Psycholog: Děti Ježíška potřebují. Zejména v dnešní době

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2014 9:00
Rozhovor s psychologem Janem Kulhánkem o důležitosti imaginárního Ježíška a jak o něm říkat dětem.
Dítě čeká na Ježíška. Díky tomu, že je imaginární je celá tato tradice správně tajuplná a přináší do všedního materialistického světa trochu světla a změny.
Dítě čeká na Ježíška. Díky tomu, že je imaginární je celá tato tradice správně tajuplná a přináší do všedního materialistického světa trochu světla a změny. | Foto: Thinkstock

Praha - Ten problém řeší před Vánoci snad každý rodič malých dětí. Jak odpovídat na zvídavé dětské otázky: Kdo nosí dárky? Ježíšek? A děti ve škole říkaly, že dárky nosí rodiče, tak jak to tedy je?

Zeptali jsme se dětského psychologa Jana Kulhánka z pražské Psychoterapie Anděl, jak si mají rodiče v této nelehké situaci poradit a zda děti v představách o Ježíškovi podporovat.

"Je to něco nadpřirozeného, tajuplného, nemateriálního, nehmatatelného, něco mimo naši běžnou každodenní zkušenost. A to děti v dnešní materialistické a pragmatické době rozhodně potřebují," přimlouvá se za Ježíška Jan Kulhánek.

Aktuálně.cz: Je dobře, když děti věří na Ježíška? Máme je v tom podporovat?

Jan Kulhánek: Jsem přesvědčený, že to je dobře. Je to jedna z mála věcí v dnešní hodně materialistické a pragmatické době, kdy témata hraničící s pohádkami se dostávají do běžného života. Potřebujeme to vlastně i my dospělí, jenže víra v Ježíška je pak už neudržitelná. Je to něco nadpřirozeného, tajuplného, nemateriálního, nehmatatelného, něco mimo naši běžnou každodenní zkušenost. A to děti rozhodně potřebují.

A.cz: Jak potom z této hry "vycouvat"? A kdy?

Je hodně stupňů, mezistupňů a variant. Není dobré mít to: "Ježíšek je" a pak "Ježíšek není". První stupeň je, že Ježíšek nosí dárky všem a hotovo dvacet. A sám nejlíp ví, komu má co přinést. Pak už se píšou dopisy Ježíškovi, takže se do tohoto procesu zasahuje. Třetí stupeň je: Ježíšek všechno nestihne, dospělí si musejí dárky dávat mezi sebou a vám dětem dárky nosí. V dalším stupni rodiče říkají, že Ježíšek občas někomu něco přinese, ale Vánoce jsou také o dávání dárků. A postupně dojdeme k tomu, že Ježíšek je hezká tradice, takže si na to budeme hrát, i když víme, že Ježíšek dárky neroznáší.

A.cz: Dítě přijde ze školy domů a udeří na rodiče: "Spolužáci říkali, že Ježíšek neexistuje a dárky nosí rodiče." Jak zareagovat?

Dokud rodič cítí, že dítě na Ježíška ještě chce věřit, tak by ho u toho měl nějakou nenásilnou formou držet. A pak už tu jsou ty zmiňované mezistupně.

A.cz: Když se dítě dozví, že dárky nosili rodiče, a přitom mu říkali, že jsou od Ježíška, nebude to pro něj nejen zničení iluzí o Ježíškovi, ale i o rodičovské pravdomluvnosti a spolehlivosti?

Pokud ti rodiče jsou důvěryhodní v jiných situací, tak si myslím, že s tím děti zase takový problém nemají. Dětem se to dá i vysvětlit: Já jsem také na Ježíška věřil dlouho a je to hezká a tajuplná tradice, nevšední věc mimo všednodenní realitu, na kterou se všichni těšíme, takže jsme ti to také chtěli dopřát.

A.cz: Děti se také často ptávají, jak to, že je Ježíšek malý, když přece vyrostl a byl z něj velký Ježíš. Jak byste jim vysvětlil tento rozpor?

Aha, tak to je asi nějaký vyšší level, s tím jsem se v praxi moc nesetkal. Ale co vím, tak děti s tím obvykle problém nemají, berou to tak, že je to někdo jiný, a oddělují Ježíše a Ježíška.

A.cz: Co říkáte snahám zobrazovat Ježíška? Objevily se jeho malůvky, je z něj postavička (blonďatého kluka), máme na Božím Daru Ježíškovu cestu…

Zobrazení Ježíška není úplné tabu - třeba slavné sochy jezulátek, Ježíšek v betlémech. Ty současné snahy jsou dost nevkusné. Na betlémech to jde i pěkně vysvětlit, že Ježíška nikdo neviděl, a proto si ho každý umělec představuje jinak. Ale i přes nějaká ta zobrazení si zachovává správné tajemno.

A.cz: Myslíte, že toto zobrazování dosud imaginárního jevu povede až k tomu, že se z něj stane "karnevalová" postava jako u nás Mikuláš či v USA a jinde Santa Claus?

To se nedomnívám. Navíc si myslím, že Mikuláš stále ještě není karnevalovou postavou, stále má svou vážnost a důstojnost.

A.cz: Jak se podle vás liší vánoční zkušenost českých dětí, které věří v imaginárního Ježíška, od zkušeností dětí, kteří mají "hmotného", vousatého dědu v červeném oblečení? Je pro dětskou duši lepší imaginární Ježíšek?

V tomto jsem patriot, věřím našim tradicím. Protože jsem Čech, držím se našich tradic a tak by to asi mělo být. Není to tak, že bych říkal, že Ježíšek je lepší než Santa Claus. Zkrátka pro nás jako Čechy je lepší tato tradice a rozhodně má co nabídnout.

A.cz: Ale pro rodiče je možná tato tradice imaginárního Ježíška těžší k vysvětlování, než když domácnost navštěvuje člověk převlečený za Santa Clause...

To možná ano, ale Američané mají se Santa Clausem také své problémy. Jak má rodič vysvětlovat jeho zobrazení ve filmech, kdy někde je zobrazovaný jako nešika, někde jako starý sklerotik. Takže i američtí rodiče se pěkně zapotí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy