Radiace v Černobylu i po letech zabíjí pavouky a hmyz

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
5. 4. 2009 22:45
Počty čmeláků či motýlů klesají, zjistili vědci
Pavouků je v okolí Černobylu čím dál míň. Může za to radiace.
Pavouků je v okolí Černobylu čím dál míň. Může za to radiace. | Foto: Jaroslav Jiřička

Černobyl (Ekolist) - I více než dvě desetiletí po havárii černobylské jaderné elektrárny klesají kvůli radiaci početní stavy tamního hmyzu a pavouků.

Podle studie publikované v magazínu Biology Letters jsou ve vnější zóně kolem místa nehody "silné signály poklesu, které mají souvislost s radiací," píše internetové zpravodajství BBC.

Vědci se zaměřili na zkoumání čmeláků, motýlů, lučních kobylek, vážek a pavouků.

Po ptácích kobylky

Už dříve publikovali Timothy Mousseau z Univerzity v Jižní Karolíně a Anders Moller z pařížské univerzity zprávu, v níž se zabývali ovlivněním ptačí populace v radiační zóně Černobylu.

"Chtěli jsme rozšířit náš výzkum na hmyz, savce a rostliny. Tohle je tedy další díl naší studie," řekl BBC Timothy Mousseau, který pracuje v zóně vyklizené po havárii elektrárny již deset let.

Havrani pojídají mrtvého divočáka uvnitř 30ti kilometrové bezpečnostní zóny kolem černobylské jaderné elektrárny nedaleko opuštěné vesničky Pogonoje, asi 370 km jihovýchodně od Minsku.
Havrani pojídají mrtvého divočáka uvnitř 30ti kilometrové bezpečnostní zóny kolem černobylské jaderné elektrárny nedaleko opuštěné vesničky Pogonoje, asi 370 km jihovýchodně od Minsku. | Foto: Reuters

Vědci si celé území rozdělili na jednotlivé úseky, v nich vytvořili pomyslné linie a kolem těch pak spočítali množství nalezeného hmyzu a pavoučích sítí, popsal Mousseau. Na zkoumaných místech zároveň měřili intenzitu radiace.

Kromě Černobylu pracovali i v regionu s kontaminovanou půdou v Bělorusku a v oblasti bez zvýšené radiace.

"Ve všech zkoumaných oblastech se potvrdil stejný vzorec: Počet živočichů s vyšší úrovní radiace klesal," řekl BBC Mousseau.

Ukrajinské pochybnosti

Ne všichni ale se závěry vědeckého týmu souhlasí.

Sergej Gašak, výzkumník z ukrajinského Centra Černobyl, například tvrdí, že ze stejných dat lze vyvodit i zcela opačné závěry.

"Živočichům i rostlinám se v oblasti Černobylu daří, a to díky nízké aktivitě lidí," řekl Gašak.

Podle něj živé organismy havárii přežily a dále se rozmnožovaly, což ukazuje na jejich odolnost. "Těsně po havárii úroveň radiace převýšila schopnosti organismů přizpůsobit se, ale po deseti letech klesla stokrát až tisíckrát," uvedl.

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy