byla plechová deska, na niž bylo dílo přes šablonu nastříkáno, odnesena a pečlivě uschována, aby se zabránilo dalšímu opotřebování, sdělil Sugijama.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů a na instagramu má pět milionů sledujících.

Video: Takhle Banksy zničil dílo přímo v aukční síni

Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy |  00:59

autor: ČTK | 17. 1. 2019 13:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama