Psychopati nebo narcisové se chovají méně ekologicky. Příliš je to vyčerpává

Magazín Magazín
17. 10. 2022 15:30
Lidé s osobnostními rysy takzvané temné triády mají tendenci chovat se v každodenním životě méně ekologicky. Činnosti související s ochranou životního prostředí hodnotí jako náročnější a méně prospěšné než lidé, kteří mají více vlastností z takzvané světlé triády.
Některým lidem může připadat třízení odpadu málo namáhavé a velmi prospěšné, jedinci s odlišnými osobnostními rysy jej mohou vnímat přesně opačně.
Některým lidem může připadat třízení odpadu málo namáhavé a velmi prospěšné, jedinci s odlišnými osobnostními rysy jej mohou vnímat přesně opačně. | Foto: Shutterstock

Lidé, kteří vykazují prvky narcismu, machiavelismu nebo psychopatie, se chovají méně ekologicky, ukázala studie publikovaná v periodiku Frontiers in Psychology. Výzkumníci zjistili mimo jiné to, že osobnostní rysy ovlivňují, jak vnímáme poměr náročnosti a výhod, pokud se snažíme chránit životní prostředí. 

Temná triáda bývá spojována se škodlivým chováním. Tuto triádu charakterizují výroky jako "lidé, kteří si se mnou zahrávají, vždy skončí špatně" nebo "ubližuji ostatním pro své vlastní potěšení". Oproti tomu lidé, kteří mají blíže ke světlé triádě, mají například tendenci vidět v lidech to nejlepší a vnímat ostatní jedince jako hodnotné, upřesnil web The Psy Post

Studie se zúčastnilo 176 lidí ve věku 18 až 68 let. Vyplnili testy týkající se temné a světlé tirády a také formuláře ohledně svých postojů spojených se životním prostředím. Následně dostávali po dobu jednoho týdne třikrát denně notifikaci na telefon a zaznamenávali, zda se za poslední čtyři hodiny zachovali šetrně k životnímu prostředí a jak hodnotí poměr náročnosti a výhod, které z toho plynou. 

Ekolog pod pokličkou

Lidé, kteří osobnostně inklinují spíše ke světlé triádě, se chovali šetrně k životnímu prostředí častěji a zároveň své činy vnímali jako prospěšnější než příslušníci temné triády. Účastníci se sklony k machiavelismu, narcismu či psychopatii však uváděli, že prováděli ve spojitosti s ekologií náročnější a více vyčerpávající akce. Vědci se však přiklánějí spíše k vysvětlení, že lidé s "temnými" a "světlými" osobnostními rysy vnímají odlišně, co je náročné. Tuto hypotézu potvrdili ještě druhou kontrolní studií. 

"Ukazujeme tak, že vnímání nákladů a prospěšnosti environmentálně uvědomělých rozhodnutí je velmi individuální a závisí na osobnosti a postojích jedince. Zatímco účastníci, kteří měli blízko k temné tirádě, vnímali jako náročné i to, že použili při vaření pokličku, lidé světlé tirády to většinou považovali za méně zatěžující," vysvětlila jedna z autorek studie Jana Sophie Kesenheimerová. "Někteří lidé ve svém chování vždycky uvidí prospěch, jiní zejména velkou energii, kterou musí vynakládat," řekla. 

Mohlo by vás také zajímat: Češi jsou velmi ekologicky uvědomělí. Kvalitní potraviny dnes zlevňují, říká ředitel firmy Bezobalu Sedlák

Trh kvalitních potravin je ovlivněn mezinárodním trhem méně, než potraviny běžné kvality, proto můžeme zlevňovat, zatímco běžné obchody zdražují. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy