Pytláci v Keni mají novu metodu. Zabíjejí slony jedem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
8. 3. 2009 8:15
Mrtvých slonů na úpatí Kilimandžára dramaticky přibývá
Poblíž Kilimandžára loni pytláci zabili 98 slonů. To je o 60 procent víc než o rok dříve. (Na snímku sloni v africké rezervaci.)
Poblíž Kilimandžára loni pytláci zabili 98 slonů. To je o 60 procent víc než o rok dříve. (Na snímku sloni v africké rezervaci.) | Foto: Pavel Baroch

Nairobi - Na jihu africké Keni, při úpatí Kilimandžára, loni zemřelo nebývalé množství slonů. Zabili je pytláci.

V národním parku Amboseli, kam každoročně směřují i turisté z Česka, a jeho bezprostředním okolí se navíc rozmohla nová pytlácká metoda: zvířata se nestřílejí, ale tráví jedovatými šipkami a oštěpy.

Podle nedávno zveřejněné statistiky Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW) vzrostl počet ilegálně zabitých slonů o 60 procent.

Zatímco v roce 2007 padlo pytlákům za oběť 49 zvířat, v roce 2008 jich bylo 98.

Souvislosti: Afrika dražila slonovinu. Poprvé po 10 letech

Foto: Aktuálně.cz


Jed poráží kulky

K trávení slonů pytláci používají výtažek z bobulí stálezeleného keře acocanthera, které jsou prudce jedovaté. V Keni běžně rostou.

"Tento toxin je děsivě efektivní a neexistuje žádný protijed," stojí ve zprávě Nadace pro slony v Amboseli, z níž na svých internetových stránkách cituje magazín National Geographic.

Užívání jedu je oblíbené i proto, že je tiché a nevzbudí žádnou pozornost.

"Pytláci vystřelí po slonovi otrávenou šipku a pak ho pronásledují do doby, než uhyne," vysvětluje Patrick Omondi z Keňské služby pro ochranu přírody.

"Je to takový měkký způsob zabíjení," řekl v rozhovoru pro National Geographic.

Slonovina znovu v kurzu

Od začátku ledna zabili pytláci kolem Kilimandžára 19 slonů a dalších 25 zranili. Deset z nich mělo odřízlé kly.

Pytláctví kvůli slonovině přitom není v oblasti Amboseli obvyklé. Podle tamní Nadace pro slony se v národním parku a jeho okolí něco podobného nestalo už řadu let.

Na otázku, co za novou vlnou útoků na slony stojí, mají ochránci přírody jasnou odpověď: Od loňska, kdy mezinárodní organizace na ochranu ohrožených druhů CITES ve čtyřech afrických zemích po letech povolila dražbu úředně zabavené slonoviny, poptávka po klech tlustokožců rapidně vzrostla.

"Kvůli výprodeji zásob ze skladů se dá na trhu snáze prodat i ilegální slonovina," vysvětlil Andreas Dinkelmeyer z IFAW. Dokázat, odkud zboží pochází, je podle něj téměř nemožné.

"Od loňského roku registrujeme v našem parku bezpříkladný nárůst pytláckých útoků na slony," potvrdil i Jonathan Kirui z další známé keňské rezervace, Národního parku Tsavo.

Kupci z Číny a Japonska

V bezprostřední blízkosti Národního parku Amboseli momentálně pracuje skupina Číňanů, která tu staví silnici. Ochránci přírody jsou přesvědčeni, že právě jejich přítomnost povzbudila pytláky, aby po letech znovu zaútočili na zdejší slony.

V Číně, stejně jako v Japonsku, je o africkou slonovinu velký zájem. Používá se například v tradiční medicíně.

V loňské legální aukci v Jihoafrické republice, Botswaně, Namíbii a Zimbabwe jí obchodníci z obou zemí nakoupili sto tun. Šlo o kly z asi 10.000 slonů.

Podle keňských úřadů dostávají pytláci za kilogram klů 38 dolarů. Loni utržili polovinu. Na mezinárodním černém trhu se pak slonovina prodává až za 850 dolarů za kilo.

Souvislosti: Plevel vhání nosorožce do náruče pytláků

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy