Psí oči existují, tvrdí vědci. Zvířata tak vyznávají lásku

Magazín Magazín
22. 4. 2015 11:18
Dojemný pohled psů je podle japonských vědců spíše projevem náklonnosti než pragmatickou žádostí o pamlsek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tokio - Na palčivou otázku milionů majitelů psů ohledně intenzivního pohledu jejich čtyřnohých kamarádů odpověděla studie zveřejněná v časopise Science. Oční kontakt mezi lidmi a psy je totiž vyjádřením oboustranné náklonnosti, uvádí japonští vědci. Výzkum tak vyvrátil tvrzení, že se zvířata na svého pána láskyplně dívají jen kvůli touze po pamlsku.

Tým veterinářů z japonské univerzity veterinární medicíny provedl svůj výzkum na skupině lidí a jejich psích přátelích a zaměřil se na kvantitativní měření probíhajících emocí.

"Lidem i jejich zvířatům jsme odebírali vzorky moči a v nich pak měřili hladinu oxytocinu. Hormonu spojeného s probíhajícími pozitivními emocemi, který působí například i během láskyplného pohledu rodičů na potomky," vysvětlil průběh průzkumu vedoucí týmu.

Z odebraných vzorků byl zjištěn nárůst hladiny oxytocinu během intenzivního očního kontaktu mezi psy a jejich majiteli.

Pes? Nejlepší přítel člověka

Vědci zároveň dospěli k názoru, že zvýšení hladiny oxytocinu u psů může ovlivnit i jeho nárůst u lidí.

"Jsem šťastný. Studie dokázala, že čtyřnozí kamarádi nás mohou mít stejně rádi jako my je," komentoval výsledky Evan MacLean, evoluční antropolog z prestižní americké Duke University.

Výzkum japonských vědců ale kritizuje psycholog Clive Wyne z arizonské státní univerzity. Upozorňuje na to, že zvýšená hladina oxytocinu nemusí být vždy spojena pouze s pozitivními emocemi, může ji ovlivnit i pocit osamělosti či agrese. Wyne zároveň připustil, že mezi psy a lidmi existují silné emoční vazby.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy