Tokio - Na palčivou otázku milionů majitelů psů ohledně intenzivního pohledu jejich čtyřnohých kamarádů odpověděla studie zveřejněná v časopise Science. Oční kontakt mezi lidmi a psy je totiž vyjádřením oboustranné náklonnosti, uvádí japonští vědci. Výzkum tak vyvrátil tvrzení, že se zvířata na svého pána láskyplně dívají jen kvůli touze po pamlsku.
Tým veterinářů z japonské univerzity veterinární medicíny provedl svůj výzkum na skupině lidí a jejich psích přátelích a zaměřil se na kvantitativní měření probíhajících emocí.
"Lidem i jejich zvířatům jsme odebírali vzorky moči a v nich pak měřili hladinu oxytocinu. Hormonu spojeného s probíhajícími pozitivními emocemi, který působí například i během láskyplného pohledu rodičů na potomky," vysvětlil průběh průzkumu vedoucí týmu.
Z odebraných vzorků byl zjištěn nárůst hladiny oxytocinu během intenzivního očního kontaktu mezi psy a jejich majiteli.
Pes? Nejlepší přítel člověka
Vědci zároveň dospěli k názoru, že zvýšení hladiny oxytocinu u psů může ovlivnit i jeho nárůst u lidí.
"Jsem šťastný. Studie dokázala, že čtyřnozí kamarádi nás mohou mít stejně rádi jako my je," komentoval výsledky Evan MacLean, evoluční antropolog z prestižní americké Duke University.
Výzkum japonských vědců ale kritizuje psycholog Clive Wyne z arizonské státní univerzity. Upozorňuje na to, že zvýšená hladina oxytocinu nemusí být vždy spojena pouze s pozitivními emocemi, může ji ovlivnit i pocit osamělosti či agrese. Wyne zároveň připustil, že mezi psy a lidmi existují silné emoční vazby.