Proud ze slunce už se tolik nevyplatí. Ceny se sníží

Jan Němec Pavel Baroch, Jan Němec
17. 3. 2010 11:40
Poslanci umožnili větší regulaci solárních elektráren
Foto: Jan Langer

Praha - Vydělávat na výrobě elektřiny ze slunce už nebude tolik výnosné.

Poslanci schválili novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která umožní Energetickému regulačnímu úřadu výraznější měnit výkupní ceny z fotovoltaických elektráren.

Předloha ministerstva průmyslu, kterou podpořila vláda, reaguje na aktuální situaci, kdy díky rychlému technologickému rozvoji solární panely výrazně zlevnily, ovšem výkupní cena zůstává takřka stejná.

Podle platných zákonů se její cena může snížit maximálně o 5 procent, přičemž ceny panelů klesly o více než 40 procent.

Zákon vrátí zelený proud do sítě

Pokud předlohu schválí i Senát, mohl by napříště Energetický regulační úřad stanovit cenu tak, aby se investice do fotovoltaických elektráren vrátila do 11 let. V praxi tedy ceny klesnou zřejmě citelně.

"Díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let," řekl už dříve Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Právě masivní rozvoj především fotovoltaických elektráren vedl k tomu, že správce přenosové soustavy ČEPS před měsícem vyhlásil dočasný stop-stav pro nové sluneční panely. Sněmovnou schválená novela je významným krokem k tomu, aby se zákaz pro zelený proud zase zrušil.

Novela nevadí ani ekologických organizacím

Panely o rozloze 211 čtverečních metrů pokrývají čelní hranu budovy i část její fasády.
Panely o rozloze 211 čtverečních metrů pokrývají čelní hranu budovy i část její fasády. | Foto: Tomáš Adamec

Předloha získala ve sněmovně výraznou podporu - z přítomných poslanců jich 169 zvedlo ruku pro, jen jeden hlasoval proti. S novelou souhlasilo i ministerstvo životního prostředí a nevládní organizace.

"Novela zákona je velmi dobrá zpráva pro čistou energetiku. Potvrzuje, že podpora pro obnovitelné zdroje zabrala a motivovala výrobce k rychlému snižování nákladů," uvedla ve společném prohlášení sdružení Calla, Hnutí Duha a Centrum pro energetiku a dopravu.

"Podpora se musí nyní přizpůsobit, aby držela tempo s inovacemi a nebyla zbytečně vysoká," dodaly nevládní organizace.

ČEZ varoval před zdražením elektřiny

Při hlasování ve sněmovně neuspěl návrh hospodářského výboru, aby úřad mohl ceny meziročně snížit maximálně o čtvrtinu. A neuspěl ani poslanec Ondřej Plašil z ODS, který chtěl odložit pokles cen pro velké investory.

Exministr životního prostředí a poslanec za zelené Martin Bursík na to reagoval, že je to šité na míru společnosti ČEZ, která nyní staví velkou sluneční elektrárnu v jižních Čechách.

Do politického rozhodování včera ještě na poslední chvíli zasáhl otevřený dopis kapitánů energetiky - Martina Romana, generálního ředitele ČEZ, Michaela Fehna z E. ON Czech Holding a šéfa Pražské energetiky Drahomíra Ruty. Varovali, že kvůli solárním elektrárnám zdraží proud, pokud parlament novelu neschválí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy