Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Proti proudu

Jana Šemberová
21. 6. 2018 14:57
Už jste někdy pili kávu ve vaně? Přijde vám to neobvyklé? Nevadí. Zkuste se prostě pustit proti proudu.
Pít kávu ve vaně?
Pít kávu ve vaně? | Foto: Jana Šemberová

Jásavě, hravě, s jižanským temperamentem a obrovským úsměvem na tváři. Tak trochu módním trendům navzdory pluje interiérová designérka Jana Šemberová se svým návrhem Kavárny v Havaně v Karlových Varech, Celní 312/9.

Všechno to začalo požadavkem zadavatelek Magdy Radošové a Veroniky Šubrtové. Chtěly mít v interiéru starou litinovou vanu, ze které se po úpravách stala oblíbená pohovka pro zákazníky. Kavárna o celkové užitné ploše pod 80m2 pak díky slovní hříčce dostala název HAvana a pár základních motivů bylo na světě: koupelnové prvky a kubánská nálada.

Foto: Jana Šemberová

Jana si pohrála se dvěma zdánlivě nesourodými světy a jemně je pospojovala mezi s sebou.

Nečekejte proto poslední dobou velice rozšířený minimalistický skandinávský design! Nedávno otevřená kavárna hraje barvami, mezi nimiž hlavně dominuje žlutá, modrá, tyrkysová a růžová. Barevně natřené jsou i staré dřevěné židle TON z bazaru, ratanová stínidla a ptačí klece. Kubánskou atmosféru tvoří mnohem víc prvků inspirovaných koloniálním barokem: zdobné dřevěné nohy u barové desky a velkého pracovního stolu, obklady na stěnách a zrcadla v silných rámech. Doplňují je kovové židličky a stoly vykládané mozaikou. Míst pro zákazníky je celkově 20.

Jak už naznačuje svébytná vana, interiér si nehraje pouze se slovy, ale i s funkcí dalších koupelnových prvků. Například měděné potrubí zavěšené na stropě nevede vodu, ani odpady. Neschovává se. Hrdě dekoruje prostor a zároveň přivádí elektroinstalaci k vintage žárovkám visícím nad stolky.

Stejně jako si majitelky kavárny vypůjčily běžné slovo a daly mu další rozměr, designérka Jana Šemberová se u mnoha prvků nábytku vydala směrem upcyklace. Staré židle, komoda, zrcadla, krásná dveřní křídla a vana nalezené v bazarech dostaly nový kabátek, nové místo a úkol.

Magda s Veronikou daly TONkám péči a barvu.
Magda s Veronikou daly TONkám péči a barvu. | Foto: Jana Šemberová

Základní úkol je lidi potěšit, osvěžit a poskytnout jim prostor jak pro odpočinek a setkávání, tak i pro práci. To se daří. Zkuste si do Kavárny v Havaně zajít a uvidíte, že mezi rozzářené obličeje zákazníků popíjejících kávu přidáte i ten svůj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy