Putující ledovec: kolize odvrácena

vk
4. 10. 2007 17:00
Ledovec míří na jih už nikoho neohrozí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Ostrovy královny Alžběty - Ledovec, velký jako newyorský ostrov Manhattan, který v létě 2006 ohrožoval ropné těžné plošiny v Beafortově moři zamířil na jih, kde již žádné vážné nebezpečí nezpůsobí. Uvedl to Server Nationalgeopraphic.cz.

Ledovec se v srpnu 2005 odlomil z Ellesmerova ostrova na sever od Kanady. 

Masa ledu zůstane v Severním ledovém oceánu, tak jako v minulosti ostatní odlomené ledové kry. Rekordně nízká hladina Arktického moře během uplynulého léta ovšem umožnila, že ledový ostrov byl proudem zanesen neobvykle daleko na jih.

"Co je letos jiné, je, že si to namířil dolů k Ostrovům královny Alžběty, mimo Severní ledový oceán," říká Luke Copland, geograf z kanadské univerzity v Ontariu.

V teplejších vodách kolem ostrovů královny Alžběty se ledovec rozlomil napůl a oba kusy pokračují každý dál směrem na jih.

Ostrovy královny Alžběty jsou většinou neobydlené a bez průmyslu, takže zde vážnější nebezpeční nehrozí.

Copland předpokládá, že oba kusy ledovce během přibližně deseti let úplně roztají, díky své nové jižnější pozici. "Buď zůstanou zaklesnuté mezi ostrovy nebo si najdou cestu těmito úzkými dírami mezi nimi a potom pravděpodobně zamíří do severního Atlantiku," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

 

Právě se děje

Další zprávy