Bytová krize mění i nábytek. IKEA představila skříň, která se sama rozloží v postel

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 6. 2019 12:59
Na bytovou krizi a poptávku po efektivním zařízení malého prostoru se rozhodla zareagovat i IKEA a v příštím roce představí nábytek, který se sám rozloží i stáhne a podle potřeby poslouží jako postel, skříň nebo psací stůl.
IKEA představila nábytek pro malé bydlení. Sám se rozloží i stáhne | Video: IKEA

Přes den vypadá jako skříň s pohovkou, večer je z něj šatník a postel. Nábytek, který tento týden představila IKEA, je reakcí na realitní krizi a trendy v bydlení, kdy se zvýšila poptávka po malometrážních bytech a garsonkách. 

Do bytu o maximální velikosti 50 metrů čtverečních se toho zkrátka nevejde tolik, kolik by člověk potřeboval. A pokud ano, často je to na úkor vzdušnosti prostoru. Budoucí "ikeácká" kolekce nazvaná ROGNAN by měla pomoct těm, kteří chtějí žít v malém a pohodlně. 

"Když pracujete, nepotřebujete postel. A když spíte, nepotřebujete stůl," říká Seana Strawnová, vývojářka produktů pro inovace v IKEA Švédsko. 

Skandinávská firma pro svůj nový koncept oslovila americký start-up Ori, který se zaměřuje na chytré technologie. Ten vyvinul plně automatické zařízení pro už zavedenou skříň s názvem PLASTA. 

Modulový nábytek o osmi metrech čtverečních předěluje pokoj na dvě části. Na jedné straně je robotická postel, úložný prostor a psací stůl. Na odvrácené straně skříně je gauč. Veškeré moduly se dají rozložit pomocí chytré technologie, tedy jen jedním stisknutím dotykového ovladače. 

Novým nábytkem chce IKEA cílit na větší města po celém světě, kde už bytová krize zasáhla víc než polovinu obyvatel. Nábytek už nejde navrhovat stejným způsobem jako před 20 lety, skříně, stoly i postele byly cíleny pro dvakrát až třikrát větší prostor, než mají dnes lidé k dispozici, tvrdí firma. 

"Musíme nábytek přizpůsobit současné situaci, a ne naopak," tvrdí zakladatel společnosti Ori Hasier Larrea. Modulovou skříň chce IKEA testovat v Hongkongu a v Japonsku. Na tamním trhu ji začne prodávat v roce 2020.

Kdy IKEA novinku představí i v dalších světových městech a kolik bude stát, zatím není jasné. "O rozšíření novinky ROGNAN na celý globální trh včetně ČR se rozhodne až později na základě zkušeností z asijského trhu," vysvětluje Zdeňka Pecková, mluvčí české IKEA.  

I když má společnost Ori ve svém portfoliu poměrně drahé produkty, IKEA bude pravděpodobně chtít, aby novinka byla dostupná pro všechny potenciální zákazníky. 

Podívejte se také na video: Malá zahrádka i v tom nejmenším bytě. Zkuste pěstování na principu hydroponie

Malá zahrádka i v tom nejmenším bytě. Zkuste pěstování na principu hydroponie | Video: IKEA
 

Právě se děje

před 43 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy