Bytová krize mění i nábytek. IKEA představila skříň, která se sama rozloží v postel

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 6. 2019 12:59
Na bytovou krizi a poptávku po efektivním zařízení malého prostoru se rozhodla zareagovat i IKEA a v příštím roce představí nábytek, který se sám rozloží i stáhne a podle potřeby poslouží jako postel, skříň nebo psací stůl.
IKEA představila nábytek pro malé bydlení. Sám se rozloží i stáhne | Video: IKEA

Přes den vypadá jako skříň s pohovkou, večer je z něj šatník a postel. Nábytek, který tento týden představila IKEA, je reakcí na realitní krizi a trendy v bydlení, kdy se zvýšila poptávka po malometrážních bytech a garsonkách. 

Do bytu o maximální velikosti 50 metrů čtverečních se toho zkrátka nevejde tolik, kolik by člověk potřeboval. A pokud ano, často je to na úkor vzdušnosti prostoru. Budoucí "ikeácká" kolekce nazvaná ROGNAN by měla pomoct těm, kteří chtějí žít v malém a pohodlně. 

"Když pracujete, nepotřebujete postel. A když spíte, nepotřebujete stůl," říká Seana Strawnová, vývojářka produktů pro inovace v IKEA Švédsko. 

Skandinávská firma pro svůj nový koncept oslovila americký start-up Ori, který se zaměřuje na chytré technologie. Ten vyvinul plně automatické zařízení pro už zavedenou skříň s názvem PLASTA. 

Modulový nábytek o osmi metrech čtverečních předěluje pokoj na dvě části. Na jedné straně je robotická postel, úložný prostor a psací stůl. Na odvrácené straně skříně je gauč. Veškeré moduly se dají rozložit pomocí chytré technologie, tedy jen jedním stisknutím dotykového ovladače. 

Novým nábytkem chce IKEA cílit na větší města po celém světě, kde už bytová krize zasáhla víc než polovinu obyvatel. Nábytek už nejde navrhovat stejným způsobem jako před 20 lety, skříně, stoly i postele byly cíleny pro dvakrát až třikrát větší prostor, než mají dnes lidé k dispozici, tvrdí firma. 

"Musíme nábytek přizpůsobit současné situaci, a ne naopak," tvrdí zakladatel společnosti Ori Hasier Larrea. Modulovou skříň chce IKEA testovat v Hongkongu a v Japonsku. Na tamním trhu ji začne prodávat v roce 2020.

Kdy IKEA novinku představí i v dalších světových městech a kolik bude stát, zatím není jasné. "O rozšíření novinky ROGNAN na celý globální trh včetně ČR se rozhodne až později na základě zkušeností z asijského trhu," vysvětluje Zdeňka Pecková, mluvčí české IKEA.  

I když má společnost Ori ve svém portfoliu poměrně drahé produkty, IKEA bude pravděpodobně chtít, aby novinka byla dostupná pro všechny potenciální zákazníky. 

Podívejte se také na video: Malá zahrádka i v tom nejmenším bytě. Zkuste pěstování na principu hydroponie

Malá zahrádka i v tom nejmenším bytě. Zkuste pěstování na principu hydroponie | Video: IKEA
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 14 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy