Radiace v Černobylu i po letech zabíjí pavouky a hmyz

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
5. 4. 2009 22:45
Počty čmeláků či motýlů klesají, zjistili vědci
Pavouků je v okolí Černobylu čím dál míň. Může za to radiace.
Pavouků je v okolí Černobylu čím dál míň. Může za to radiace. | Foto: Jaroslav Jiřička

Černobyl (Ekolist) - I více než dvě desetiletí po havárii černobylské jaderné elektrárny klesají kvůli radiaci početní stavy tamního hmyzu a pavouků.

Podle studie publikované v magazínu Biology Letters jsou ve vnější zóně kolem místa nehody "silné signály poklesu, které mají souvislost s radiací," píše internetové zpravodajství BBC.

Vědci se zaměřili na zkoumání čmeláků, motýlů, lučních kobylek, vážek a pavouků.

Po ptácích kobylky

Už dříve publikovali Timothy Mousseau z Univerzity v Jižní Karolíně a Anders Moller z pařížské univerzity zprávu, v níž se zabývali ovlivněním ptačí populace v radiační zóně Černobylu.

"Chtěli jsme rozšířit náš výzkum na hmyz, savce a rostliny. Tohle je tedy další díl naší studie," řekl BBC Timothy Mousseau, který pracuje v zóně vyklizené po havárii elektrárny již deset let.

Havrani pojídají mrtvého divočáka uvnitř 30ti kilometrové bezpečnostní zóny kolem černobylské jaderné elektrárny nedaleko opuštěné vesničky Pogonoje, asi 370 km jihovýchodně od Minsku.
Havrani pojídají mrtvého divočáka uvnitř 30ti kilometrové bezpečnostní zóny kolem černobylské jaderné elektrárny nedaleko opuštěné vesničky Pogonoje, asi 370 km jihovýchodně od Minsku. | Foto: Reuters

Vědci si celé území rozdělili na jednotlivé úseky, v nich vytvořili pomyslné linie a kolem těch pak spočítali množství nalezeného hmyzu a pavoučích sítí, popsal Mousseau. Na zkoumaných místech zároveň měřili intenzitu radiace.

Kromě Černobylu pracovali i v regionu s kontaminovanou půdou v Bělorusku a v oblasti bez zvýšené radiace.

"Ve všech zkoumaných oblastech se potvrdil stejný vzorec: Počet živočichů s vyšší úrovní radiace klesal," řekl BBC Mousseau.

Ukrajinské pochybnosti

Ne všichni ale se závěry vědeckého týmu souhlasí.

Sergej Gašak, výzkumník z ukrajinského Centra Černobyl, například tvrdí, že ze stejných dat lze vyvodit i zcela opačné závěry.

"Živočichům i rostlinám se v oblasti Černobylu daří, a to díky nízké aktivitě lidí," řekl Gašak.

Podle něj živé organismy havárii přežily a dále se rozmnožovaly, což ukazuje na jejich odolnost. "Těsně po havárii úroveň radiace převýšila schopnosti organismů přizpůsobit se, ale po deseti letech klesla stokrát až tisíckrát," uvedl.

Více z Ekolistu:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy