Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Proti proudu

Jana Šemberová
21. 6. 2018 14:57
Už jste někdy pili kávu ve vaně? Přijde vám to neobvyklé? Nevadí. Zkuste se prostě pustit proti proudu.
Pít kávu ve vaně?
Pít kávu ve vaně? | Foto: Jana Šemberová

Jásavě, hravě, s jižanským temperamentem a obrovským úsměvem na tváři. Tak trochu módním trendům navzdory pluje interiérová designérka Jana Šemberová se svým návrhem Kavárny v Havaně v Karlových Varech, Celní 312/9.

Všechno to začalo požadavkem zadavatelek Magdy Radošové a Veroniky Šubrtové. Chtěly mít v interiéru starou litinovou vanu, ze které se po úpravách stala oblíbená pohovka pro zákazníky. Kavárna o celkové užitné ploše pod 80m2 pak díky slovní hříčce dostala název HAvana a pár základních motivů bylo na světě: koupelnové prvky a kubánská nálada.

Foto: Jana Šemberová

Jana si pohrála se dvěma zdánlivě nesourodými světy a jemně je pospojovala mezi s sebou.

Nečekejte proto poslední dobou velice rozšířený minimalistický skandinávský design! Nedávno otevřená kavárna hraje barvami, mezi nimiž hlavně dominuje žlutá, modrá, tyrkysová a růžová. Barevně natřené jsou i staré dřevěné židle TON z bazaru, ratanová stínidla a ptačí klece. Kubánskou atmosféru tvoří mnohem víc prvků inspirovaných koloniálním barokem: zdobné dřevěné nohy u barové desky a velkého pracovního stolu, obklady na stěnách a zrcadla v silných rámech. Doplňují je kovové židličky a stoly vykládané mozaikou. Míst pro zákazníky je celkově 20.

Jak už naznačuje svébytná vana, interiér si nehraje pouze se slovy, ale i s funkcí dalších koupelnových prvků. Například měděné potrubí zavěšené na stropě nevede vodu, ani odpady. Neschovává se. Hrdě dekoruje prostor a zároveň přivádí elektroinstalaci k vintage žárovkám visícím nad stolky.

Stejně jako si majitelky kavárny vypůjčily běžné slovo a daly mu další rozměr, designérka Jana Šemberová se u mnoha prvků nábytku vydala směrem upcyklace. Staré židle, komoda, zrcadla, krásná dveřní křídla a vana nalezené v bazarech dostaly nový kabátek, nové místo a úkol.

Magda s Veronikou daly TONkám péči a barvu.
Magda s Veronikou daly TONkám péči a barvu. | Foto: Jana Šemberová

Základní úkol je lidi potěšit, osvěžit a poskytnout jim prostor jak pro odpočinek a setkávání, tak i pro práci. To se daří. Zkuste si do Kavárny v Havaně zajít a uvidíte, že mezi rozzářené obličeje zákazníků popíjejících kávu přidáte i ten svůj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy