Pythagorion dávno není jen městem matematiky

Ilona Víchová
28. 8. 2012 8:27
Nejen Pythagora nadchlo toto přístavní město, objevují ho i turisté.
Foto: Aktuálně.cz

Řecko patří k místům, která jsou doslova přemnožená historickými památkami a přírodními zajímavostmi. Každá řecká oblast nebo ostrov je překrásným světem, který splňuje nejtajnější přání vaší dovolené. Křižovatka mezi Evropou, Asií a Afrikou láká ročně obrovské množství turistů, kteří chtějí moře, slunce a modré okenice na domcích. V měste Pythagorion tomu není jinak.

Pythagorion

Na jižní straně ostrova Samson se nachází jeho třetí největší město, Pythagorion. Živé letovisko je zároveň i přístavem, který je obklopený překrásnou přírodou. Jemné oblázky na plážích, které pozvolna vstupují do moře, zaručují průzračně azurové koupání. I toto řecké město má celou řadu zajímavých míst, která prostě musíte vidět. Mezi nejzajímavější památky patří archeologické muzeum, Polykratova zeď, amfiteátr nebo Héřin chrám. Pythagorion slibuje dovolenou s nerušeným odpočinkem. Kromě koupání nabízí slunné přístavní město i celou řadu výletů do okolních letovisek a přírody.

Foto: Aktuálně.cz

Tajmemná historie města

Archeologické muzeum odkrývá vykopávky, které už vidíte z dálky za plotem. Při práci spatříte tým mladých archeologů, kteří pátrají po dávné historii Řecka. Muzeum nabízí přehlídku uměleckých děl řeckých kameníků. Antické vykopávky gymnasia a termálních lázní mají volný vstup, takže si zkuste představit, jak vše vypadalo v dávné minulosti.

Foto: Aktuálně.cz

Z původní staré části města se zachoval jedinečný a starobylý akvadukt, který je dílem, nad kterým se tají dech. Kromě vykopávek se ještě dochovaly části byzantských hradeb. Nad městem se nedají přehlédnout pozůstatky Artemidina chrámu a překrásnou místní stavbou je bezesporu Heraion, chrám bohyně Héry, který byl za své největší slávy jedním z největších na světě. Poslední zajímavou stavbou je hrad tyčící se nad městem. Lykurga Logotheta byl postavený na obranu proti Turkům počátkem 19. století.

Kdybychom pátrali po slavných osobnostech z tohoto okolí, najdeme jednoho místního rodáka. Filosofa a matematika Pythagora ze Samu. Pokud se vám zdá, že je vám jméno povědomé, vzpomeňte si na jeho známou větu o trojúhelníku. Na ostrově Samson se nachází jeskyně, ve které se ukrýval před krutovládcem a tyranem Polykratem. Originálním suvenýrem je Pythagorův pohár. Kdo by ho chtěl naplnit přes míru, ztratí se mu díky důmyslnému systému celý jeho obsah.

Středisko Pythagorion

Město je ideální k procházkám. Romantický přístav podtrhují zelné kopce v povzdálí. Užijte si příjemné odpoledne v místních tavernách a kavárničkách a pozorujte přístavní hemžení a každodenní život místních obyvatel. Snad právě krásné koupání a poklidná atmosféra láká všechny typy turistů.

 

Foto: Aktuálně.cz

Městská pláž je malá, ale díky tomu slibuje větší soukromí. Písčito-oblázkový povrch je dostatečným komfortem pro každou věkovou kategorii. V místě se před sluncem ochráníte slunečníky, které jsou k pronájmu na každém rohu. V okolí letoviska je několik dalších pláží, takže je z čeho si vybírat.

Na pláži a ve městě ochutnejte místní kuchyni. Tradiční taverny jsou doslova provoněné mořskými specialitami. Při večerním posezení nabízí tyto překrásné restaurace atmosféru v podobě tradiční řecké hudby. Suvenýry a dárky nakoupíte v obchůdcích, kterých je v přístavu hned několik. Pokud vám nestačí místní nabídka, vypravte se do nedalekého hlavního města Samson.

Foto: Aktuálně.cz

Dovolená na ostrově

Pythagorion je možná rozlohou malý, ale památky vás rozhodně neomrzí. A kdyby jste přeci jen potřebovali větší rozlet, vydejte se na okolní ostrovy nebo do nedalekého Turecka. Dovolenou s cestovní kanceláří na ostrově Samson nebo v letovisku Pythagorion zakoupíte od 15 tisíc korun s polopenzí. Za 20 tisíc korun bývá tradičně připojená služba all inclusive. Zkuste jednou v Řecku poznat také jiné místo než je Korfu, Kréta nebo Zakynthos.

 

Právě se děje

Další zprávy